5. Перекопати ґрунт на ділянці, не розбиваючи грудки. 6. Пересадити дерева і кущі , чагарники, багаторічні квіткові рослин на постійне місце подальшого життя. 7. Зібрати насіння однорічників, провести їх очищення, підсушити та закласти в мішечки, паперові пакети для збереження до весни.
8. Пересадити хризантеми в горщики і розмістити їх в теплиці або парники для збереження в зимовий період. 9. Провести підготовку теплиць та парників до зими, закласти купи гною для отримання перегною, заготовити торф'яну землю. 10. Обрізати сухі стебла і листя люпину, флокса, хости, дельфініума та інших багаторічників, готуючи їх до зимового періоду.
Це – одна з найбільш трудомістких осінніх робіт, однак, і одна з найбільш важливих для гарантованого врожаю на наступний рік. Перекопування землі, як правило, поєднують з внесенням добрив, вапнякових речовин, піску чи глини. Найефективнішим органічним добривом, який поліпшує склад ґрунту, з давніх пір вважається гній. ПЕРЕКОУВАННЯ ГРУНТУ
Важливо, щоб плодові дерева пішли на зимівлю не висохлими. Якщо осінь видалася недостатньо дощовою, добре полийте грунт у пристовбурних колах. Під час вологозарядного осіннього поливу, витрачайте на дорослу рослину близько 50 л води. Поливайте дерева поетапно: приблизно по 12-15 л на годину. Грунт повинен стати вологим на глибину близько 1 м. Після поливу замульчуйте пристовбурові круги торфом, перегноєм або компостом. Це допоможе зберегти вологу в грунті. Рясний полив
Осіння побілка дерев Щоб захистити дерева від шкідників і весняних сонячних опіків, побілити стовбури до заснування нижніх скелетних гілок. Використовуйте готову побілку (продається в садових магазинах) або приготуйте її самостійно: 3 кг вапна і 500 г мідного купоросу розведіть у 10 л води. Осінню побілку саду проводять у жовтні-листопаді.
Захист дерев від гризунів Зайці та миші взимку люблять поласувати корою плодових дерев. Гризуни можуть завдати серйозної шкоди рослинам, особливо молодим саджанцям. Щоб цього не сталося, оберніть стовбури на висоту 50-100 см капроновими колготками, руберойдом або розрізаними пластиковими пляшками. Молоді дерева треба захистити від гризунів. Стовбури до першо гілкипотрібно обв'язати пергаміном чи дрібною металевою сіткою і обкласти ялиновим лапником. Під пергамін бажано прокласти мішковину або папір. Якщо є старі капронові панчохи або склотканина, використовуйте їх. Допоможе і дьоготь - нанесіть його на кінці гілочок і на підставу стовбурів.
Обрізка дерев Обрізку дерев в осінній період проводять наступним чином: спочатку видаляють великі сухі і зламані гілки, а також гілки, що ростуть у напрямку зони основного росту крони; вирізають найслабші гілки та гілки, які близько розташовані одна до іншої; зрізають гілки, які ростуть під дуже гострим кутом; пошкодження, які завдають деревам обрізанням, необхідно обробити і замазати фарбою на масляній основі або варом садовим; після закінчення робіт обов’язково прибрати зрізані гілки з ділянки; при обрізанні треба пам`ятати, що заражені гілки потрібно зрізати або повністю, або до початку незараженої зони.
ОБРІЗКА КРОНИ ДЕРЕВ Формуюча обрізка спрямована на формування дерев і частіше застосовується до молодим рослин. Включає в себе не тільки укорочення і проріджування крони, але й забезпечує підвищення проникнення світла всередину крони, покращує її провітрюваність, контролює зростання, стимулює плодоутворення і розвиток бічних пагонів
ЗБІР НАСІННЯ ОДНОРІЧНИКІВ Щоб одержати у майбутньому бажане цвітіння, ще влітку виділяють найкрасивіші рослини, з яких потім збирають насіння. Наприклад це , матіола, дельфініум (у яких найбільші квітки утворюються знизу). Насіння добре просушують, а потім закладають у паперові або тряпчані пакетики.
ПЕРЕСАДКА БАГАТОРІЧНИКІВ Традиційно багаторічники пересаджують і ділять восени. Якщо грунт дуже вологий і сирий, дочекайтеся, поки він підсохне. Пересаджена в такий грунт рослина, в першу зиму може сильно постраждати. Спосіб розподілу багаторічника залежить від типу рослини. Дрібне дерновинння з корінням розривайте двома вилами.
ПЕРЕСАДКА КУЩІВНИКІВ Для всіх саджанців, будь то дерева або кущі, існує свій оптимальний час посадки. Саджанці, які рано йдуть у ріст, а агрус і його близька родичка смородина є саме такими культурами, краще висаджувати восени. Для посадки восени заздалегідь готують ями, мінімальний розмір — 40х40х40, при цьому відокремлюють верхній родючий шар, а нижній, більш бідний укладають поруч. До родючої частини грунту додають відро перегною, 50 г подвійного суперфосфату, 40 г сірчанокислого калію або 200 г деревної золи, частину цієї суміші насипають гіркою на дно ями.