Хресна дорога «Під хрест Твій стаю, Спасителю мій милий»

Про матеріал
Хресна дорога допоможе студентам глибше зрозуміти, що Бог любить нас, тому що послав Свого Сина Єдинородного на землю, «щоб кожен, хто увірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне, показавши, як із – за любові до нас, грішних, Син Божий, вмер на хресті»
Перегляд файлу

Хресна дорога «Під хрест Твій стаю, Спасителю мій милий»

Мета: довести студентам, що Бог любить нас, тому що послав Свого Сина Єдинородного на  землю, «щоб кожен, хто увірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне, показавши, як із – за любові до нас, грішних, Син  Божий,  вмер на хресті», розбудити у студентів бажання співучасті та допомоги іншим у важкі хвилини життя; виховувати в дусі Христової науки.

Хід Хресної дороги

Викладач. Зупинись людино на хвилинку, ти у цьому світі лише подорожній. Не поспішай. Задумайся... Проживи кожне слово цієї молитви. Воно йде від серця Христа до твого серця з надією увійти і оселитися. Якщо серце твоє стискає біль за Нього і за брата свого - оселя душі твоєї стане рідною Йому, а Його мир осінить її благодаттю. І ти відчуєш мить єднання з Христом. Коли ж серце стогне від ран світу цього і стікає вже кров'ю, а відчай хоче зруйнувати твою оселю - поринь в серце Ісусове. Воно вмістило весь Всесвіт. Обійми цю Безмежність гарячою любов'ю - й пекучі сльози залікують рани. Твоє серце вже ніколи не зможе відірватись від Христа, і ти захочеш йти з Ним по цій дорозі.

Студент

 Його вели дорогою, як вбивцю,

 І грізний натовп голосно ревів,

 І раз-по-раз з ненавистю сміливці

 Жбурляли камінь у Царя Царів.

 Вінок терновий наливався кров’ю,

 Плювалися в обличчя вороги,

 А Він дивився лагідно, з любов’ю,

 І йшов прощенням стати за гріхи.

 Покірно шлях протоптаний стелився,

 Аж до Голгофи – сповнений людей…

 А на Голгофі натовп розділився:

 На тих, хто розпинав, і на дітей.

 Стояли поряд фарисеї й учні,

 Стояла Мати, й воїнство солдат…

 І хоч роки летять, як води з кручі,

 Перед Христом народи знов стоять.

 І, як тоді, з нас кожен вибір має:

 Прощення попросить чи так пройти…

 Ісус біля Голгофи всіх чекає –

 Тож ким для Нього нині станеш ти?

 Знов розіпнеш чи схилишся покірно?

 Ким станеш ти для Божої сім’ї?

 Наш Цар Царів любов Свою безмірну

 Тобі дарує. Тож прийми її!

Вступна молитва

Господи, настав час посту, час роздумів над Твоїми страстями, над твоїми великими стражданнями, що їх переніс з любові до нас, Ісусе! Вірю, що тобі в той час було дуже важко, але не зважаючи на це Ти сказав: «Прийдіть до мене всі втомлені і обтяжені і я заспокою вас». Сьогодні я прийшов до тебе, Господи, бо мені також не легко у моєму бурхливому житті. На цій хресній дорозі хочу просити у тебе допомоги, щоби могти перенести усі випробування, що чекають на мене, просити у тебе сили, щоби вистояти у часі спокуси, а зараз хочу просити у Тебе любові, аби могти тебе наслідувати до кінця. Ісусе, Спасителю наш, на доказ Твоєї безмежної любові до нас і за наше спасіння, Ти зволив прийняти пониження, погорду, несправедливий засуд і найболючішу смерть на хресті. В подяку за Твою любов, на перепрошення за наші гріхи і, щоб випросити ласки витривання в доброму, хочемо тепер роздумувати про Твої муки і смерть. Дай, щоб ми цю Хресну Дорогу відбули на Твою славу й на користь наших душ.

СТАЦІЯ 1. Пилат засуджує Ісуса Христа

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Не тільки Пилат засуджує Ісуса. Його засуджують законовчителі, книжники, фарисеї, первосвященики. Засуджують Його і Юда, вояки, розбійник на хресті та люди, які відреклися Його й кричали: "Геть із ним! На хрест Його! Нехай буде розп'ятий!" І ми також часто судимо Ісуса, засуджуємо Його на смерть нашими гріхами. Засуджуємо також тоді, коли судимо інших, бо Він сказав: "Усе, що ви зробили одному з моїх братів найменших - ви мені зробили" (Мт 25,40). Ми засуджуємо Ісуса, а Він не хоче засуджувати нікого. "Я не прийшов судити, але спасти." Він єдиний має право судити всіх, бо знає тайни кожного людського серця. Однак, Христос не хоче судити передчасно. Навіть Магдалину, Петра, що тяжко згрішили, і своїх катів Він не засудив. Але прийде час, коли Ісус Христос буде судити всіх, це буде при кінці світу. Тоді ніхто не втече, ніхто не скриється від Його справедливого суду: ні добрі, ні злі. Це пригадаймо собі, як прийде до нас бажання осуджувати когось.

Помолімося за тих, що несправедливо засуджені.

Отче наш:... Богородице Діво:..

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 2. Ісус бере хрест на свої плечі

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Хрест у ті часи був знаменом ганьби, пониження, найболючішого терпіння і смерті. Це була шибениця, на яку засуджували найбільших злочинців. Та від часу, коли Ісус узяв на свої рамена хрест і на ньому помер, значення хреста зовсім змінилося. Нині хрест є ознакою віри, надії, любові. Віри в Христову перемогу й відкуплення; надії в наше спасіння й життя вічне; любові Божого Сина, що взяв це дерево ганьби, щоб нам вислужити славу неба. Тому хрест стоїть тепер на вершку церков, на престолах, в наших домах на стіні. Тому й ми носимо його на своїх грудях та ставимо на гробах наших померлих. Всяке терпіння — це також хрест. Так його назвав сам Христос. І коли ми приймаємо терпіння з Ісусом, воно нас очищує, освячує й стає знаменом спасіння та вічної слави.

Помолімося за тих, що невинно терплять, і за згоду з Божою волею в наших терпіннях.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 3. Ісус падає під тягарем хреста

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

По дорозі на Голгофу, під тягарем хреста, Ісус падає на землю. Недавно Він був такий сильний і могутній, що все Його слухало: він стримував вітри й утихомирював бурі, на Його слово каліки ходили, сліпі бачили, глухі чули, прокажені очищувались з ропучих ран, навіть мертві вставали. А тепер Він падає на дорозі у вуличний пил. Чому? Що сталося? — Гріхи людей, наші невірності для Бога це зробили. Вони так обтяжили Спасителя. І люди, які раніше бачили силу Ісуса, бачили Його славу в Квітну неділю, не могли цього зрозуміти. Також і ми не можемо зрозуміти тягару та злоби наших гріхів, що кидають на брудну землю Божого Сина. Так, тягар людських гріхів придавлює і мучить нашого Спасителя. Направду, гріх мусить бути дуже великим злом, коли так тяжко знущається над Ісусом Христом.

Помолімося про щирий жаль у наших упадках і повстання з гріхів.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 4. Ісус зустрічається зі своєю матір’ю

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)             

Мати Божа йде за Ісусом хресною дорогою. Дивиться, як її Сина б'ють і штовхають, як Він паде на землю й останками сил піднімається, бере хрест та йде далі. І Ісус бачить терпіння своєї Матері. З мечем болю в серці і сльозами в очах, Пресвята Діва приступає до Нього... Ісус зупиняється, свої закривавлені очі звертає на матір і серцем говорить: "Ненько, я йду, щоб сповнити волю мого Отця. Йду, щоб за спасіння світу звершити жертву мою!" Ця зустріч Сина й Матері була дуже болюча, але радісна, бо вони були близько себе. Як Мати Божа йшла хресною дорогою за Ісусом, так Вона йде з нами, бо ми Його брати та її духовні діти. Ніколи не забуваймо, що Марія завжди при нас, головно в часі нашої хресної дороги. Все звертаймо свій зір до Неї, просячи помочі й жертвуючи їй наші терпіння.

Помолімося про щиру любов до Божої Матері та її опіку над нашими родинами.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 5. Симон Киренеєць допомагає Ісусові нести хрест

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Симон не хотів нести хреста незнайомого йому засудженого. Противився, боронився, перечив, але вояки примусили його... І нам нерідко інші люди накладають на плечі хрест. Тоді ми відмовляємось, противимось, боронимось і не хочемо його прийняти. А треба знати, що й такий хрест, незнаний, накинений й силуваний, є Христовим, і що його варто нести. Ісус приймає цю неохотну поміч Симона й ділить з ним свій тягар. Також і ми навчімось приймати поміч від інших та покірно визнавати свої слабості й немочі. Будьмо завжди готові пома­гати іншим у двиганні хреста. Може вони вже так обезсилені, що не спроможні самі нести далі свій хрест.

Помолімося, щоб випросити правдивої любові до ближніх і відваги до несення свого хреста.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 6. Вероніка обтирає лице Ісуса

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Ісус весь вкритий ранами і брудом. Голова, лице, руки й ноги поплямлені кров'ю, потом, плювотинням, дорожнім пилом. Вероніка не може глядіти на таке пониження Спасителя. Повна співчуття, підходить і хустиною обтирає лице Ісуса; те лице колись таке миле, ласкаве, милосердне — всіх до себе притягало, а тепер так збезчещене і зневажене злобою людей. Вероніка привертає красу обличчя Ісуса, опоганеного гріхами людей і нашими невірностями. Обтерла та, здивована, побачила, що обличчя Ісуса відбилось на її хустині. Була це нагорода за її співчутливу і щиру любов.

Ми також в душі носимо образ Божий. Але, як часто він забруднений і зогиджений гріхами. Тому стараймося доброю і частою сповіддю змивати бруд з нашої душі і привертати їй красу Божого образу. Цей образ ми відновляємо також і тоді, коли служимо ближньому, і знімаємо ганьбу, яка вкриває його обличчя перед іншими людьми.

Помолімося за тих, що бояться приступати до сповіді, і за тих, що помагають іншим.

Отче наш:... Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 7. Ісус Христом другий раз падає під Хрестом

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Придавлений тягарем хреста, Ісус знову падає на землю. Падає, але, хоч знесилений до краю, одразу встає. Тим нас навчає, що й ми після падіння завжди повинні підноситися. Учить Ісус, що й ми самі не в змозі йти так, щоб ніколи не спотикнутися і не впасти. Христос сильно впав під хрестом аж три рази. А ми, слабкі й немічні, можемо впасти навіть багато разів. Але по кожному упадку в гріх нам треба чимскоріш підноситись і йти далі доброю дорогою. Бог не вимагає від нас такої святості, що не потребувала б жалю і поправи, але бажає покірного визнання нашої немочі, відвернення від землі й піднесення душі до неба. Христова жертва така велика, що вирівнює все, направляє найтяжчі упадки, але треба людині признаватись до своїх гріхів, жалувати, перепрошувати й завертати із злої дороги.

Помолімося, щоб випросити відваги й сили скоро вставати по наших упадках у гріх.

Отче наш:... Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 8. Жінки плачуть над терплячим Ісусом

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Жінки співчувають над терпіннями, які Ісусові спричиняють чоловіки: кати, вояки, жидівські священики й законоучителі, Пилат, Ірод та інші. Часто чоловіки  тяжко зневажають Христа через ненависть, несправедливість, жорстокість, невірність, байдужість до віри, п'янство та інші гріхи. Ісус приймає співчуття невіст, але нагадує, що вони також не раз винні, бо не виховували дітей у побожності й любові до Бога, а ці діти, як вирос­туть, будуть Христа зневажати, подібно як ті, що Його засудили й розп'яли. Також жінки, які можуть, а не хочуть мати дітей, або їх позбуваються перед народженням, повинні багато плакати над собою.

Помолімося за добре виховання дітей і їх вірність для Христової Церкви.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 9. Ісус падає третій раз під тягарем хреста

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Ісус, ослаблений до краю тягарем хреста, падає третій раз. Але жорстокі кати не мають над Ним милосердя — вони Його шарпають, штовхають, копають і змушують, щоб скоро вставав та йшов далі. З останніх сил наш Божественний Спаситель підноситься та, похитуючись, ступає вперед дорогою на гору Голгофу. Цей третій упадок Ісуса вчить нас, щоб ми на вид чужих упадків уміли співчувати й подавати помічну руку. Ніколи не судімо тих, що впадають! Поможімо їм піднестися та йти далі дорогою за Спасителем. Ніколи не тішмося з чужих упадків. Не додаваймо зла до зла, бо також і ми дуже легко можемо спіткнутися й впасти, і то навіть ще тяжче. Не довіряймо собі, а покірно признаваймось до своєї немочі.

Помолімося за навернення грішників.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 10. Кати здіймають одяг з Ісуса

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)             

Кати діляться одіжжю Ісуса, і Він це бачить... Для катів Ісус непотрібний, для них Він безвартісний... За те цінна їм Його одіж.. Нагий Син Божий стоїть і глядить на своїх мучителів і вбивць. Дивиться і на нещасний Єрусалим, який Його відрікся і засудив на смерть. Люди звільнили Спасителя з одежі, а себе з Божої ласки й гідності Божих дітей. Як часто ми, задивлені в якусь земну користь чи земні багатства, вибираємо їх, а залишаємо на боці Бога та Його благодать. Як часто міняємо вічне й Боже на дочасне й проминаюче! Господи, прости наш нерозум і глупоту. Від нині на далі вже ніколи не будемо так робити!

Помолімося, щоб усі ми більше цінили Божу ласку в собі та в душах ближніх.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 11. Ісуса прибивають до хреста

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Ісус послушно простягає руки й ноги на хрест. Він, мов ягня, жертвує себе за спасіння світу. Грубі й шорсткі цвяхи продірявлюють пресвяті руки й ноги Спасителя одну за одною. Свіжа, тепла кров скроплює тверде й сухе каміння гори Голготи і нас нерідко проколюють болючі цвяхи: обмов, обчернень, наклепів, кривди, погорди, пониження й багато подібного. Ми не вміємо їх приймати спокійно — гніваємося, ображаємося, злостимось, грозимо помстою... Ісус учить нас приймати спокійно цвяхи терпінь і понижень, бо Він не дивиться на людей, а на волю свого Небесного Отця, який ту чашу Йому приготовив. Вчімося від Ісуса у всяких терпіннях дивитися на волю Божу.

Помолімося, щоб собі випросити терпеливості у терпіннях.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 12. Ісус умирає на хресті

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Син Божий висить на хресті між небом і землею. Тут завершується Його діло — відкуплення і спасіння людського роду. Тут кінець туземного життя нашого любого Спасителя. Свідомий цього, Ісус прощається. Прощається найперше з ворогами: "Отче, відпусти їм, не знають бо, що роблять" (Лк 23,34). Отче, відпусти їм, тим, що мене зненавиділи, мучили, розіп'яли; забудь їхній гріх, бо не знають, що чинять. Прощається з розкаяним розбійником: "Сьогодні будеш зо мною в раю" (Лк. 23, 43). Прощається зі своїми найлюбішими: Матір'ю і учнем. "Ось син Твій... ось Матір твоя" (Йоан 19,26-27). Ненько, Я Тебе лишаю, але від нині він — мій любий учень, буде Тобі сином. А ти, мій друже, прийми її. Вона буде тобі Матір'ю. "І від тієї хвилі учень узяв її до себе" (Йоан 19, 27). "Отче, у руки Твої віддаю духа мого!" Сказавши це, віддав духа" (Лк 23,46). Тіло Ісуса затримало, голова схилилась, очі замкнулись, серце перестало битися. Спаситель помер... Помер за наше спасіння, помер, щоб ми жили...

Помолімося за нашу добру смерть.

Отче наш, Богородице Діво… 

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 13. Ісуса здіймають з хреста

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

За життя Ісус помагав усім: хворих уздоровляв, голодних хлібом кормив, у небезпеках рятував, засмучених потішав. Для себе не потребував помочі ні від кого, бо Він був Божою силою і життям. Тепер Він людям дав і своє життя, віддав нам себе повністю, і треба, щоб хтось з людей Його похоронив. Христос уже не належить до себе, а до нас. Син Божий, приходячи на світ, віддав себе Матері, і коли зі світу сходить, знову лежить на лоні Матері. І нам усім Христос віддає себе у Пресвятій Тайні Євхаристії. Дає себе цілого, з усім багатством ласк і надприродних скарбів. У св. Причасті приходить до нас Христос жи­вий, бо Він є Життям. "Я — хліб живий, що з неба сходить, щоб той, хто їстиме його, не вмер. Коли хтось цей хліб їстиме, житиме повіки" (Йоан 6, 51). Тому приймаймо Ісуса щоденно з пошаною, з вірою і великою любов'ю. Віддаймо себе Йому, щоб у нас жив і приготовляв до зустрічі з Ним у небі.

Помолімося, щоб. усі ми гідно і з вірою приступали до св. Причастя. 

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

СТАЦІЯ 14. Тіло Ісуса вкладають до гробу

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи! (доземний поклін)

Виглядає, що все закінчилося з похороном. Усім здається, що остання крапка історії Ісуса Христа — це гріб. Та Він виразно сказав: "Я — воскресіння і життя. Хто в Мене вірує, той навіть і вмерши — житиме!" (Йоан 11, 25). Вірмо в перемогу Ісуса! Вірмо і в наше воскресіння. Для тих, що вірують у Сина Божого, нема смерті, нема безнадії, бо Він нас запевнив: "У світі страждатимете. Та бадьортеся! Я подолав світ" (Йоан 16, 33). "Іду бо напоготовити вам місце. І коли вам місце споготую, то повернуся і вас до Себе візьму, щоб і ви були там, де Я" (Йоан 14, 2-3).

Помолімося за душі терплячі в чистилищі і за померлих з наших родин.

Отче наш, Богородице Діво…

Претерпівий за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (доземний поклін)

Студентка1.

 Ісус, Голгофа, навкруги народ.

 Одні поближче, інші далі - всюди.

 І враз лукавий голос із юрби:

 «Якщо ти Бог, то покажи нам чудо».

 Усі мовчать, завмерли, ждуть.

 На хрест підняли вбивники Месію.

 І всі чекають чуда. Що їм Бог?

 Як буде чудо - отоді й повірять.

 Що їм слова святих письмен? Мана!

 Що їм життя, дароване навіки?

 Що їм любов, якій немає меж?

 Ніщо! Ніщо! Подай їм чуда інші.

 Нащо їм зцілення слабких калік?

 Нащо їм оздоровлення сліпого?

 Нащо їм тіло з хліба, кров з вина?

 Намарно все! їм чуда ще одного!

 «Здійснилося!» - почули всі з хреста.

 Земля стряслася, ширма розірвалась.

 Усі злякались, страшно стало так.

 Що всі розбіглись - чуда не дізнались.

 А власне, сталось чудо у віках.

 І тільки через смерть та воскресіння

 Месія викупив все людство із гріха,

 Здобувши перемогу над падінням.

Студентка. Через біль і сльозу ми стаємо кращими, милосерднішими, через біль ми можемо пізнати біль Христа, біль ближнього свого. Через біль і сльозу серце по-іншому світ бачить. І не хочеться такому серцю бути красивим, аби лише красиво виглядати і світ спокушати, не хочеться мудрувати, аби мудро виглядати, а хочеться такому серцю світити сонечком під небесами, аби і світу, і людям, і Богові було любо і мило від світла і тепла його.

Студентка 3.

Господи, єдиний, найдорожчий

Дякуємо щиро всі Тобі,

За те, що на шляху оцім найважчім

Ти простив провини всі людські.

Хочемо в цей  день постановити -

Лиш на Твою славу жити все,

Добрим ділом для Тебе служити

Щоб із серця зникло все лихе.

Прийми поклін, Ісусе милий,

За доброту Твою до нас,

За те, що додаєш нам сили

В такий трудний, нелегкий час.

І уповаючи на Бога,

Тобі вклоняюся я знов,

Ти - Світло, Правда і Дорога,

Надія, Віра і Любов.

Кінцева молитва

Зупинись людино на хвилинку, ти у цьому світі лише подорожній. Не поспішай. Задумайся...

Ми пройшли Хресну дорогу Ісуса Христа. 14 стацій допомогли нам пройти разом з Ісусом Христом Його Хресний шлях, перейнятися Його тривогами, відчути Його душевний біль, біль тілесних ран.

Пам’ятаймо, що ми завжди повинні оспівувати і цілувати дорогоцінні рани Ісуса Христа і своїми устами та щирим серцем приносити Йому, починаючи і закінчуючи свій робочий день, ревну і гарячу молитву. Господи Боже дай, щоб терпіння і смерть Ісуса були запевненням нашого спасіння й вічної слави в небі. Амінь.

Помолімося в наміренні Святішого Отця, щоб отримати відпуст повний.

Отче наш, Богородице Діво, Слава і нині.

 

doc
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
1061
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку