ІНЕРЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ВІДЛІКУ. ПЕРШИЙ ЗАКОН НЬЮТОНА

Про матеріал
Рух тіла можна описати лише відносно якогось іншого об'єкту — інших тіл, спостерігача, або за допомогою набору просторово-часових координат. Вони називаються системами відліку.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ІНЕРЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ВІДЛІКУ. ПЕРШИЙ ЗАКОН НЬЮТОНАКурчинська Д. В.

Номер слайду 2

Проблемне питання • За яких умов тіло (горошина, парашутист) рухається рівномірно прямолінійно відносно Землі?

Номер слайду 3

Рух тіла можна описати лише відносно якогось іншого об'єкту — інших тіл, спостерігача, або за допомогою набору просторово-часових координат. Вони називаються системами відліку.

Номер слайду 4

Інерці́йна систе́ма ві́дліку — система відліку, в якій тіло, на яке не діють жодні сили (або сили, що діють на нього компенсують одна одну, тобто рівнодійна дорівнює нулю), рухається рівномірно й прямолінійно. Або це система відліку, в якій прискорення тіла зумовлене тільки дією на нього сил.

Номер слайду 5

Тіло, на яке не діють інші тіла та поля, називають ізольованим (вільним), а рух ізольованого тіла — рухом за інерцією. У реальності практично неможливо створити умови, коли на тіло нічого не діє, тому рухом за інерцією називають рівномірний прямолінійний рух за відсутності або скомпенсованості дії на тіло інших тіл і полів

Номер слайду 6

Уявіть, що ви сидите в купе потяга, який час від часу набирає швидкість, гальмує, здійснює поворот тощо. Зрозуміло, що СВ, пов’язана з потягом, буде інерціальною тільки тоді, коли потяг рухається рівномірно прямолінійно; в усіх інших випадках вона буде неінерціальною, адже відносно неї явище інерції не спостерігається.

Номер слайду 7

Закон інерції Ґ. Ґалілея став першим кроком у встановленні основних законів класичної механіки. Формулюючи основні закони руху тіл, І. Ньютон назвав цей закон першим законом руху. У сучасній фізиці перший закон механіки Ньютона формулюють так: Існують такі системи відліку, відносно яких тіло зберігає стан спокою або рівномірного прямолінійного руху, якщо на нього не діють жодні сили або якщо ці сили скомпенсовані.

Номер слайду 8

У такому формулюванні перший закон Ньютона: - постулює існування інерціальних СВ (стверджує, що вони існують); - дає можливість з усіх наявних СВ виділити інерціальні СВ; -містить закон інерції (умови рівномірного прямолінійного руху тіла).

Номер слайду 9

принцип відносності Ґалілея Розглядаючи рух тіл у різних інерціальних системах відліку, Ґ. Ґалілей дійшов висновку, який називають принцип відносності Ґалілея: В усіх інерціальних системах відліку перебіг механічних явищ і процесів відбувається однаково за однакових початкових умов

Номер слайду 10

Якщо горошину опустити у високу посудину, наповнену водою, то спочатку вона рухатиметься прискорено, однак через деякий час її швидкість усталиться і решту шляху горошина рухатиметься рівномірно. Річ у тім, що на горошину помітно діють два тіла: вода й Земля. Дія води (сила Архімеда та сила опору середовища) напрямлена вгору, дія Землі (сила тяжіння) – униз. Зі збільшенням швидкості руху горошини сила опору води буде збільшуватися доти, доки вона не зрівноважиться виштовхувальною силою та силою тяжіння. Далі горошина рухатиметься рівномірно. Точно так само через нетривалий час після розкриття парашута встановлюється (стає рівномірним) і рух парашутиста (без урахування поривів вітру). Тіло рухається рівномірно прямолінійно, якщо дії на нього інших тіл скомпенсовані. Проблемне питання • За яких умов тіло (горошина, парашутист) рухається рівномірно прямолінійно відносно Землі?

Номер слайду 11

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ 1. Поясніть, дії яких тіл компенсуються в таких випадках: а) підводний човен перебуває в спокої у товщі води; б) підводний човен лежить на твердому дні. Відповідь: а) Компенсуються дії Землі (сила тяжіння) і води (сила Архімеда) б) Дія Землі (сила тяжіння) компенсується пружністю дна (сила реакції опори) та виштовхувальною дією води (сила Архімеда). 2. Хлопчик тримає на нитці кульку, наповнену воднем. Дії яких тіл взаємно компенсуються, якщо кулька перебуває в стані спокою? Хлопчик випустив кульку. Чому вона почала рухатися прискорено? Якщо кулька знаходиться в стані спокою, а нитка натягнута, то дія Землі (сила тяжіння) і натяг нитки (сила натягу нитки) компенсуються виштовхувальною дією повітря (сила Архімеда). Якщо хлопчик відпускає нитку, то сила її натягу стає рівною нулю, та інші сили не скомпенсовані.

Номер слайду 12

Поміркуйте:1. За яких умов тіло зберігає швидкість свого руху? Наведіть приклади. 2. Сформулюйте закон інерції. 3. Які СВ називають інерціальними? неінерціальними? Наведіть приклади. 4. Сформулюйте перший закон Ньютона. Що він стверджує? 5. Чи можна, перебуваючи в інерціальній СВ, за допомогою механічних експериментів з’ясувати, рухається ця система чи перебуває у стані спокою?

Номер слайду 13

Дякую за увагу)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Kolomiychuk Oksana
    Дякую за роботу. Ваша робота допомагає нам швидше і яксніше виконати взаємодію з учнями
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика (академічний рівень) 10 клас (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я.)
Додано
23 жовтня 2020
Переглядів
7930
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку