ГРИГІР ТЮТЮННИК « ЛАСОЧКА»

Про матеріал
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його опо¬віданням «Ласочка»; вдосконалювати навички виразного і свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати зорову пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
Перегляд файлу

Літературне читання

4 клас

 

ГРИГІР ТЮТЮННИК « ЛАСОЧКА»

 

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його опо­віданням «Ласочка»; вдосконалювати навички виразного і свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати зорову пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

 

Хід уроку

 

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався —

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

 

ІІ.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

 

1.Артикуляційна гімнастика

  • «Парашутик».

На кінчик носа покласти ватку; широким язичком у формі «чашечки», притиснутим до верхньої губи, здути ватку з носа вгору.

  • Забити м’яч у ворота».
  • «Виштовхнути» широкий язик між губами (немов заганяєш м’яч у во­рота)', дути із затиснутим між губами язиком (щоки не надувати).
  • «Грибочок».

Посміхнутися, поцокати язиком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися ши­роким язиком до піднебіння.

2. Гра «Молока кому?»

Промовля корівка: «Му-у-у!»,

Діти, знаєте, чому

 Молочко вам треба пити?

Щоб ніколи не хворіти!

  •              З букв складіть слова — і дізнаєтеся, кого діти пригостили молочком: басокакіотчкажїялет

{Собака, кіт, їжачок, теля)

 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 

Робота в групах

Учні в групах діляться враженнями від легенди «Євшан», що її переповіла українська письменниця Зірка Мензатюк.

 

 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 

  • Який розділ ми зараз вивчаємо?
  • Який із прочитаних творів розділу вам найбільше запам’ятався?

Сьогодні ми ознайомимося ще з одним твором, у якому розповідається про тісний зв’язок людини з природою.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

 

1.Розповідь учителя

      - Григір Тютюнник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробу­вань. Під час голодомору 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповни­лося тоді лише 1,5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися.

                    Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без батька. Почав жити у сім’ї батькового брата. Потім почалася Велика Вітчизняна війна, голод, поне­віряння по чужих хатах. Учився хлопець у ремісничому училищі, голодував. Потім тяжко захворів.

                   Спочатку писав твори російською мовою, а після того, як прочитав словник Грінченка, почав писати українською. Понад половина творів Г. Тютюнника — для дітей.

2.Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання учнями статті про Григора Тютюнника

-Де народився Григір Тютюнник?

-Яким він був у дитинстві?

-Для кого він писав твори?

-Як називаються його збірки для дітей?

 

3.Опрацювання оповідання Григора Тютюнника «Ласочка»

    1.Словникова робота.

Читання слів «луною» за вчителем

Рибалити

куняв

облизнулося .

ожеледь

закортіло

пасовисько

вудити

припутень

дзяволить

вухами пряде

-Як ви розумієте їх значення?

-Прочитайте тлумачення слів у підручнику після тексту.

-Які з цих слів ви почули вперше?

     2.Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

     3.Фізкультхвилинка.

     4.Перевірка первинного сприйняття тексту.

Тестування

1.Біля якого дерева Арсен ловив рибу?

а) Верби;

б) дуба;

в) липи.

2.На чому рибалив Арсен?

а) На березі;

б) на човні;

в) на плоту.

3.Кого побачив рибалка?

а) Лисеня;

б) вепра;

в) стару лисицю.

4.Яку першу рибину «зловила» Ласочка?

а) Карася;

б) окуня;

в) щуку.

5.Скільки разів Арсен виглядав Ласочку навесні?

а) 2;

б) 3;

в) 4.

6.З ким прийшла Ласочка?

а) 3 лисеням;

б) з лисенятами;

в) сама.

Відповіді: 1а; 26; За; 46; 5в; ба.

5.Читання твору учнями «ланцюжком».

6.Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

  •   Прочитайте опис ранку.
  •   Які звуки сповіщали про його прихід?
  • З ким зустрівся Арсен?
  • Як ви вважаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?
  •   Прочитайте, яким уперше Арсен побачив лисеня.
  •   Чому воно сподобалося рибалці?
  • Як про це говориться' у тексті?
  •   Прочитайте слова, що описують зовнішність, рухи, звуки звірятка.'
  • Чи можна розцінювати дії лисеняти, як його розмову з дідом?
  • Хто цю розмову передав?
  •   Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?
  • Від якого слова утворено це ім’я? (Ласочкавід слова «ласувати», тобто їсти щось смачненьке.)
  • З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою?
  •   Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена.
  • Як Ласочка допомагала рибалити?
  •   Знайдіть і прочитайте опис зими.
  • Як Арсен згадував Ласочку?
  • Прочитайте, як Арсен збирався навесні на риболовлю.
  • Як він чекав зустрічі з Ласочкою?
  • Кого він побачив на кручі?
  • Які слова свідчать про те, що Арсен зрадів цій зустрічі?
  • Хто тепер допомагав йому рибалити?

7.Характеристика дійових осіб.

Інтерактивна гра «Ключове слово»

Для проведення гри клас об’єднують у команди. Кожна команда отримує однакові картки, на яких записано дійову особу твору (ім’я людини, кличка тварини.)

Завдання: дібрати до кожної літери ключового слова риси, характерні для цього героя. Перемагає команда, яка швидше і правильніше виконає завдання.

А   (активний)                                              Л  (ласкава)

Р   (розумний)                                              А  (активна)

С  (сердечний)                                             С  (смілива)

Е  (енергійний)                                            О  (обачна)

Н  (небагатослівний)                                   Ч  (чемна)

                                                                       К  (кмітлива)

                                                                       А  (артистична)                                           

8.Поділ оповідання на частини та складання плану.

               План

1.Ранок.

           2.Незвичайний гість.

           3.Друзі-рибалки.

           4.Довга зима.

           5.Нова зустріч з Ласочкою.

9.Робота за ілюстрацією.

  • Розгляньте ілюстрацію до цього твору.
  • Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
  •   Який настрій вони створюють? Як передають характер кожного з ге­роїв?
  • Яким рядкам твору відповідає малюнок?

 

VІ.ПІДСУМОК УРОКУ

 

  1. Який твір сьогодні читали?
  2. Чому він так називається?
  3. Як ви вважаєте, який це твір за жанром?
  4. Чого навчає нас автор?
  5. Яка головна думка твору?
  6.    Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте, оберігайте, товаришуйте з «братами нашими меншими», і це стане окрасою ва­шого життя. За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов по-: винні йти із вами поруч протягом усього життя. .

 

VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

Переказувати оповідання (с. 67-70). Придумати кінцівку до нього.

 

docx
Додано
12 березня 2019
Переглядів
1016
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку