Година спілкування
Немає вищої святині, ніж чисте сяйво доброти
Мета. Навчитися аналізувати свої вчинки і вчинки оточуючих. Розвивати здатність до самоаналізу й самоконтролю, відповідальність за свої вчинки та життя інших. Розвивати культуру мовлення, спілкування і поведінку учнів, спостережливість, уміння висловлювати власні судження. Виховувати людяність, чемність, етичні норми поведінки; спонукати учнів робити добро у повсякденному житті.
Обладнання. Епіграф, малюнок сонця з написом «доброта», промінці із назвами людських якостей (щирість, вдячність, щедрість, привітність, милосердя, терпимість); картки з назвами якостей характеру, картки із завданнями для роботи в групах; правила чесності і доброти ; прислів’я, матеріал для анкет, мультимедійна дошка.
Хід заняття.
- Людина і світ!.. Сутність людини та сенс людського життя… Ці питання обов’язково повинні ми ставити перед собою. Мало народитися людиною. Людиною треба стати. Справжня людина виражає себе в переконаннях і почуттях, волі і прагненнях, у ставленні до інших і до самої людини, у здатності любити і ненавидіти.
Ти знаєш, що ти-людина?
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Очі твої – одні.
Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди,
Добрі, ласкаві, злі.
Учень. Кожна людина неповторна. І приходить на землю з певною місією. Людина народжується на землі не для того, щоб безслідно зникнути нікому невідомою пилинкою. Людина народжується для того, щоб залишити по собі вічний слід.
Український письменник, поет Василь Симоненко писав :
…Я в світ прийшов
Не лише пити й їсти,
А залишити після себе
Хай не глибокі, та стійкі сліди.
Учитель. Я зараз пропоную Вам пограти у гру, «Відгадай свої риси характеру».
На дошці (мультимедійній) записано риси характеру. Вам потрібно віднайти свої позитивні та негативні риси, а також дати відповідь на запитання : «Що я хотів би змінити у собі?»
1.Самолюбивий 2. Добрий 3. Доброзичливий 4. Стриманий 5. Грубий 6. Чуйний 7. Скромний 8. Уважний 9. Конфліктний 10. Щедрий 11. Організований 12. Товариський 13. Образливий 14. Співчутливий 15. Чесний 16. Жадібний 17. Жорстокий 18. Брехливий 19. Лінивий
Учитель. Яка на вашу думку, одна з найважливіших рис громадянина чи просто людини?
Почуття обов’язку, тобто коли людина відчуває три речі: «можна», «не можна», «треба».
Перевіримо, яке ваше почуття обов’язку, Я зачитую твердження, а ви говорите, «можна», «не можна», «треба».
1.Керувати своїми емоціями, незалежно від того яким темпераметром наділила тебе природа. (Треба)
2.Спокійно й байдуже ставитися до товаришів, які глумляться над іншими. (не можна)
3. Проявляти свої найкращі людські якості, стати справжньою людиною, яку поважатимуть, яка сама поважатиме себе й своїх товаришів. (Треба)
4.Не ображати іншого, без крику галасу довести, що його думка-хибна, а ваша-правильна. (Можна)
5.Піклуватись про матір, батька, бабусю, молодших братів, сестер. Берегти рідних-найдорожче, що у вас. (Треба)
6.Відмовлятися від дорогих подарунків, які батьки готові вам зробити, відмовляючи собі в найнеобхіднішому. (Можна або треба)
7.Переглядаючи фільми, телепередачі, брати для себе те, що наймодніше, навіть якщо воно суперечить нашим поглядам моралі.(Не можна)
8. Намагаючись виховувати в собі найкращі риси людяності, не забувати про оточуючих тебе людей.(Треба).
Вчитель. Доброта людини - у її погляді, лагідних очах, щирій посмішці. А ще в доброму привітному слові. Бути добрими та чуйними, ставитися до людей з теплом вчить нас українська мудрість – прислів’я та приказки.
Робота з прислів’ями. (вчитель роздає учням роздруковані картки з частинами прислів’їв. Один учень читає першу частину, а інші підбирають закінчення.
Краще добро робити,…(ніж гарно говорити).
Злий не вірить,…(що є добрі люди).
Не одяг красить людину,…(а добрі діла).
Добре діло твори…(сміливо).
Від добра добра …(не шукають).
Хто людям добра бажає, той …(і собі має).
Добрі вісті …(не лежать на місці).
Без доброго діла немає…(доброго імені).
Все добре переймай…(а зла уникай).
З добрим дружись…(а лихих стережись).
Про добро пишуть на піску… (а про зло на камені).
Вчитель. А зараз пропоную вам відповісти на невеличку анкету. Відповідати на неї треба «так» або «ні».
Якщо більше відповідей так, то ви прагнете чинити добро. І це дуже правильно, адже воно приносить радість оточуючим. Доброта, як чарівні ліки, здатна вилікувати від суму, скрути, безпорадності. Я впевнена, що ви у своєму житті вже встигли зробити чимало добрих справ.
Вчитель. Ознайомимось з правилами доброти і правилами чесності.
Правила доброти.(на мультимедійній дошці)
- Допомагати слабким,маленьким,хворим,старим,тим,хто потрапив у біду.
- Пробачити помилки іншим.
- Не бути жадібним.
- Не заздрити.
- Жаліти інших.
Пам’ятайте, вклад кожного в життя – неповторний. Ви – неповторна особистість, активний творець свого життя. Ви – Людина.
Правила людини (висвітлені на мультимедійній дошці)
Творіть на землі добро, примножуйте кількість щасливих людей. Відкривайте свої серця і душі навстіж, поспішайте робити Добро, ставайте добродіями!
У будь-яких життєвих ситуаціях залишайтесь на висоті, будьте Людиною. Ніколи не втрачайте віри. Життя наше смугасте і в ньому чергуються успіхи і невдача, злети і падіння.
Де б ви не були, які обов’язки не довелося б виконувати, завжди керуйтеся добром.