Година спілкування
"Врятуй зимою пташину"
Мета.
Обладнання.
Годівнички різного виду, виготовлені учнями з допомогою батьків; зимові пейзажі, ілюстрації зимуючих птахів, маски пташок.
Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Вступна бесіда.
Учитель.
Відгадайте загадку:
Сніг на полях,
лід на річках,
віхола гуляє.
Коли це буває?
(Взимку).
- За якими прикметами ми з вами впізнаємо зиму?
- Правильно, дні стали короткі, а ночі довгі; земля вкрилася білим снігом; пташки відлетіли і не чути їхнього співу. А як ви думаєте, чому вони не співають, не радіють?
Учень.
Гуляють білі сніговиці,
Тріщить мороз, гудуть вітри,
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі.
Зима. Зима. Не те, що влітку.
Біліє далич снігова.
І на малесеньку чечітку
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел діловито
У стовбур стука, не дріма.
Але тепер йому не літо –
Кругом зима, кругом зима!
А сніг летить, а вітер злиться
І навіть щиглик на біду,
Хоч звичка в нього – бадьориться
Сидить зажурений в саду.
ІІІ. Оголошення теми і мети спілкування.
- Так, пташкам взимку холодно і голодно і немає у них часу для співу, бо ж потрібно шукати їжу і затишну місцинку, щоб хоч трішечки зігрітись і сховатись від морозу. Отже, сьогодні я хочу з вами поспілкуватись на тему: чи можемо ми допомогти нашим меншим друзям – птахам.
ІV. Основна частина.
1. Актуалізація знань про зимуючих пташок.
- Отже, кому взимку живеться найважче? (Птахам).
- Чому? (Їм не вистачає корму).
- Чому ми пташок називаємо меншими друзями?
2. Повідомлення вчителя, або завчасно підготовленого учня цікавої інформації про користь пташок.
Правильно. Птахів здавна називають санітарами лісів, полів. А чи знаєте ви, що маленька синичка — з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Шпак — тільки за сніданок поїдає 50—60 комах. Ластівка — за літо з'їдає до мільйона комах.
Але ж як сказати пташкам, щоб вони прилетіли жити до вашого саду? Адже не вийдеш на дорогу і не кричатимеш: "Гей! Мухоловки, сороки, горобці, синички, летіть до мене!" Це можна зробити простіше. А як саме, подумайте і скажіть ви мені. Мені дуже цікаво почути ваші думки. (Відповіді учнів).
Молодці, потрібно ще восени вивішувати годівнички і прикормлювати пташок. Тоді вони і взимку будуть прилітати у ваш садок.
Подумайте, а годівнички потрібно вивішувати тільки для того, щоб врятувати сад? (Відповіді учнів).
Вірно, годівнички потрібні для того, щоб рятувати самих птахів. Зима для будь-яких тварин – це велике випробовування. По-різному пристосувалися вони до зменшення, а то й до майже повного зникнення кормів. Одні впадають у сплячку, другі – відлітають у теплі та багаті на корм райони, треті – залишаються зимувати, сподіваючись знайти корм, що залишився з літа. Тож саме тепер тварини, зокрема і птахи, потребують нашої допомоги. І найкращим подарунком для них стане годівничка.
Підгодовуючи птахів, ви захищатимете їх від голоду і холоду, захищатимете й дерева (передусім, фруктові) від видзьобування бруньок птахами, а також пташки залишаться гніздитися у вашому саду та захищатимуть його від шкідників.
3. Читання учнями віршів, завчасно підготовлених.
І учень.
Поспіши, дитино мила,
Глянь на світ навкруг:
Все зима снігом покрила –
І поля і луг.
Ні зігрітись у промінню,
Ні знайти зерна,
Ось лежить там на камінню
Пташка нежива.
А тут друга прилетіла,
Жалібно квилить;
Поможи, дитино мила,
Сю зиму прожить.
Обережно, о дитятко,
Стіл щодня змети –
І кришини перед хатку
Пташці принеси.
(У.Кравченко).
ІІ учень.
Як почув Василь пташок,
Одягнувся в кожушок,
Взяв пшона і хліба скибку,
На подвір’я вибіг швидко.
Всіх пташок нагодував.
І здалось – мороз пропав.
Горобці защебетали
І синичкам тепло стало.
Учитель. Але ви знаєте, що для корму птахам краще давати не недоїдки з людського столу, які на морозі замерзають і вимагають від птахів великих затрат енергії, а спеціально приготовлені "ласощі":
(не смажене!) насіння соняшнику, гарбуза, дині;
подрібнене насіння кавуна, вівса, пшениці;
просо, пшоно (улюблений корм вівсянок, синичок, горобчиків);
розвішані на деревах грона горобини і бузини;
насіння ясена, лободи, кропиви, кінського щавлю;
сире несолоне сало чи м'ясо, кості (і ви побачите, як зрадіють синички).
4. Інсценізація вірша.
(Кілька дітей у масках пташок скачуть, гріючись).
Автор. Ой мороз, який мороз!
Всіх пташок проймає дрож.
Скачуть, скачуть горобці:
Горобці. - Дайте нам зерна, ців-ців.
Автор. А синички невеличкі
Просять:
Синички. «Дайте рукавички».
Автор. Снігурі сидять вгорі,
Заздрять дуже дітворі:
Снігурі. - Вам, дівчатка і хлоп’ятка,
Тепло, бо у вас є хатка,
А у нас нема хатинки
Й на обід - ані зернинки.
І учень. Зрозуміло в чому річ,
Допоможем, друзі,
Певно, важко день і ніч
Порпатись в галуззі.
Їжі мало, бо зима!
Ну, то я – до зали!
Годівниці недарма,
Значить, майстрували!
(Підбігає і бере годівничку)
ІІ учень. Заготовили кормів
Для пташок доволі.
Є насіння бур’янів,
Є зерно у школі.
Різних ягід також є –
Все, як бачте, вчасно.
Сяде пташка, поклює -
І зими не страшно!
ІІІ учень Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю!
Хай лише і в гаї, і в лісі
Співає для нас у маю.
Ми друзі і вірні, і чуйні,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій
І тих, що зимують у нас.
І учень. Зустрінуться в рідному краї
З ключем журавлиним вгорі
Синичок і щигликів зграї,
Вітаючи спалах зорі.
5. Робота з загадками.
Учитель. А скільки казок, загадок, віршів і навіть картин та музичних творів присвячено їм! Нумо відгадувати загадки про пташок.
1. Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре, й далі полетів.
(Горобець)
2. В’ється, стука молоток,
Поправляє наш садок.
(Дятел)
3. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
4. Біла як сніг, чорна як жук,
Вертеться як біс і повертає в ліс.
(Сорока)
5. Птах оцей червоногрудий
Не лякається простуди.
(Снігур)
6. Дивний ключ у небі лине
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають…
(журавлі).
7. Біла латка, чорна латка по березі скаче.
Хто це?
(Сорока-білобока).
8. Маленький хлопчик у сірій свитині
по дворах літає, крихти збирає. Хто це?
(Горобець).
6. Гра «Впізнай пташку за ознаками»
Учитель. А тепер давайте пограємо гру «Впізнай пташку за ознаками».
(Діти виходять до дошки, вибирають на малюнках і показують пташку, яку впізнали).
Цю пташку ми впізнаємо по жовтих грудях (синичка).
Сіренький, метушливий, часто заглядає до нас у кімнату (горобчик).
Прилітає з першим снігом. У нього червоні грудки (снігур).
Має довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика (дятел).
Білобока, чорні хвостик і голівка (сорока).
Чорна і кричить кар-кар (ворона).
7. Дослідження народних прикмет.
Учитель. А ось ще одна цікавинка про птахів. Людина споконвіку намагалась передбачити погоду заздалегідь. В цьому добрим порадникам була поведінка тварин і птахів, які віщували стан погоди як на
найближчі дні, так і на майбуття. На підставі таких багатовікових спостережень наші предки вивели певні закономірності і втілили їх в прикмети.
Галки збираються у великі зграї і сильно кричать – на мороз і ясну погоду.
Сорока літає поблизу житла і лізе під стріху – буде віхола.
Ворони влаштовують у небі хороводи – на снігопад.
Якщо заспівав снігур, а сорока сховалася під стріху – чекай хуртовину.
Гуси і качки купаються в снігу – на відлигу і вітер.
Гуси сидять, поховавши голови під крило – буде похолодання.
Півні дружно співають – на відлигу.
Кури хвостами махають – на вітер.
V. Підсумок спілкування.
Учитель. Дякую вам, діти, за те, що були такими активними та мудрими. Маю надію, що ви зрозуміли, що зима важка пора для птахів. В зимовий час птахи гинуть не стільки від холоду, а від того, що не
вистачає їжі. Ось у ці скрутні часи для птахів на допомогу повинні прийти учні і дорослі. Якщо кожна школа в нашій країні поставить хоча б одну годівницю, то всі птахи будуть забезпечені кормом.
Допоможемо птахам взимку, а вони віддячать нам влітку!
А зараз ми всі разом вийдемо у наш садок і повісимо наші годівнички та насипмо туди корму, який ми з вами вже заготували завчасно.