Групове логопедичне заняття в 3 класі:
«Диференціація звуків
і букв б-д»
Вчитель-логопед Іванова Г.А.
Тема : Дифференциация звуков и букв б-д
Мета: навчити диференціювати звуки [б]-[д] на слух і буквы б-д на письмі
Завдання:
освітні:
-виробляти навички грамотного письма та читання;
-вправляти в звуковому аналізі слів;
-активізувати словник;
корекційні:
-розвивати просторові уявлення;
-розвивати зорове та слухове сприйняття;
-розвивати пам'ять, увагу, мислення;
виховні:
-виховати самостійність, ініціативність, навички співробітництва
Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація
Хід заняття:
1.Орг.момент
Ось дзвінок нам дав сигнал:
Попрацювати настав час.
Так, що час ми не втрачаєм
І працювати починаєм.
2.Розминка.-
-Назвіть недописані літери, накладені літери.
- Назвіть, яких тварин ви бачите на картинці.
- А де живуть дикі тварини?
- Дикі тварини живуть в лісі.
3. Знайомство з темою.
- Я сьогодні хочу запросити вас на прогулянку до лісу. Як легко дихається у лісі. А допоможуть нам здійснити цю захоплюючу подорож лісові жителі, а які ви повинні самі відгадати.
У дуплі пухнаста живе,
та горішки все гризе
- Білка.
- Правильно, діти. Назвіть перший звук у слові білка.
- Перший звук [б].
- Наступна загадка:
Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б’ю,
Я не цвяхи забиваю,
Я комашок дістаю.
- Дятел.
- Правильно, це дятел. Назвіть перший звук у слові дятел.
- У слові дятел перший звук [д].
4. Характеристика звуків [б]-[д], уточнення артикуляції та зв'язок звуку з літерою
- Що спільного у звуків [б]і[д]?
- Обидва звука приголосні та дзвінкі. На звук "б" губи щільно стискаються, а на звук "д" кінчик язика впирається у верхні альвеоли.
- Що спільного у букв б і д?
- Елементом цих букв є овал.
- А чим вони відрізняються?
- У букви д – петля внизу, у букви б – паличка вгорі із заокругленням вправо.
5. «Прочитай, не помились»
- Прочитатей склади ланцюжком.
6. Гра з м’ячем «Навпаки»
-Діти, зараз ми будемо перетворювати склади, змінюючи букву Д на Б і навпаки
Да – ба, ду – бу, де – бе, од – об, яд – яб, уд- уб, ада – аба.
Уб – уд, яб -яд, ебе – еде, иби – иди, аба – ада, обо – одо.
7. «Зміни букву-отримаєш нове слово»
- Давайте пограємо. Ми будемо змінювати букву б на букву д і навпаки і отримувати нові слова
Дал – бал
Баня – Даня
Боня – доня
Дім – Бім
Люба – Люда
Дуся – Буся
8. Диференціація б-д у складах
- На нашому шляху болото. Перейти через нього нам допоможуть купини. Але купини ці не прості. Щоб наступити на них і не провалитися, треба правильно прочитати склади (додаток 4)
Ду-ду-ду – по галявині я йду.
Де-де-де – мене пес веде.
Ба-ба-ба – дивись, он жаба!
Аб-аб-аб – а поруч сидить краб.
Ід-ід-ід – до річки привів дід.
Да-да-да – у річці чиста вода.
Де-де-де – риби плавали в воді.
Ду-ду-ду – знову стежкою я йду.
Би-би-би – на стежці є гриби.
Ді-ді-ді - далеко не йди.
Ід-ід-ід - скоро обід.
ФИЗХВИЛИНКА
Слухати ми перестали
I тепер вci дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо вправу починати.
Руки вгору, руки вниз,
I легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Хто ж там, хто вже так стомився?
І наліво нахилився.
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки вниз,
Вгору трішки подивись.
Руки склали, як вітряк,
І покрутимося так.
Вище руки підійміть
І спокійно опустіть.
Потім дружно всі сідаймо
І до праці приступаймо.
9. Письмова робота
а) Диференціація б-д у складах
- Завдання: запишіть під диктовку в два стовпчики склади з літерами б-д
Да, бе, бу, ду, аб, дю, бя, юд, ід, іб, єб, од, уб, ад, їб.
б) Диференціація б-д у словах
-Діти, наша прогулянка триває. І ось ми бачимо, що праворуч стоїть березовий ліс, в якому живуть слова з буквою б, а ліворуч – дубовий, в якому мешкають слова з буквою д. Розподілити слова у два стовпчики і записати:
Білка, дерево, кабан, ягода, гриби, жолуді, гніздо, бобер, ведмеді.
в) Диференціація б-д у пропозиціях
-А це бурелом. Що таке бурелом? (Словникова робота). Скільки тут навалено дерев. Буря зламала їх, тому називається бурелом. Але буря зламала ще хвостики в букв б-д. Давайте наведемо тут порядок, допишіть елементи букв б,д.
(Ми йдемо на прогулянку в ліс. Там ми збираємо гриби і ягди. Навколо літають різнобарвні метелики. Тиша. Величезні доерева не ворухнуться. Дуже добре побувати в лісі.)
- Діти, ми добре погуляли, а тепер нам час повертатися додому.
-Діти, вам сподобалася наша прогулянка лісом?
-Які слова з літерами б і д ви запам'ятали?
Литература
1. Садовникова И.Н. Нарушения письменной речи и их преодоление у младших школьников. . М.: Владос, 1997.
2. А.Е.Сланская А.Е. 100 загадок обо всём . Юнипресс 2006г.
3. 1. Коррекция устной и письменной речи учащихся начальных классов : Пособие для логопеда / Л.Н. Ефименкова. - М. : ВЛАДОС, 2001.
4.Коррекция письменной речи : Логопедия: Пособие для начальной шк. / Е.В. Юрова. - М. : Аквариум, 1998. - 208 с. : ил.
5.www/liveinternet.ru
Приложение 1
Приложение 2
Приложение 3
Приложение 4