Тема: Життя театру
Мета: Дізнатися про історію театру та його види, професію актора. Узагальнювати знання про правила поведінки у театрі. Виховувати повагу до мистецтва та культури. Розвивати творчі здібності та критичне мислення учнів.
Обладнання: презентація, відео, червоні та зелені кружечки, маски персонажів казки ‘Ріпка’.
Хід заняття
Ось дзвінок сигнал подав -
До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо,
А заняття починаймо.
Давайте дізнаємося тему нашого заняття - для цього необхідно прослухати і проаналізувати вірш.
Театр для нас – це наче казка.
Тут можна зняти свою маску,
І стати можна тут поетом,
Й складать віршовані куплети.
Театр - це море сподівань,
І нездійсненних побажань. Це гарне місце відпочинку, І восени і навіть взимку.
Про що йде мова у вірші?
Отже, тема нашого заняття - життя театру.
II. Основна частина
Що ви знаєте про театр?
Чи відвідували ви колись театр?
Історія виникнення театру йде корінням в Стародавню Грецію більше двох тисячоліть тому. Найдавніше мистецтво зароджувалося як видовище, розвага публіки на сільських святкуваннях. Згодом, сільські святкування змінила сцена.
Давньогрецька сцена.
Сьогодні театр - це високе мистецтво, спосіб відпочинку суспільства, місце культури.
Сучасний театр.
Види театрів:
Спектакль в драматичному театрі ґрунтується на літературному творі.
У оперному театрі виконують оперні постановки. У оперній постановці поєднується музика та мова актора.
Балетна танцювальна театральна вистава, у якій музика поряд з танцем відіграє важливу роль.
Театр ляльок — особливий вид театру, де задіяні ляльки.
Пантоміма — мистецтво у якому художній образ створюється за допомогою міміки, жестів, пластики тіла.
Коли виник театр?
Які види театрів існують?
Чи є у нашому місті театр?
Чим займається актор лялькового театру?Чи сподобалася вам ця професія? 3. Складання правил поведінки у театрі Чи можна запізнюватися на виству?
1. Завчасно до початку вистави слід прийти,
Всміхнутись, привітатись, спокійно роздягтись.
Чи можна займати чужі місця? Чи можна у театрі смітити?
2. Займаємо у залі зазначені місця Й ніколи не лишаємо ми жодного сміття.
Чи можна під час вистави шуміти, розмовляти?
3. Впродовж спектаклю голосно не можна розмовляти,
Бо друзям по сусідству ми будем заважати.
Чи можна без потреби залишити своє місце?
4. Ми ввічливо й уважно чекаємо кінця, Не можна без потреби залишити місця.
Він ходить по сцені скаче,
То сміється він, то плаче!
Хоч кого зобразить, – Майстерністю всіх вразить!
(Актор)
Приміщення ошатне та святкове, На сцені актори грають чудово.
Показують тут нам вистави,
Впізнав назву цієї зали?
(Театр)
У театрі грає ролі:
Нині — вчителя у школі,
Завтра буде інша роль,
То жебрак він, то король.
(Актор) Хочеш – він заплаче, Хочеш – засміється.
Це його робота – Кожна роль вдається.
Може бути паном,
Може жебраком,
Вміє перевтілюваться,
Бо грає свою роль… (актор)
Щоб ще артист потанцював,
Відгадай, що зал кричав?
(“На біс!”) Спектакль вдався на славуІ публіка дякує за увагу! Художнику особливі овації За яскраві…(декорації).
Все, що бачите на сцені:
Що лежить, висить, стоїть, Всі предмети у виставі – Зветься, знайте,… (реквізит). У кінотеатрі – широкий екран, У цирку – манеж або арена.
Ну, а в театрі, простому театрі,
Особливий майданчик – це… (сцена).
Ми в театрі на виставі,
Закінчився перший акт. Глядачів все менше в залі – Починається… (антракт).
Він пише музику для нас,
Мелодії грає, Вірші покладе він на вальс.
Хто пісні складає?
(Композитор)
Для зберігання одягу відвідувачів,
Театралів або кіноглядачів,
Речі залиш без вагання –
Гардероб є. Або простіше – … (роздягальня).
Ляльку на руку одягнув,
Схожим став на котів.
Поміняв рукавичку – чуємо «кар».
Хто ляльку за собою веде? – це…(лялькар)
Можна лялькою покрутити, Потягнути її за нитки.
На виставі без монетки
Слухняні хто?
(Маріонетки)
Коли всі акти закінчились, компліменти,
Звуки «Браво» включились.
Видно в очах акторів відблиски,
Глядачі дарують їм… (оплески).
Клоуном чи то царем,
Жебраком або королем. Актора одягнути допоможе
Театральний…(костюмер).
5. Гра 'Так чи ні' Так - зелений кружечок.
Ні - червоний кружечок.
1. Під час вистави потрібно голосно шуміти.
2. Під час вистави звук на телефоні повинен бути вимкнутим.
3. У театрі працює вчитель.
4. У театрі працює костюмер.
5. Театр буває драматичним, оперним, ляльковим.
6. На виставу можна запізнюватися.
7. Театр виник у Стародавній Греції.
8. Декоратор прикрашає сцену.
9. Дітям не можна ходити в театр.
10. У театрі є оркестрова яма.
У театрі використовують спецефекти. Ви щось чули про це?
Давайте і ми спробуємо це зробити.
- У Австралії здійнявся вітер (ведучий тре долоні).
- Починає капати дощ (клацання пальцями).
- Дощ посилюється (почергове плескання в долоні).
- А ось град – справжня буря (тупіт ногами).
- Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).
- Дощ стихає (плескання долонями).
- Поодинокі краплі падають на землю (клацання пальцями).
- Тихий шелест вітру (потирання долонь).
- Сонце. (Руки догори. Усмішка.)
Хтось із учнів повинен мовою жестів показати уривок казки, інші повинні здогадатися, що це за казка.
Кожен актор розробляє свій артикуляційний апарат за допомогою скоромовок, давайте і ми з вами спробуємо.
Ведмедику, ледащо,
Вліз на пасіку нащо? Буду джмеликом дзижчати,
Буду меду куштувати.
У долині жив удав.
Удавав, що він все знав.
Удавав, що все умів.
У траві хвостом вертів.
Ґава ґаву запитала:
– Ти на ґанок не літала?
– Не літала я на ґанок,
То й проґавила сніданок.
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю, шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
Біля саду, біля броду,
Бабин виораний город.
Барабанять по городу
Бараболя та горох.
Обережний хитрий лис До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів над лисом ліс.
Учні класу показують казку під супровід учителя.
- Посадив дід ріпку.
- Виросла ріпка велика.
- Пішов дід ріпку тягнути.
- Тягне - потягне, а витягти не может
-Покликав дід бабку.
- Бабка за діда. Дід за ріпку. Тягнуть - потягнуть, а витягнути не можуть.
- Покликала бабця внучку.
- Внучка за бабку. Бабка за діда. Дід за ріпку. Тягнуть - потягнуть, а витягнути не можуть.
- Покликала внучка Жучку.
- Жучка за внучку. Внучка за бабку. Бабка за діда. Дід за ріпку. Тягнуть - потягнуть, а витягнути не можуть.
- Покликала Жучка кішку.
- Кішка за Жучку. Жучка за внучку. Внучка за бабку. Бабка за діда. Дід за ріпку. Тягнуть - потягнуть, а витягнути не можуть.
- Покликала кішка мишку.
- Мишка за кішку. Кішка за Жучку. Жучка за внучку. Внучка за бабку. Бабка за діда. Дід за ріпку. Тягнуть - потягнуть - і витягли ріпку.
Що нового ви для себе дізналися?
Що ще хотіли би дізнатися?