Тема. Сніжна, біла, чарівна в гості вже прийшла зима
Мета. Поглибити знання дітей про зиму, її характерні ознаки в живій і неживій природі, повторити назви зимових місяців; учити спостерігати за природними явищами, фантазувати, робити висновки; розширювати знання учнів про природу лісу та її мешканців узимку; розвивати вміння встановлювати причини, що зумовлюють зміни в природі, розвивати мовлення, пізнавальну активність, мислення, вміння концентрувати увагу; формувати ціннісне ставлення до природи, відчуття радості від спілкування з нею.
Обладнання. Презентація, відео, матеріали та інструменти для виготовлення сніговичка, сигнальні картки.
Форма діяльності. Гра-подорож.
Хід заняття
Сіли, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій із собою взяли
Й працювати почали. (слайд 1)
II. Мотивація виховної діяльності.
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди.
У дружбі з дітьми усіма
Здогадались? Я - … зима (слайд 2)
1) Зірка ніжна сніжно-біла,
На рукав мені злетіла
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
2) Без рук і без фарб вікна розмальовує. (Мороз)
3) Прозорий як скло, та не вставиш у вікно. (Лід)
4) Ліг на землю вранці ковдрою пухнастою.
Виграє на сонці ниткою сріблястою. (Сніг)
5) Росте вона додолу головою,
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє,
Вона заплаче і розтане. (Бурулька)
(слайд 4)
1) Місяць землю грудить
І хату сильно студить. (Грудень)
2) Вітри зі снігом все сікли
І назву місяцю дали. (Січень)
3) Місяць цей лютує,
Бо весноньку чує. (Лютий)
Підсумок. Гра «Зимові місяці»
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали – сіли, встали – сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Недарма кажуть: «Грудень зиму починає, а рік закінчує».
III. Проведення гри-подорожі.
Зупинка 1. Зимовий ліс
(слайд 6)
Зупинка 2. Лісові мешканці
(слайд 7)
1) У лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка)
2) Довговухий пострибайчик.
Відгадайте, хто це? (Зайчик)
3) У темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її? (Лисиця)
4) Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова)
5) Хто на собі ліс носить? (Лось/олень)
(слайд 9)
Підсумок. Тварини по-різному готуються до зими. Хтось впадає в сплячку, хтось робить запаси на зиму, змінює шубку, а хтось полює взимку.
Зупинка 3. Лісова галявина
(слайд 10)
(слайд 12)
Зупинка 4. Підсумкова
(слайд 13)
Дидактична гра «Що буває взимку?»
- так - ні
1) Взимку іде сніг (так).
2) Взимку всюди радісно співають птахи (ні).
3) Взимку діти будують снігові замки (так).
4) Взимку зеленіє трава (ні).
5) Взимку на деревах з′являються перші листочки (ні).
6) Взимку можна засмагати (ні).
- Пощипав нас морозець у лісі. Час повертатися в клас. Закривайте очі. На рахунок 1, 2, 3 ми знову опинимося у класі.
IV. Майстерня Снігової Королеви (слайд 15)
Технологічна картка (слайд 16)
V. Рефлексія (слайд 17)