Групи прикметників за значенням

Про матеріал
Повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням, ступені порівняння прикметників; шляхом виконання системи практичних завдань формувати вміння визначати групи прикметників за значенням, розрізняти їх, правильно утворювати форми ступенів порівняння прикметників, доречно вживати у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати відчуття краси природи, бажання її зберегти.
Перегляд файлу

Тема: Групи прикметників за значенням

Мета: повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням, ступені порівняння прикметників; шляхом виконання системи практичних завдань формувати вміння визначати групи прикметників за значенням, розрізняти їх, правильно утворювати форми ступенів порівняння прикметників, доречно вживати у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати відчуття краси природи, бажання її зберегти.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Форма уроку: брейн - ринг.

Обладнання: презентація до уроку, картки із завданням.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина.
  2. Мотивація навчальної діяльності.
  •          Сьогодні ми з вами здійснимо уявну прогулянку чудовим, пишним, квітучим мовним садом. А допоможе нам у цьому…відгадка до такої загадки:

 

Сидить когут над водою з червоною бородою. (Калина)

 

«Асоціативне коло»

  •          Отже, це калина. Які асоціації викликає у вас це слово?

(Наприклад, калина – рослина, корисна рослина, лікарська рослина, символ України).

 

«Мозковий штурм»

  •          Що вам відомо про калину?
  •          Що ви знаєте про її властивості?
  •          Чому вона є символом України?
  •          Отже, про цей символ України ви знаєте немало, тому калина буде сьогодні  нашим провідником у світ інших рослин, тобто вона нас познайомить із деякими представниками української флори.
  •          Але ж у нас не урок ботаніки…Так, саме тому калина, що є яскравою представницею рослинного світу нашої країни, вирішила поєднати сьогодні і завдання з мови, і знання про своїх родичів.
  •          Щоб з’ясувати, над якою темою ми сьогодні будемо працювати, вам від калини пропонується одразу завдання – розгадати ребус.

 

  1. Повідомлення теми, мети уроку.
  •          Розгадавши ребус, ви зрозуміли, що сьогодні ми продовжуємо працювати над темою «Прикметник».
  •          Урок проведемо у формі брейн – рингу, усім відомої інтелектуальної гри. Кожна команда має назву одного з розрядів прикметників за значенням – «Якісні», «Відносні», «Присвійні». Переможе та команда, яка дасть більше правильних відповідей і виконає завдання швидше за інших.

 

  1. Актуалізація опорних знань.
  1. Вікторина. Чи добре знаєш ти прикметник?
    1.                  Що таке прикметник?
    2.                  На які групи за значенням поділяються прикметники?
    3.                  Які прикметники називаються якісними?
    4.                  Які прикметники називаються відносними?
    5.                  Які прикметники називаються присвійними?
    6.                  Які прикметники можуть утворювати ступені порівняння?
    7.                  Як утворюються форми вищого ступеня порівняння?
    8.                  Як утворюються форми найвищого ступеня порівняння?
    9.                  Чи всі якісні прикметники можуть утворювати ступені порівняння? Які не можуть?

 

  1.      Лінгвоестафета

Команда отримує аркуш, на якому кожен учасник повинен написати прикметник того розряду, назву якого має команда.

 

  1. Формування умінь і навичок.

Завдання 1

Прочитайте  текст. Випишіть  якісні  прикметники.

    Високі стрункі дерева, з благородною поставою, з гордо піднятою головою-кроною, з міцним і глибоким корінням, адже воно тримає гіганта заввишки 40  м, із стовбуром завтовшки 1,5-2  м, - це оспівані в українському народі ясени.

    Зелені верхівки цих дерев завжди ваблять мандрівників. У шелесті їхніх широких гілок вчувається щось оптимістичне, тож подорожній ніби набирається сили, а в його душу вселяються спокій та надія. Стоять ясени на сторожі, стійко витримуючи суворий двобій із потужними вітровіями та зі стихіями.

Завдання 2

Прочитайте  текст. Випишіть  відносні  прикметники.

    «Зацвіла верба, - кажуть у народі, - прийшла весна». Пухнасті, немов малесенькі курчатка, котики з блискучою усмішкою випромінюють не тільки тепло та ласку, але й запах весни.

    З давніх-давен, щойно луки вкривались зеленою травичкою, сільська молодь влаштовувала традиційні весняні ігри. Дівчата прикрашали себе вербовими котиками й наспівували веснянки. Якщо комусь хотіли висловити приємне побажання, обов’язково згадували відоме прислів’я: «Будь високий, як верба, а багатий, як земля».

    Не випадково Великий Кобзар, перебуваючи на засланні в Орській фортеці, посадив у пустелі саме вербову гілочку. Шевченкова верба нагадувала про рідну українську землю.

Завдання 3. “ Хто швидше?“

Від виділених іменників утворіть відносні прикметники.

    Мабуть, у кожного є своє улюблене дерево. Одному закарбувалась у пам’яті струнка тополя, іншому – білокора береза, а ще комусь – червона калина. А мені – кущ бузини. Без нього я не уявляю рідної домівки.

    Ріс він біля хати. З ягодами бузини мати пекла пироги, ними фарбувала полотняні штанці для мене. З бузини я вирізав сопілки.

    Пригадуються бабусині слова: «На городі бузина, а в Києві дядько», - так вона обережно, мудро висловлювала власне невдоволення, коли я невміло намагався її в чомусь переконати.

Завдання 4

Прочитайте текст. Знайдіть у ньому прикметники, вжиті у формі ступенів порівняння. Визначте ступінь порівняння, поясніть, як він утворений.

    Звенигородський повіт – найбільш пишний куток України, край садків, Шевченкова батьківщина. Одне село запало в глибоку долину, потонуло в білому цвіту садків, як у молочному озері; інше красується в яблунях проти сонця, наче біле марево в найпрозорішій імлі. Кремезні яблуні, подекуди розкидані між зеленими пагорбами, стоять у цвіту, як срібні канделябри.

    Дерево в садках менш старе, товстіше; черешні високі, розлогі яблуні густі.                                                                                                                                          

    З такого затишного садка й вилинув, наче соловей з гаю, Шевченків геній.

5. Поетична хвилинка

Прочитайте поезію. Від прикметників утворіть можливі ступені порівняння.

Калина

Посадіть калину коло тину,

Щоби злагода цвіла!

Буде щедрою родина –

Буде честь їй і хвала.

Посадіть калину в чистім полі!

Хай вона освятить час!

Рід наш дуже любить волю.

Хай же воля любить нас!

(Антоніна Листопад)

6. «Коректор»

Виправте  граматичні помилки, допущені при утворенні ступенів порівняння прикметників.

Самий високий, більш кращий, маліший, тонкіший, найбільш густіший, більш ширший, самий могутніший, менш тонший, величезніший, значно ніжний, стрункіший всіх.

7. Творча робота

Переглядаючи фільм, складіть невеличкий текст (5-6 речень) на тему: «Дивосвіт моєї країни», використовуючи прикметники різних ступенів порівняння.

  1. Підсумок  уроку (рефлексивний етап).

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці …

- я усвідомив (ла)…

- мені вдалося…

- у мене виникли труднощі …

- мені найбільше сподобалося…

     VII.   Оцінювання.

Визначення команди-переможця. Виставлення оцінок за урок.

  1. Домашнє завдання:
  •          повторити параграфи 24,25;
  •          скласти кросворд із прикметниками своєї групи за значенням.

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
23 лютого 2025
Переглядів
424
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку