Відкритий урок
з природознавства
на тему:
«Гриби їстівні та отруйні»
(3 клас)
Вчителя початкових класів
Володимирівської ЗОШ І-ІІІ ст.
Влощинської Л.О.
2016 н.р.
Мета: розширити і систематизувати знання учнів про їстівні та
отруйні гриби; формувати уявлення про роль грибів у житті
рослин і тварин лісу; розширювати світогляд учнів; вихову-
вати екологічну культуру.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Треба дружно привітатись:
- Добрий день!
- Друзям голосно сказати:
- Добрий день!
- Один до одного поверніться.
- Один одному всміхніться,
- Молодці!
1. Правило учня давайте пригадаємо:
- правило піднятої руки;
- говорити по одному;
- слухати вчителя;
- правило власної думки;
- дати можливість висловитись кожному;
2. Синоптик.
Синоптиком на сьогодні буде ___________________
Сьогодні пора року - весна
Місяць – березень
Число –
Стан неба –
Опади –
Сила вітру –
3. Очікування.
- Що ви чекаєте від нашого уроку, чого сподіваєтесь навчитися на
цьому уроці?
Вчитель:сьогодні ми будемо працювати спільно, аналізувати отриману інформацію, орієнтуватися, розпізнавати та робити висновки. (Прикріпити Додаток «Цей урок мене навчить»)
ІІ. Актуалізація знань.
(Доведіть свою думку)
Гриби ростуть, розмножуються, живляться, дихають і помирають.
(Грибниця)
ні грунту? (Плодове тіло – це шапинка і ніжка)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Сьгодні на уроці ви дізнаєтесь про їстівні та отруйні гриби.
Ваше завдання навчитися відрізняти їстівні гриби від отруйних.
А для цього треба знати ознаки грибів.
Проблема:
«Яке значення мають гриби у житті людини.»
ІV. Робота по темі. Вивчення нового матеріалу.
Треба добре знати, які гриби їстівні, а які – отруйні.
Людей найбільше цікавлять шапинкові гриби. Вони схожі на їстів-
ні, але виявляються отруйними. І це вже видно тоді, коли люди-
ні стає зле і людину відправляють до лікарні.
Тому візьміть собі за правило:
чують шкідливі речовини із вихлопних газів.
Читання статті на ст.. 123 розгляд малюнка.
Їстівні гриби
Визначення ознак їстівних грибів. (Білий,печериця,опеньки,маслю-
ки,лисички, піддубники,синьоножки,підберезовик і тд.)
Білий гриб - шапинка знизу біла або жовтувата, на ніжці малюнок. Що нагадує білу сіточку, м’якуш на зламі залишається білим.
Печериця – шапинка знизу рожева або фіолетова, внизу на ніжці немає торбинки. Гриб їстівний.
Опеньок – шапинка внизу жовтувато- біла з темними плямами, на ніжці – кільце, м’якуш білий з приємним запахом.( Показ слайдів)
Отруйні гриби
(Мухомор,бліда поганка, жовчний гриб,несправжні лисички, сатанінський гриб і тд.) Показ слайдів
Довідкове бюро:
Мухомор – не тільки отруйний та красивий гриб, але він є ліками для лосів.
Бліда поганка має таку сильну отруту, що вона сильніша за отруту змії.
Які ж ознаки отруйних грибів.
Жовчний гриб- схожий на білий. Шапинка знизу рожева на ніжці малюнок,що нагадує чорну сіточку, м’якуш на зламі червоніє.
Гриб дуже гіркий.
Несправжня лисичка – схожа на їстівну. Але її шапинка рівна, червонувато- оранжева, з надламаної шапинки виділяється білий сік.
Несправжній опеньок – шапинка знизу темна. На ніжці немає кільця. М’якуш жовтуватий з неприємним запахом.
VІ. Фізхвилинка.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Тест
1.Ви знайшли в лісі гриб,але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід зробити?
А) залишити його на місці;
Б) зрізати й узяти із собою;
В) збити ногою;
2. Який гриб найотрутніший?
А) жовчний;
Б) бліда поганка;
В) опеньок несправжній;
3. Що не входить у будову гриба?
А) шапинка;
Б) ніжка;
В) корінь;
4. З ким(з чим ) взаємозв’язані гриби?
А) людиною;
Б) деревами;
В) тваринами;
5. Позначте «зайвий» гриб.
А) підосичник;
Б) боровик;
В) мухомор;
6. Якщо раптом зникнуть у лісі гриби, як це вплине на життя лісу?
А) ніяк не вплине;
Б) деревам буде легше рости, ліс стане густішим;
В) постраждають дерева і багато лісових тварин;
VІІ. Презентація
Вірш про гриби.
VІІІ.Підсумок уроку.
Чому грибники мають бути обережними?
Висновок: ст.. 125(підручник)
ємств;
Проблема: «Яке значення мають гриби у житті людини»
що їй може загрожувати небезпека
Коли гриби приносять користь, а коли - завдають шкоди?
Які гриби небезпечні або отруйні є?
ІХ. Рефлексія.
Чого ж вас навчив цей урок?
Х. Самооцінка учня.
ХІ. Домашнє завдання. ст..123-125 Практичне завдання (зліпити з
пластиліну їстівні і отруйні гриби, або з солоного тіста)