Гра «Козацькі розваги»
МЕТА: розширити кругозір учнів про козацтво; популяризувати фізичну культуру та спорт; сприяти патріотичному вихованню, виховувати почуття дружби, колективізму, взаємовиручки.
Хід заняття
Гра “Козацькі розваги” до Дня Захисника України
Ведуча.
Доброго дня Вам добрі люди!
Щиро просимо до господи
Раді Вас у нас вітати
Щастя та добра бажати.
Розселив Господь людей по всьому світу і кожному народові дав землю. Богом дана земля є святою і рідною, тому її захист – це найперший обов’язок народів.
Для українців такою землею є Україна. Вона полита потом і кров’ю сотень поколінь, їхніх працелюбних і героїчних предків. Шануймо героїчну історію нашого великого народу.
1 жовтня відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва.
Сьогодні свято, конкурс нині,
Сьогодні все козацтво тут,
І в цьому залі радість лине,
Козацькі ігри всіх нас ждуть.
Ведучий.
Вчитель. Був час, коли всю нашу землю загарбали і поділили між собою сусідні
держави. Скрутно жилося українському народові під пануванням чужинців. Волелюбні люди не могли стерпіти неволі. Вони кидали домівки і родини та тікали в степи за дніпровські пороги. Ці люди гуртувалися, полювали на дикого звіра, а на зиму верталися додому. Їх стали називати козаками. Можливо це слово походить від татарського « кайзак», що означає «вільний чоловік». А називали їх запорожцями тому, що жили козаки за порогами Дніпра. Козаки захищали нашу землю від ворогів. Не один козак віддав своє життя за рідний край і народ.
( Учні виходять і продовжують розповідь про козаків).
1-й учень.
Хто хотів стати козаком, мусив спочатку прослужити у старого козака 3 роки за слугу й помічника. Він виконував різну роботу. Носив за старим козаком другу рушницю, вчився володіти зброєю, набирався вправності у битвах. Коли оволодівав усіма премудростями козацької справи, здобував собі зброю – ставав справжнім козаком.
2-й учень.
Одягалися козаки просто: у грубу сорочку, кирею – довгий плащ без рукавів. За широким поясом носили пістолі і люльку, через плече – торбинку з харчами і набоями, а до пояса прив’язували ще й порохівницю з порохом.
3-й учень.
Їли сушену рибу і печене м’ясо. Хліб пекли із пшеничного борошна. Їсти варили тричі на день у мідних казанах. Починаючи їсти - молилися Богу
4-й учень.
Жили козаки на Дніпровськім острові Хортиці. Зо всіх боків обливала цей острів глибока вода Дніпра, поставлений був високий гострий паркан. На паркані стояли гармати й сторожа. Посередині Січі стояла невеличка церква святої Покрови. Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані « курені». Жінок на Січі не було. За це грозила кара смерті.
5-й учень.
З ким тільки не билися козаки, захищаючи рідну землю. Як побачать десь
Вороже військо – запалюють вогнище.
Вчитель.
Про козаків складено багато віршів і пісень. Славне козацьке військо
впродовж 300 років обороняло Україну від ворогів. Про відвагу і хоробрість козаків знала вся Європа. Козаком міг стати тільки сильний, витривалий, вправний чоловік.
У нас у школі велика козацька родина . Сьогодні наші ряди поповнять маленькі козачата – це наші першокласники . Привітаємо їх .
Вручають посвідчення для козачат
А зараз позмагаймося всі разом під час дитячих розваг.
Ведучий
Нам треба 2 команди по 6 учасників
Просимо на сцену.
Визначати переможців у нашому змаганні буде журі у складі …..
1 КОНКУРС «ПОЇЗД».
ВЕДУЧИЙ.
Як відомо, козаки вміли швидко бігати, навіть доганяли й ловили дикого коня. А чи вміють так швидко бігати учасники наших змагань? Зараз перевіримо. За моїм сигналом отамани біжать навколо поворотного прапорця, підбігають до команди, чіпляють одного воїна (зачіпають обов`язково правою рукою за ліву), вони вдвох оббігають навколо прапорця й назад, чіпляють третього воїна й усе повторюється, доки не заберуть останнього. (Конкурс)
Команда переможець отримує 1 бал
2 КОНКУРС МАЙСТЕРНИХ ХУДОЖНИКІВ.
На прикріплених аркушах паперу кожна команда повинна намалювати козака на повний зріст. Один учасник біжить – малює голову, повертається, тоді наступний – тулуб і т.д. Виграє команда, яка швидко, згуртовано, акуратно і точно намалює козака.
Команда переможець отримує 1 бал
3 конкурс «Козацька спритність»
Учні поділяються парами, беруться за руки, відвівши їх у сторони. Між лобами треба покласти повітряну кульку. Пари рухаються приставним кроком до протилежного кінця залу, а потім назад до своєї команди. Естафету передають, поклавши кульку між лобами наступної пари. Виграє команда, яка першою закінчить рух.
Команда переможець отримує 1 бал
4 конкурс “Забави кашоварів”
В центрі залу на столах знаходяться змішані горох, квасоля, рис. По сигналу потрібно всією командою прибігти до столів і як найшвидше розібрати на окремі тарілки все змішане (тобто: на одній тарілці тільки горох, на другій – квасоля і так далі) і всією командою потім повернутися назад.
Команда переможець отримує 1 бал
5 конкурс “Приготування кулешу“
Біля кожної команди – ємкість з водою, у першого учасника в руках ложка. Він набирає ложкою воду, несе до протилежного кінця залу, де стоїть пуста ємкість. Виливає в неї воду з ложки, повертається до команди, передає ложку наступному. Виграє команда, у якої більше води потрапило до пустої ємкості .
6 КОНКУРС ОТАМАНІВ.
За 5 хвилин записати імена відомих гетьманів України за часів Козаччини.
Команда переможець отримує 1 бал
7 конкурс «Стрибки»
Бігову доріжку поділимо на три рівні частини. У першій частині гравці стрибають на лівій нозі, у другій — на правій, у третій — на двох. Назад діти вертаються бігом.
Команда переможець отримує 1 бал
8 КОНКУРС «КОЗАЦЬКА КМІТЛИВІСТЬ».
Курінь, який відповідає першим, отримує бал. Читаємо швидко.
9 конкурс “Аси піднебесся”
Ваше завдання змайструвати з паперу літачки (на кожного учасника команди) і по каманді по два гравці (по 1 з кожної команди) запускають літачки. Чий літачок залетить далі – отримує 2 бали, другий – 1 бал. І доки всі гравці команди запустять свій літачок.
10 Конкурс Пригадай
Ведучий починає говорити прислів’я або приказку, а команди повинні закінчити її.
Багато снігу —…(багато хлібу)
Без труда…(нема плода)
Більше діла,…(менше слів)
Гарна птиця пером, а…(чоловік розумом)
Дім без книги — день…(без сонця)
Що посієш, те… (пожнеш)
Життя прожити — не… (поле перейти)
З книгою жити — з… (добром дружити)
Книга — твій друг, без неї… (як без рук)
Маленька праця краща за… (велике безділля)
11 конкурс
Стрибки «жабкою» (тримаючись за коліна). Команда, яка завершить першою отримує 1 бал.
Підбиття підсумків
( Лунає пісня «Ой у лузі червона калина ».)
Вчитель.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічну живу і нову,
І мову її солов’їну.