Тема. На сторожі спокою та миру.
Мета: ознайомлення учнів із історією започаткування Міжнародного дня миротворців ООН; вшанування людей, які беруть участь у миротворчих операціях у світі та Україні; виховання патріотичних почуттів до захисників України.
Форма заходу: година спілкування
Хід заходу
Ведучий. 29 травня у світі відзначається Міжнародний день миротворців ООН. Це свято людей, які і в мирний час продовжують виконувати місію з користю для суспільства. Міжнародний день миротворців ООН покликаний звернути увагу на діяльність мужніх фахівців, їх відданість благородній миротворчій справі, відповідальність і сумлінне виконання професійного обов’язку, нерідко з ризком для життя.
Хто ж такі миротворці? Чому саме 29 травня? Про це сьогодні ми й будемо говорити з вами. Історію створення миротворчих сил ООН вивчала група «Істориків».
Група Істориків презентує своє дослідження.
Історики. Миротворчі сили ООН - військові контингенти країн-членів ООН, виділені за Статутом ООН з метою запобігання або ліквідації загрози миру і безпеки шляхом спільних примусових дій (військова демонстрація, блокада тощо), якщо заходи економічного і політичного характеру виявляться або виявилися недостатніми.
Численні збройні конфлікти, що виникали в період "холодної війни" в різних регіонах світу всупереч існуючій у Статуті ООН забороні державам використовувати силу при розв'язанні спорів, вимагали від ООН застосування заходів для припинення конфліктів, що загрожували мирові та безпеці народів. Тому міжнародне співтовариство обрало шлях створення і функціонування в межах відповідальності та під керівництвом ООН миротворчих збройних сил (контингентів збройних сил держав-членів ООН) у 1956 році. Вони мали діяти в зонах збройних конфліктів на підставі різноманітних функціональних мандатів, які надавалися їм Радою Безпеки ООН з метою роз'єднання Збройних Сил ворогуючих сторін і створення таким чином сприятливих умов для ведення дипломатичних переговорів з метою припинення цих конфліктів.
Зазначена практика ООН збагатила важливий міжнародний досвід розв'язання різноманітних за своїм характером сучасних збройних конфліктів. Діяльність РБ ООН та Генерального секретаря в цій сфері стала здійснюватися під назвою «Операції ООН з підтримання миру».
У 1988 році миротворчим силам ООН було присуджено Нобелівську премію миру. Генеральна Асамблея ООН заснувала свято — Міжнародний день миротворців ООН, який щороку відзначається 29 травня.
Ведучий. В Україні цей день офіційно відзначається з 2003 року. Україна надає важливого значення діяльності з підтримання міжнародного миру та безпеки, розглядаючи участь у ній як важливий чинник своєї зовнішньої політики. На сьогодні миротворча діяльність є однією з визначальних рис ролі нашої держави на світовій арені, провідною прикметою української воєнної політики.
Активна участь Збройних Сил України у операціях з підтримання миру та стабільності сприяє процесу просування нашої держави до повноправного членства в європейських та євроатлантичних структурах, а також зростанню авторитету України в системі колективної безпеки.
Перегляд відеоролику «Українські миротворці в найгарячіших точках світу» (посилання https://www.youtube.com/watch?v=lnNcIq7qL5M)
Бесіда
- Коли Україна розпочала свою миротворчу діяльність?
- В яких країнах несуть службу українські миротворці?
- У скількох миротворчих місіях вже взяли участь українські військові?
Про миротворчу діяльність України нам розкажуть учасники групи «Військові».
Військові. Миротворчу діяльність Україна, як незалежна держава, розпочала у 1992 році відправленням 240-го окремого миротворчого батальйону до колишньої Союзної Республіки Югославія. Вже через два роки Україна приєдналася до Програми НАТО “Партнерство заради миру”, одним із найважливіших напрямів якої є участь підрозділів Збройних Сил України в операціях з підтримання миру.
Починаючи з 1992 року, за межі країни було направлено більше 25 підрозділів ланки батальйон, рота та вертолітний загін. Всього за цей період у міжнародних миротворчих операціях взяло участь понад 25 тисяч військовослужбовців ЗС України, залучалося більше 3 тисяч одиниць різноманітної техніки та 38 вертольотів.
Географія виконання завдань також широка. Це і Союзна Республіка Югославія (Боснія і Герцеговина, Хорватія, Східна Славонія, Косове), і Близький та Середній Схід (Південний Ліван, Ірак), і Африканський континент (Ангола, Сьєрра-Леоне, Ліберія).
На сьогодні угруповання українських миротворчих контингентів представлено у Ліберії і Косовому і включає 562 військовослужбовця. Ще 100 українських військових працюють в якості миротворчого персоналу місій у Грузії, Судані, Конго, Ефіопії і Еритреї, Іраку, Лівані, Придністров’ї, Ліберії та Косовому.
За зразкове виконання миротворчих завдань тисячі наших військових були нагороджені медалями ООН “За виконання завдань з підтримання миру” та НАТО “За участь у миротворчій операції в регіоні конфлікту”, “За службу у Боснії та Герцеговині”, “За службу у Косовому”. Понад 150 військовослужбовців, що проходили службу у миротворчих підрозділах ЗС України, нагороджено державними нагородами, ще 10 тисяч - відзнаками Міністерства оборони України.
Патріотизм та мужність українських миротворців, їх високий професійний рівень, самовіддане ставлення до виконання державних завдань здобувають гідну оцінку в Україні та світі. Про це свідчать численні високі оцінки діяльності наших миротворців з боку керівного складу Місій ООН, сил КФОР та Багатонаціональних сил.
Ведучий. Протягом виконання завдань у складі миротворчих контингентів в різних “гарячих точках” світу наші військовослужбовці набули практичного досвіду у здійсненні переміщень залізничним, морським, повітряним транспортом, проведенні маршів своїм ходом по незнайомій місцевості на території іноземних держав у складних географічних та кліматичних умовах, виконанні миротворчих завдань спільно з військовослужбовцями інших країн.
Про військових, захисників Батьківщини складено безліч віршів, написано безліч книжок. Чи можна сказати це про миротворців? Адже вони теж захищають землю від біди й страждань? Нам повідає третя група «Літератори»
Літератори.
Не розпочну я третю світову –
Я воїн світла. Спраглий миротворець.
На кораблі любові запливу
У гавань із намолених церковець.
Образити мене не поспішай,
Хай зло твоє розвіється на попіл…
П’ятою ахіллеса – серця край.
Нелегко так закутатись у спокій.
Я миротворець – місія без слів…
Перепочинь у медоносних квітах,
Заприсягнися розою вітрів
На палубі моїй життю радіти… ( Ірина Шушняк-Федоришин)
Стигне кава в філіжанці
На порожньому вікні,
Ти даруєш коліжанці
Темні спогади війни.
Миротворець наш старенький,
Ти один із десяти,
Що повернувся до неньки
Після вражої війни.
Бачив ти людські страждання,
і не раз сам помирав,
але біль і сподівання
ланцюг смерті розірвав.
Тихо спогади розвіє
Красних маків в полі цвіт.
Тільки в пам'яті жевріє
поневолений наш світ. (Валерія Любченко)
Ведучий. Далеко від рідної землі, у незвичному етнічному і мовному середовищі, складних природно кліматичних умовах, цілодобово, у спеку і холод, наші миротворці чесно і самовіддано несуть службу. Український прапор у “гарячих точках” планети став символом миролюбності, стабільності та відповідальності наших військових.
На завершення прослухайте, будь ласка, «Марш миротворців» (Музика Володимира Гайдамаки, вірші Зої Гудзієнко)