Голонасінні,їх різноманітність .Значення в житті людини.
Мета уроку: ознайомити учнів із загальною характеристикою голонасінних рослин, сформувати знання про основні ознаки голонасінних; розвивати вміння працювати з підручником, додатковою літературою; удосконалювати індивідуальну самостійну роботу учнів; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи та естетичні смаки учнів.
Очікувані результати: учні мають називати основні місця, де ростуть голонасінні; називати ознаки голонасінних; учні мають розпізнавати голонасінні рослини у природі, за гербарними зразками й малюнками та називати їх.
Обладнання: Підручник,гербарні зразки хвойних рослин,лабораторні зошити.
Тип уроку: комбінований
1. Організаційний етап
Розминка:»Вітер дме...»
-для тих ,хто вже прокинувся!
- для тих ,хто ще не снідав!
- для тих,у кого гарний настрій!
- для тих ,хто готовий працювати!
2. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Поштова скринька»
На дошці назви поштових скриньок:»Мохи»,» Хвощі»,» Плауни»,»Папороті».
Учні отримують листи із назвами рослин ,які вони адресують до скриньок.
3. Мотивація навчальної діяльності
«Асоціативний кущ»
Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «шишка». Усі відповіді записуються до «Асоціативного куща», який зображено на дошці.
Можливі варіанти відповідей учнів: насіння, голе насіння, хвоя, дерево, голки тощо.
Внаслідок зміни клімату землі спорові рослини поступово втратили свої позиції ,і з;явилися перші насінні рослини .Але оскільки ці насінини були незахищені ззовні ,вони отримали назву «Голонасінні».
Запишіть тему нашого уроку в зошити.Визначити мету уроку разом з учнями.
4. Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Загальна характеристика голонасінних.
2. Життєвий цикл голонасінних на прикладі сосни звичайної.
3. Різноманітність голонасінних та іх значення у житті людини.
1.Загальна характеристика голонасінних.
1. Це дуже давня група вищих насінних рослин.
2. Мають стебло, корінь, листки – хвоїнки, лусочки.
3. Мають своєрідний орган – шишки , який утворюється і слугує для насінного розмноження.
4. Утворюють насіння, з допомогою якого розмножуються і поширюються.
5. Насіння лежить відкрито на поверхні лусок шишок.
2.Життєвий цикл голонасінних на прикладі сосни звичайної.
.
3.1.Презентація учнів різноманітності голонасінних (випереджальне завдання)
1 учень- сосна звичайна
2 учень- ялина звичайна
3 учень - тис ягідний
4 учень - модрина європейська.
3.2 Значення голонасінних:
5. Узагальнення і закріплення знань
5.1.Лабораторна робота «Будова голонасінних рослин»
5.2. «Вірю — не вірю».
Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.
1) Життєві форми голонасінних — дерева, кущі, трави.
2) Молоді жіночі шишки сосни жовті, а чоловічі — бурі
3) Запилення голонасінних здійснюється вітром.
4) Сосна та ялина належать до голонасінних рослин.
5) В Україні найбільш поширені гінкгові.
6) Насіння в голонасінних лежить на лусках шишок «голо», незахищено.
7) Серед голонасінних є квіткові рослини.
8) Шишки хвойних бувають чоловічі і жіночі.
9) Живиця — це смола хвойних рослин.
10) У хвойних немає листків, а є маленькі голочки — хвоя.
11) Деякі голонасінні не утворюють насіння.
12) Голонасінні мають потужну стрижневу кореневу систему.
Відповіді:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
– |
– |
+ |
+ |
– |
+ |
– |
+ |
+ |
– |
– |
+ |
5.3. Вправа « Третій зайвий»
Щитник чоловічий,кедр,сосна.
Ялина,сальвінія,ялівець.
Тис ягідний,модрина,зозулин льон.
Кипарис,сфагнум,туя західна.
6. Підбиття підсумків уроку
7. Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник параграф
7.2. Індивідуальні та творчі завдання.
1. Скласти шпаргалки із помилками для друга.
2. Підібрати або скласти загадки про ялину, сосну, шишки тощо.