Хіміко - біологічний двобій

Про матеріал
Інтегрований урок для здобувачів освіти 10 класу " Хіміко - біологічний двобій", мета якого узагальнити та закріпити набуті знання з біології та хімії, розвивати вміння логічно й творчо мислити, використовувати знання в нестандартних ситуаціях, виховувати почуття відповідальності та впевненості
Перегляд файлу

Тема: Хіміко – біологічний двобій

Мета: узагальнити та закріпити набуті знання з біології та хімії;

           розвивати вміння логічно й творчо мислити, використовувати  

           знання в нестандартних ситуаціях; виховувати почуття    

          відповідальності та впевненості

Обладнання: роздаткові матеріали, періодична таблиця хімічних елементів

                        Д. І. Менделєєва, фішки для оцінювання.

Хід заходу

І. Організаційний момент.

Студенти об’єднуються в дві команди, обирають капітана та назву.

ІІ. Оголошення теми й мети заходу

Слово викладача:

Шановні учасники! Гості заходу!

Сьогодні ми проводимо  хіміко – біологічний двобій, в ході якого команди покажуть свої знання, вміння застосовувати їх в нестандартних ситуаціях проявлять свою кмітливість та  винахідливість.

В змаганні беруть участь 2 команди І курсу, тож давайте познайомимося:

1 команда – « Пріончики»

2 команда – « Електрончики»

Правила гри:

Вашій увазі пропонується 10 тем: по 5  з біології та хімії. Команда обирає тему, в кожній темі по 7 запитань, за кожну правильну відповідь отримує фішку. Підбиваючи підсумки змагання, команди будуть рахувати фішки, у кого буде більше, та команда й переможе.

Отож, розпочинаємо наш хіміко – біологічний двобій.

Теми:

  1. Періодична система
  2. Біорізноманіття
  3. Вчені – біологи
  4. Хімічні прислів’я
  5. Біологічні науки
  6. Хімічні загадки
  7. Біологічні терміни
  8. Хімічні терміни
  9. Хімічний склад живих організмів
  10. Біологічні ребуси.

 

Команда, яка першою дасть відповідь  на запитання, отримає  можливість обирати тему:

Газ, вміст якого в повітрі найбільший ( азот)

«Періодична система»

  1. Горизонтальний ряд хімічних елементів ( період)
  2. Назвіть елемент, що має 17 електронів ( хлор)
  3. Елемент з найвищою електронегативністю? ( флуор)
  4. Встановити атом за електронною конфігурацією  1s2 2s2 2p6 3s2 3p4

( сульфур)

  1. Який атом не має нейтронів? ( гідроген)
  2. Де знаходяться галогени в періодичній системі?

(VII група головна підгрупа)

  1. Назвати елемент, що знаходиться у 4 великому періоді, VIII групі побічній підгрупі ( ферум)

«Біорізноманіття»

  1. Найменша таксономічна одиниця ( вид)
  2. Організми, що проживають в екстремальних умовах ( археї)
  3. Клітинні організми, що не мають сформованого ядра ( прокаріоти)
  4. Білкова оболонка вірусів ( капсид)
  5. Хто належить до аморфеїв? (тварини, гриби)
  6. Неклітинні форми життя  ( віруси, віроїди, пріони)
  7. До якого рівня організації належить прайд левів

( популяційно – видового)

«Вчені – біологи»

1. Ввів поняття "клітина" ( Роберт Гук)

2. Засновник вчення про біосферу ( Володимир Вернадський)

3. Запропонував термін « біологія» ( Ламарк, Тревіранус)

4. Основоположник генетики ( Грегор Мендель)

5. Відкрив віроїди ( Теодор Дінер)

6. Розробляв вчення про вищу нервову діяльність ( Іван Павлов)

7. Відкрив пріони (Стенлі Прузінер)

 

«Хімічні прислів’я»

        1. Не все те аурум, що блистить. (золото)

2. Щоб друга пізнати, треба з ним пуд натрій хлориду з’їсти. (солі)

3. Багато аш-два-о  сплило с тих пір. (води)

4. Білий як кальцій карбонат. (білий як крейда)

5. Ферумний характер. (залізний)

7. Як тверда аш-два-о  на голову. (як сніг на голову)

 

«Біологічні науки»

  1. Наука про клітини ( цитологія)
  2. Наука про спадковість і мінливість ( генетика)
  3. Наука, яка вивчає  класифікацію організмів ( систематика)
  4. Наука про тканини ( гістологія)
  5. Наука про гриби ( мікологія)
  6. Процеси життєдіяльності організмів вивчає наука ( фізіологія)
  7. Хімічний склад живих організмів вивчає наука ( біохімія)

Хімічні загадки

  1. Я – елемент усім відомий,

В повітрі майже невагомий,

Мене рослини полюбляють,

На номер схожий – всі це знають.  (Нітроген)

 

  1. Я – найлегший елемент,

Електрон мій аргумент

Чи прийняти чи віддати? –

Це мене треба спитати

Бо вирішую все я –

Особливість в цім моя. (Гідроген)

 

  1. Я срібляста та рухлива

Та по правді нещаслива.

З киснем стрінусь – червонію,

Дуже я ніяковію.

Незлюбили мене люди,

Зло в мені вбачають всюди.  ( Меркурій, Ртуть)

 

  1. Звичайно білий як мука,

Від йоду я синію.

Але боюсь окропу я,

Бо в ньому я густію.  ( Крохмаль)

 

  1. Я з металами стою,

Хоч м’який, мов масло.

Жовтим полум’ям горю

Й довго не погасну.

Я поширений доволі

В соді, склі, в кухонній солі. (Натрій)

 

  1. Має кілька видозмін,

То він  чорний, то червоний,

То він білий, то твердий, кристалічний,

То отруйний, з запахом специфічним.  (Фосфор)

 

  1.   Він часто в шахтах вибухає,

  На болотах теж буває.

 Хоч дуже небезпечний газ,

 Та взимку зігріває нас.   (Метан, природний газ)

«Біологічні терміни»

  1. Елементарна одиниця живих організмів (клітина)
  2. Організми, які здатні синтезувати  органічні речовини  (автотрофи)
  3. Домен одноклітинних, колоніальних, багатоклітинних організмів, що мають ядро ( еукаріоти)
  4. Паличкоподібні бактерії ( бацили)
  5. Постійні компоненти клітини ( органели)
  6. Відновлення втрачених або пошкоджених частин організму

( регенерація)

  1. Пластиди зеленого кольору ( хлоропласти)

«Хімічні терміни»

  1. Негативно заряджені частинки атома ( електрон)
  2. Позитивно заряджені Йони ( катіони)
  3. Найменша хімічно неподільна частинка речовини ( атом)
  4. Здатність атома певного елемента притягувати до себе спільні

електронні пари ( електронегативність)

  1. Хімічні зв’язок між атомами неметалів ( ковалентний)
  2. Насичені вуглеводні із загальною формулою  CnH2n+2 ( алкани)
  3. Реакція приєднання води ( гідратація)

«Хімічний склад живих організмів»

  1. Елемент, який входить до складу гормонів щитоподібної залози ( Йод)
  2. Елемент кісток хребетних тварин ( Кальцій)
  3. Елемент, що входить до складу гемоглобіну ( Ферум)
  4. Елемент у складі хлорофілу ( Магній)
  5. Який хімічний елемент входить до складу зубів? ( Флуор)
  6. Яка кислота є основною речовиною шлункового соку? ( Хлоридна)
  7. Який елемент потрібен для зсідання крові? ( Кальцій)

«Біологічні ребуси»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ключ до ребусів:

  1. Біосфера
  2. Прокаріоти
  3. Дихання
  4. Віруси
  5. Мітоз
  6. Гормони
  7. Адаптація

ЧОРНА СКРИНЬКА

У чорній скриньці міститься 5 об’єктів( лотів). Кожен лот має по 5 підказок. Якщо команда відгадує з 1 підказки, то отримує 5 фішок, якщо з 5 підказки, то 1 фішку.

Відповідає команда, що має варіанти відповіді.

Лот №1

1. Рослинний полісахарид

2. В текстильній промисловості використовують для оброблення  тканини

3. В харчовій промисловості використовують як згущувач

4. Добре взаємодіє з йодом

5. Міститься в картоплі, випічці,  макаронах, кашах   ( крохмаль)

Лот №2

1. Одна з найдавніших прянощів у світі

2. Батьківщина: Середземноморське узбережжя

3. Має антибактеріальні властивості

4. Цю рослину було присвячено давньогрецькому богові науки та мистецтва Аполлону

5. Символом слави, мужності, сили, успіху та перемоги   (Лавровий лист)

Лот №3

1. Історичною батьківщиною  є Середня Азія

2. Піфагор назвав «Королем прянощів»

3. Натуральний антибіотик

4. Зміцнює імунну систему та розріджує кров

5. Має характерний запах і смак  ( часник)

Лот №4

1.Вперше почали використовувати єгиптяни до н.е.

2. Знищує неприємні запахи

3. Знижує кислотність шлункового соку

4. Є Харчовою добавкою Е500

5. Компонент  випічки  ( сода)

Лот №5

1.Природний матеріал, який добувають, як і інші корисні копалини.

2. Зазвичай утворюється під водою

3. Використовується у  виробництві скла, лакофарбових матеріалів, гуми

4. Основним компонентом  є кальцій карбонат

5. Фарбують бордюри, стовбури дерев    (крейда)

Підсумок змагання

Останній конкурс позаду. Залишається підвести підсумки хіміко- біологічного двобою, порахувавши фішки, які команди отримували впродовж кожного етапу.

Переможцем стала команда « Пріончики». Вітаємо  наших переможців!

Команди отримують солодкі подарунки.

Ми вдячні всім, хто завітав до нас.

 

docx
Додано
25 лютого 2025
Переглядів
132
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку