Тема: Загальна характеристика і класифікація покритонасінних.
Мета: повторити і узагальнити знання учнів про органи квіткових рослин; їх різноманітність, особливості будови; ознайомити з основними таксономічними одиницями, наукою систематикою; класифікацією рослин; розвивати вміння порівнювати, логічно мислити; виховувати бережливе ставлення до природи; формувати культуру спілкування.
Обладнання: таблиці «Класифікація покритонасінних рослин», «Систематика відділу Покритонасінні, «Вегетативні органи: корінь, пагін, гербарні матеріали, колекція насіння.
Основні поняття і терміни: систематика, царство, відділ, клас, родина, рід, вид, однодольні, дводольні.
Тип уроку: формування нових знань
СК-структурований конспект
План – схема уроку.
Етап уроку |
Час |
Форми і методи діяльності |
Результат діяльності |
І. Організаційний момент |
1 хв. |
Ознайомлення із змістом теми4. «Покритонасінні». |
Планування діяльності |
ІІ. Актуалізація опорних знань |
5 хв. |
ІАВ «Я знаю» |
Рефлексія вивченого про покритонасінні |
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності |
2 хв. |
Обговорення проблемної ситуації |
Активізація уваги і пізнавальної діяльності. |
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу. |
20 хв. |
|
Засвоєння матеріалу по принципу «учень – учень», вміння читати ск. |
V. Осмислення об’єктивних зв’язків |
8 хв. |
|
Виділення головного складання СК |
VІ. Узагальнення і систематизація знань |
5 хв. |
ІАВ «Формую висновок» |
Вміння узагальнювати, систематизувати матеріал» |
VII. Підсумок уроку |
2 хв. |
Оцінювання, взаємооцінювання |
Вміння аналізувати роботу. |
VIII. Домашнє завдання |
2 хв. |
Диференціація домашнього завдання за технологією особистісно – орієнтованого навчання) |
Засвоєння матеріалу різного рівня складності. Розвиток творчого мислення. |
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Повідомлення учителя про зміст теми «Покритонасінні». Тема включає 7 годин, із них три години практичні роботи,1 година – урок узагальнення, систематизації знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Вправа « Я знаю». Учні записують, що знають про покритонасінні.
Таблиця розширення особистого досвіду з теми «Покритонасінні».
Що я знаю |
Про що дізнався |
Стрижнева мичкувата головний додатковий бічний бічний додатковий
Здерев’яніле трав’янисте
складні прості пальчасті черешкові трійчасті сидячі перисті парноперисті непарноперисті
сітчасте паралельне дугове
з 2 сім’ядолями з 1 сім’ядолею |
Клас дводольні Має ознаки лівої сторони схем, однодольні – правої дводольні однодольні стрижнева мичкувата
здерев’яніле тільки трав’янисте трав’янисте (здерев’яніле бамбук) складні тільки прості прості
Сітчасте паралельне і дугове (виняток подорожник) (виняток вовчі ягоди)
2 сім’ядолі 1 сім’ядоля |
Після вивчення теми «Класифікація покритонасінних», учні заповнюють другу колонку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне питання.1. Чому квіткові рослини займають панівне положення серед груп вищих рослин?
2. За якими ознаками можна було б розділити квіткові рослини на групи?
Висловлювання учнів до 1 питання:
Висловлювання до 2 питання.
IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
(розповідь з елементами бесіди).
СК1. Мають всі ознаки насінних рослин
дерева
кущі
трави
СК 2. Порівняння спори і насінини
Ознака |
Спора |
Насінина |
клітин |
1 |
Багато |
|
п |
2п,3п |
|
Ділення клітин, мейоз |
Запліднення |
|
Гаметофіту |
Спорофіту |
СК 3. Будова насінини
насінна зародок запасні поживні
шкіра (зачатковий спорофіт) речовини
СК4. Особливості покритонасінних
(робота з опорною схемою ст. 175.)
СК5.
Робота в групах
І група Поясність цикл розвитку покритонасінних за схемою
ІІ група. Дайте визначення всім термінам загаданих у схемі.
ІІІ група. Складіть запитання до схеми
IV група. Зробіть висновок про особливості життєвого циклу покритонасінних
У наш час на земній кулі існує близько 250 000 видів покритонасінних, з яких в
Україні 5 000. Вони поширені всюди: на всіх континентах, в усіх природних зонах і кліматичних поясах.
СК 6. Передумови пристосованості покритонасінних
Особливості будови здатність до різноманітність
Вегетативних видозмін квіток
Органів кореня корнеплоди одностатеві
кореня корнебульби двостатеві
пагона присоски поодинокі
повітряні… суцвіття
різні за кольором,
стебла прямостояче розміром
листків стебла витке за симетрією
бруньок чіпке за запиленням
повзуче
вкорочене… Різноманітність плодів
колючки
листків
вусики
сухі
бульба соковиті
пагонів цибулина розкривні
кореневище нерозкриті
вус… однонасінні
багатонасінні
4.Одиниці класифікація Царство Рослини. (повідомлення учнів) Наука систематика.
Наприклад
СК.7. Царство Рослини
Відділ Покритонасінні
Клас Дводольні
Порядок Розоцвіті
Родина Розові
Рід Яблуня
Вид Яблуня домашня.
І група. За текстом § 42 визначте основні ознаки за якими здійснюється поділ відділу на класи. Дані занесіть у першу колонку таблиці № 1.
ІІ група. За текстом § 42 визначте ознаки класу. Дводольні і занесіть дані у другу колонку таблиці № 1.
ІІІ група. За текстом §42 визначте ознаки класу. Однодольні і занесіть дані у третю колонку таблиці № 1.
V. Осмислення об’єктивних зв’язків.
СК 8. Заповнення таблиці № 1 ІАВ «Спільний проект».
Ознаки |
Дводольні |
Однодольні |
1.Кількість сім’ядолей |
Дві |
Одна |
2.Коренева система |
Стрижнева |
Мичкувата |
3. Стебло |
Трав’янисте, здерев’яніле |
Трав’янисте |
4.Камбій |
+ |
- |
5.Листок |
Простий, складний |
Простий |
6.Жилкування |
Сітчасте |
Дугове, паралельне |
7.Квітка |
4,5 членна |
3 – членна |
8. Оцвітина |
Подвійна |
Проста |
9. Запилення |
Вітром комахами |
Вітром |
10. Кількість видів |
200 тисяч |
60 тисяч |
11.Кількість корінців, що появляються при проростанні насінини |
Один |
Багато |
VI. Узагальнення і систематизація знань.
ІАВ «Формую висновок»
Кожен учень озвучує одне речення, в якому висловлює головну ідею уроку.
VII. Підсумок уроку. Оцінювання і взаємооцінювання роботи учнів.
VIII. Домашнє завдання.
Дводольні; родини Хрестоцвіті, Бобові, Розові, Пасльонові.