Інформація, повідомлення, дані, інформаційні процеси

Про матеріал

Інформаційні технології в суспільстві 10 клас (нова програма 2018р)

Сформувати поняття інформація, повідомлення, дані та взаємозв'язки між ними

Перегляд файлу

 

Урок 1. Інформація, повідомлення, дані, інформаційні процеси.

Цілі:

  • навчальна: сформувати поняття інформація, повідомлення, дані та взаємозв’язки між ними;
  • розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння узагальнювати;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру, формування бережливого ставлення до обладнання комп’ютерного кабінету, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.

Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.

Хід уроку

І. Організаційний етап

  •                  привітання
  •                  перевірка присутніх
  •                  перевірка готовності учнів до уроку

Психологічне налаштування роботи з класом

1. Представлення вчителя, його вимоги до роботи учнів, коротка характеристика програми з предмета на навчальний рік.

2. Знайомство з класом (під час проведення уроку з незнайомими учнями)

Прийом «Заплющені очі та інформація».

Учитель пропонує учням заплющити очі та відверто відповісти на питання вчителя, піднявши руку, якщо відповідь ствердна.

[Діти не завжди можуть відверто відповісти на будь-які питання, якщо на них дивляться оточуючі. А із заплющеними очима ніхто не буде знати, як відповідає сусід.]

Орієнтовні питання:

  •                  Я люблю вчитися
  •                  Я із задоволенням працюю з комп’ютером
  •                  Я багато часу проводжу в соцмережах
  •                  Я маю свою сторінку в соцмережах
  •                  Мій улюблений предмет — інформатика
  •                  Я — геймер
  •                  Мені нецікаво вчитися
  •                  Мені не подобається програмування
  •                  Я залюбки конструюю сайт
  •                  Вважаю інформатику непотрібним предметом
  •                  Мені подобається розв’язувати складні завдання
  •                  Я спробую взяти участь у конкурсах з інформатики
  •                  Я маю власний YouTube-канал
  •                  Я здатен навчити інших роботи в деяких програмних продуктах
  •                  Я намагаюся та спробую отримати найвищий бал у семестрі

Учитель підбиває підсумки:

— Серед вас є учні, які… (учитель здійснює короткий аналіз відповідей)

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)

Робота з підручником: § 1

V. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Практичне завдання.

Робота за комп’ютером

  1.                Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
  2.                Інструктаж учителя.
  3.                Практична робота за комп’ютерами.

Підручник ст. 9-12

  1.                Вправи для очей.

VI. Підсумки уроку

Фронтальне опитування

  1. Як людина сприймає повідомлення? Наведіть приклади.
  2. Чи можна одні й ті самі повідомлення передати за допомогою різних сигналів? Наведіть приклади.
  3. Наведіть приклади повідомлень, команд, вимог, правил, законів, які різні люди за різних обставин тлумачать однаково.
  4. Наведіть приклади повідомлень, зрозумілих тільки одній людині, групі людей.
  5. Чи можна повідомлення передавати за допомогою технічних пристроїв? Наведіть приклади.
  6. Чому при класифікації повідомлень розрізняють різні ознаки класифікації? Відповідь обґрунтуйте.
  7. Наведіть приклади повідомлень, які мають інформаційну надлишковість. Чи трапляються подібні повідомлення в підручниках, періодичних виданнях, ЗМІ тощо? Якщо так, то про що це говорить?
  8. Коли повідомлення можуть перетворитись на інформацію?
  9. Що таке процес і якими є інформаційні процеси?

Рефлексія

1. Під час уроку я

  •               дізнався…
  •               зрозумів…
  •               навчився…

2. Найбільше мені сподобалося…

3. На уроках найкраще в мене виходило…

4. Я мав (-ла) труднощі з…

5. Я хотів би ще дізнатися про…

VІІ. Домашнє завдання

Підручник § 1 ст. 6-13

VІІI. Оцінювання роботи учнів

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 2

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 3

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Пригадайте:як людина використовує органи чуття;сучасні пристрої, які люди використовують для роботи з даними;що таке інформаційна модель і в яких середовищах її можна створити

Номер слайду 4

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Ти дізнаєшся:

Номер слайду 5

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 6

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільствіІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Все, що нас оточує, можна віднести до фізичних тіл або до фізичних полів: мобільний телефон супутникгравітаційне поле Земліоднокласники. Яка природа повідомлень?будильник, що «сповіщає» про певний час за допомогою сигналусупутник пролітаючи надсилає дані на Землюоднокласник пояснюючи незнайомий матеріал, використовує різні слова та жестипід впливом сили тяжіння відбувається переміщення пухких гірських порід, мас води, льоду, повітря

Номер слайду 7

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Повідомлення — послідовність сигналів різної природи: Яка природа повідомлень?графіківтощожестівзображеньтекстівзвуківІнформаційні технології в суспільстві

Номер слайду 8

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. За допомогою послідовностей сигналів різної природи передають повідомлення Яка природа повідомлень?Інформаційні технології в суспільстві

Номер слайду 9

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Сигнал може набувати два значення: Яка природа повідомлень?Інформаційні технології в суспільствічи

Номер слайду 10

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Сприйняті сигнали можуть змінювати властивості об’єктів. Залежно від пристроїв, які використовують для реєстрації сигналів, утворюються різні набори даних. Яка природа повідомлень?Інформаційні технології в суспільстві

Номер слайду 11

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Одні й ті самі повідомлення можна передати за допомогою сигналів різної природи, тобто однакові повідомлення можуть нести різні дані. І навпаки, одні й ті самі дані можна передати за допомогою різної послідовності сигналів — тобто повідомлень. Яка природа повідомлень?Інформаційні технології в суспільствіГолова. Гарна погода. Перехід

Номер слайду 12

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільствіІнформатика та інформаційне суспільствоІнформація Вивчаємо. Дані  Інформація. Коли ці дані використовує людина, вони стають для неї інформаційними даними або інформацією. Інформація — неозначуване, фундаментальне поняття, як точка на площині у геометрії. Слово «інформація» походить від латинського слова information яке має кілька значень: роз’яснення, виклад, тлумачення; представлення, поняття; ознайомлення, просвіта.

Номер слайду 13

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Вивчаємо. Особливість поняття інформації в тому, що воно використовується у всіх без винятку сферах людської діяльності: Яка природа повідомлень?Інформаційні технології в суспільстві

Номер слайду 14

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільстві Інформаційне повідомленняІнформаційні технології в суспільствіІнформаційне повідомлення завжди передбачає наявність: Джерело (відправник)канал зв’язку. Приймач (адресат)електричний або оптоволоконний кабель, радіохвилі, світлові, звукові хвилі тощо

Номер слайду 15

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільствіІнформаційні технології в суспільствіПовідомлення, які не потрібні для прийняття рішень, називаютьнадлишковими. Види повідомлень

Номер слайду 16

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільствіЛюдина має унікальну здатність – опрацьовувати повідомлення. У продовж життя вона збирає і зберігає інформацію про предмети та явища навколишнього світу. Отримані дані допомагають людині приймати рішення, створювати нові дані та повідомленняІнформаційні технології в суспільствіОб’єкти. МатеріальніНематеріальнілюдина, море, будівля, автомобіль, космічний корабель, мобільний телефон, глобус, м’яч тощопісня, вірш, формула, зоряне небо та ін.від лат. objectus —предмет, явище. Усі об’єкти мають характеристики:Ім’я. ВластивостіПараметр, його значення. ДіїСередовище — сукупність умов, у яких перебуває та діє об’єкт

Номер слайду 17

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, ЛуцькІнформаційні технології в суспільствіПроцес — певна сукупність дій, спрямованих на досягнення поставленої метиІнформаційні технології в суспільствістворенняпошукзбираннязберіганняопрацюваннякодуваннявідображенняпередаваннявикористання данихІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

Номер слайду 18

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Домашнє завдання. Вивчити §1 стор. 6-13 Опрацювати всі запитання і завдання з рубрик Заповнити словничок Сигнал, інформація, види повідомлень

Номер слайду 19

Розгадайребус. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк

Номер слайду 20

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Розгадай ребусІНФОРМАЦІЯ

Номер слайду 21

Робота з комп'ютером. Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Вправа 1. Повідомлення. Вправа 2. Дані та професіїВправа 3. Пристрої та інформаційні процеси

Номер слайду 22

Чашук О. Ф., вчитель інформатики ЗОШ№23, Луцьк. Працюємо за комп’ютером

zip
До підручника
Інформатика (рівень стандарту) 10 клас (Морзе Н.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г.)
Додано
9 січня 2019
Переглядів
8392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку