Година спілкування «Ліси – багатство, бережи їх!»

Про матеріал

Година спілкування

«Ліси – багатство, бережи їх!»

Мета: розширювати й уточнювати уявлення учнів про ліс та розмаїття рослин лісу; установлювати залежність життя рослин від факторів неживої природи (сонячне світло, вода, поживні речовини); учити розпізнавати рослини; розкрити цінність лісу для людини (естетичну, практичну, оздоровчу); розвивати мовлення, пам'ять, мислення, творчі здібності; виховувати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до природи, бажання охороняти та примножувати лісові насадження.
Обладнання: епіграф уроку; мультимедійна система; презентація «Значення лісу»; фотомонтаж «Різновиди лісу»; музичний супровід.

Перегляд файлу

Година спілкування

«Ліси – багатство, бережи їх!»

 

16.02.2015-1ссс2

Мета: розширювати й уточнювати уявлення учнів про ліс та розмаїття рослин лісу; установлювати залежність життя рослин від факторів неживої природи (сонячне світло, вода, поживні речовини); учити розпізнавати рослини; розкрити цінність лісу для людини (естетичну, практичну, оздоровчу); розвивати мовлення, пам'ять, мислення, творчі здібності; виховувати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до природи, бажання охороняти та примножувати лісові насадження.
Обладнання: епіграф уроку; мультимедійна система; презентація «Значення лісу»; фотомонтаж «Різновиди лісу»; музичний супровід.


Гасло:

 

Багато лісу — не губи!
Мало лісу — бережи!
Нема лісу — посади!

 

Хід заходу

 

І. Організаційний момент


- Як ви розумієте зміст цього гасла? Поясніть.
- Навіщо нам багато лісу?
- Чому його необхідно насаджувати, коли й так ростуть дерева, квітнуть квіти, буяють трави? Хіба цього замало?

ІІ. Основна частина заходу

У ч и т е л ь. Прикро визнавати, але дійсно майбутнє зелені в небезпеці. Людство опинилося на порозі екологічної катастрофи.


1 – й  у ч е н ь. Із довідкової літератури ми дізналися, що повітряна оболонка Землі, її атмосфера є однією із найголовніших умов життя.

2 – й  у ч е н ь. Без їжі людина не може прожити місяць, без води — тиждень, а без повітря не може прожити і кількох хвилин.

3 – й  у ч е н ь. Сьогодні ми переважно дихаємо повітрям, що є шкідливим для здоров'я.

4 – й  у ч е н ь. З Інтернету ми дізналися, що на Землі сьогодні промисловість, енергетика, транспорт поглинають стільки кисню, скільки б вистачило для життя більш ніж 45 млрд. людей.

У ч и т е л ь. Що ж робити нам, землянам? Як бути? По-перше, примножувати й оберігати природні багатства; по-друге, не забруднювати атмосферу; по-третє, утримувати в чистоті «зелені легені» планети, тобто ліс.

       

 

Не так багато на нашій планеті багатств, що могли б зрівнятися з лісом. Його зелене вбрання вбирає сонячні промені, накопичує енергію. Ліс — одне з джерел кисню на Землі. Він очищує повітря від забруднення, захищає від руйнування ґрунти, впливає на рух і температуру повітря, є домівкою для різних тварин. А скільки всілякого добра постачає нам ліс! Без дерева не обходиться жодне будівництво, з деревини виготовляють папір, зокрема ваші зошити та підручники. А ще ліс — це здоров'я і відпочинок людей. (Розповідь учителя супроводжується презентацією «Значення лісу».)

5 – й  у ч е н ь

 

Ласкаво просимо в наш дім!
Він, знаю, до вподоби всім.

 

6 – й  у ч е н ь

 

Це не звичайний дім,дивись:
У ньому дах — небесна вись,
А стіни — із живих ялин,
Що дістають аж до хмарин!

 

7 – й  у ч е н ь

 

Долівка в домі цім — з трави,
А квітів! Червоні, жовті, голубі —
То ж насолоджуйся собі.

 

8 – й  у ч е н ь

 

Послухай і пташиний спів —
Найкращу пісеньку без слів,
Що не змовкає ні на мить:
Весь день між вітами дзвенить.
                                          М. Познанська

                                         «Ласкаво просимо в наш дім»

 

У ч и т е л ь. Що таке ліс? (Відповіді учнів.) Правильно, це велика кількість дерев, що ростуть спільно на певній території. У такому разі лісом можна назвати і парк, і алею біля дороги, і групу дерев над річкою. Але ж що таке ліс?

 

        


Для того щоб отримати відповідь на це запитання, слід порівняти два дерева однієї породи й одного віку, які ростуть в однакових умовах, але одне серед собі подібних, а друге — на відкритому місці, на просторі.


Дерево, що виросло на просторі — окоренкувате, з пишною шатроподібною кроною, нижні гілки товсті. Стовбур такого дерева невисокий, за формою він нагадує конус. Інший вигляд має дерево, що виросло у лісі, в оточенні таких самих дерев. Стовбур у нього гінкий, циліндричний, гілля в кроні тонке, різко підняте вгору. Отже, форма й висота дерева залежить від умов, у яких де дерево росте.


Ліс формує своє середовище. Він впливає не лише на власну територію, а й на поле, вигони, річки, клімат місцевості.


Дорослі дерева утворюють у лісі деревостан. Молоде покоління дерев називають підростом, воно підростає і згодом замінить старий ліс. Чагарники ростуть під деревами, «під лісом», тому всі разом вони називають підліском.


Ліс буває чистим і мішаним. У чистому лісі зростає лише одна порода дерев, наприклад, сосна. У мішаному — їх багато: сосна, дуб, ясен, клен, липа, граб та інші.


Якщо всі дерева мають приблизно однакову висоту — це ліс одноярусний. Якщо ж дуб, ясен — найвищі, під ними росте липа, граб, а нижче — чагарники, то це ліс багатоярусний. Ярусами розміщені й підземні частини рослин: найглибше в землю проникає коріння дерев, потім — чагарників, зовсім близько біля поверхні землі ростуть корінці трав, паростків. Під наметом лісу знаходять притулок різноманітні трави, мохи, лишайники, гриби.
Живе в лісі багато тварин, комах, птахів.


До двадцяти років ліс уважають молодим, у двадцять-сорок років — це жердняк, далі — середньовіковий, стиглий, нарешті, перестиглий. У перестиглому лісі у дерев починають всихати гілки, верхівки, старі дерева поступово відмирають, місце, на якому росли, займають інші нащадки.


Ліс вирощують і доглядають працівники лісового господарства. Вони дбають про чистоту, стан його здоров'я. Є багато шкідників лісу — комахи, гусениці, жуки, дикі тварини. Щоб ліс добре підростав, необхідно прибирати у ньому сушняк, галуззя зрубаних дерев і пнів, адже в цих рештках зимують гусениці, личинки багатьох комах-шкідників. З ними постійно борються лісники. Вони наносять (восени та рано навесні) на стовбур кільцевий шар спеціального клею. Цей клей довго не засихає, а гусениці не можуть дістатися до крони і гинуть від голоду. А ще лісники обприскують ліс різними речовинами, від яких шкідники гинуть.


Часом і люди завдають шкоди лісові. Дехто без дозволу рубає дерева, кидає сміття. Хлопчаки іноді вирізують на стовбурах свої імена, обдирають кору, ламають гілки.


Ліс має ще одного небезпечного ворога — вогонь. Від пожеж гине багато гектарів лісу. Причини лісових пожеж різні: блискавка, сонячне проміння, що проникає через уламки скла на сухий мох, необережні відвідувачі, які недбало поводяться з вогнем — залишають багаття, кидають сірники, цигарки. З вогнем у лісі слід поводитись обережно. Недарма кажуть: «З одного дерева можна зробити мільйон сірників, а одним сірником спалити мільйон дерев».
Важливу роль у житті лісу відіграє повітряна оболонка Землі, у якій розвиваються рослини та інші живі організми. Без цього повітряного шару неможливо уявити ліс. Атмосфера — джерело вуглекислого газу, без якого не обходяться рослини. Вона постачає кисень, щоб живі організми могли дихати, зокрема рослини. Звісно, атмосфера не тільки віддає, але й отримує. Вона наповнюється киснем, що виділяють зелені рослини, й вуглекислим газом, який утворюється в процесі дихання. Отже, атмосфера — це своєрідний повітряний резервуар, у якому накопичуються життєво необхідні речовини для мешканців лісу, із якого ці речовини знову поглинаються рослинами та тваринами. Без атмосфери не може бути лісу. Його не може бути і без ґрунту, адже в ньому живе величезна кількість організмів.


Ліс — складне природне утворення, зокрема тварини, рослини та довкілля.

 

     


1 – й  у ч е н ь

 

Краса людині необхідна,
Вона їй, як вода, потрібна.

 

2 – й  у ч е н ь

 

Повітря чисте — радість всім,
Бо необхідне всім живим.
Для всіх рослин, людей, тварини
Воно потрібне щохвилини.

 

3 – й  у ч е н ь

 

Ліс нам потрібний, щоб шумів,
А вітер — щоб дощі привів.
І сонечко, що світить й гріє,
Й веселка, що дає надію.

 

4 – й  у ч е н ь

 

Потрібні промінь й чиста річка,
Джерельце і жива травичка.

 

5 – й  у ч е н ь

 

Бо ми прийшли у світ, щоб жити
І в світі цім — добро творити.
Тому усі часу не гайте,
А про довкілля завжди дбайте.

 

6 – й  у ч е н ь

 

Щоб ягідки були і квіти,
Щасливі і здорові діти.
Щоб все співало і цвіло,
Щоб радісно усім було!

 

Складання «асоціативного куща»: «Яке значення має ліс для життя?»;

     

 

Складання «кругового» монологу про ліс.

 


1 – й  у ч е н ь. Я — ліс! Я — безцінний дар природи!


2 – й  у ч е н ь. Я безкорисно служу людям.


3 – й  у ч е н ь. Мене називають «зеленим золотом».


4 – й  у ч е н ь. Я є легенями Землі.


5 – й  у ч е н ь. Один мій гектар за рік очищує від вуглекислого газу та пилу 18 мільйонів кубічних метрів повітря.

 


1 – й  у ч е н ь. Мої рослини виділяють фітонциди — речовини, що затримують розвиток носіїв інфекцій.


2 – й  у ч е н ь. Я — вірний і надійний помічник землеробів у боротьбі за врожай.


3 – й у ч е н ь. Я перегороджую шлях руйнівним повеням, спиняю пилові бурі, сипучі піски, ерозії ґрунту, зберігаю повноводними ріки, впливаю на кліматичні умови.


4 – й  у ч е н ь. Я — окраса планети.


5 – й  у ч е н ь. Я — сировина для промисловості.

 


1 – й  у ч е н ь. Я — джерело творчості.


2 – й  у ч е н ь. Джерело здоров'я й бадьорості.


3 – й  у ч е н ь. Я — помешкання для живих організмів.


4 – й  у ч е н ь. Комора лікарських трав, грибів, ягід, плодів.


5 – й  у ч е н ь. Але пам'ятайте, що я потребую турботи кожного з вас.

 


1 – й  у ч е н ь. Тож обгороджуйте мурашники.


2 – й  у ч е н ь. Розвішуйте шпаківні та дуплянки.


3 – й  у ч е н ь. У зимові холоди підгодовуйте птахів.


4 – й  у ч е н ь. Накосіть і висушіть духмяне сіно, а взимку розвозьте його для лосів та оленів.


5 - й  у ч е н ь. Проводьте роз'яснювальну роботу з охорони лісів.



ІІІ. Підсумок заходу

Під музичний супровід діти читають вірш.

1 – й  у ч е н ь

 

Спасибі людям, що зростили ліс,
За всі дуби, ялинки в пишнім гіллі.
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берізки білі.

 

2 – й  у ч е н ь

 

Шумить верхами буйний ліс —
Дуби, берези, буки.
Співає сойка, свище дрізд
І воркотять голубки.

 

3 – й  у ч е н ь

 

Стрибає білка по верхах,
Дітей зозуля кличе.
Вітрець шепоче в галузках,
В яру потік мугиче.

 

4 – й  у ч е н ь

 

Є просто храм, є храм науки,
А є ще і природи храм,
З лісами, тягнучими руку,
Назустріч сонцю і вітрам.

 

5 - й  у ч е н ь

 

Вивчай його і станеш сам
Багатим серцем і душею.

 

6 – й  у ч е н ь

 

Нащадкам накажи,
Щоб знали правило природи:
«Люби, шануй і бережи!»

1

 

doc
Додано
15 серпня 2018
Переглядів
1340
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку