Інструкційно методична картка
Радіоактивність. Види радіоактивного випромінювання. Самостійна робота. .
Мета уроку: перевірити рівень засвоєння учнями знань з даної теми, перевірити їх вміння розв’язувати стандартні задачі; продовжити формувати вміння осмислювати інформацію і робити логічні висновки; розвивати творчий потенціал учнів; виховувати правильне ставлення кожного учня до екологічних проблем, пов’язаних з радіоактивністю.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань.
Запитання для організації бесіди.
Розв’язування задач.
ЗЗ І. Ю. Ненашев, стор. 110.
№ 17.13.
№17.15.
Написати позначення, яких бракує в рівняннях ядерної реакції:
ІІ. Виконання самостійної роботи.
№1. Заповніть порожні клітинки в таблиці.
І варіант
Хімічний елемент |
Кількість електронів в атомі |
Кількість протонів у ядрі |
Кількість нейтронів у ядрі |
Кількість нуклонів у ядрі |
Al |
|
|
|
|
|
|
57 |
|
139 |
|
84 |
|
126 |
|
Bi |
|
|
|
|
ІІ варіант
Хімічний елемент |
Кількість електронів в атомі |
Кількість протонів у ядрі |
Кількість нейтронів у ядрі |
Кількість нуклонів у ядрі |
Mg |
|
|
|
|
|
|
33 |
|
75 |
|
92 |
|
146 |
|
Os |
|
|
|
|
№2.
І варіант. Яка фізична природа α-частинок? Як захиститися від α-випромінювання?
ІІ варіант. Яка фізична природа β-частинок? Як захиститися від β-випромінювання?
№3.
І варіант. Ядро ізотопу Bi утворилося з іншого ядра після послідовних α- і β-розпадів. Яке це ядро?
ІІ варіант. Радіоактивний атом Th перетворився в атом Bi. Скільки при цьому відбулося α- і β-розпадів?
Тестові завдання.
А) А. Беккерелем,
Б) Е. Резерфордом,
В) П. Кюрі.
2. Сучасна ядерна (планетарна) модель атома була створена:
А) Дж. Томсоном,
Б) Е. Резерфордом,
В) Д. Менделєєвим.
3. Які хімічні елементи мають природну радіоактивність?
А) Полоній і Радій,
Б) Усі хімічні елементи,
В) Хімічні елементи з порядковим номером 84 і вище.
4. У ядрі Аргону 18 протонів і 22 нейтрони. Якою є кількість електронів у цьому атомі?
А) 18, Б) 22, В)40.
5. Радіоактивне випромінювання розпадається на:
А) α- і β- проміння,
Б) α- і γ- проміння,
В) α-, β-, γ- проміння.
6. α- випромінювання – це:
А) електромагнітні хвилі,
Б) потік електронів,
В) потік ядер Гелію.
7. β- вимінювання – це:
А) електромагнітні хвилі,
Б) потік електронів,
В) потік ядер Гелію.
8. γ- випромінювання – це:
А) електромагнітні хвилі,
Б) потік електронів,
В) потік ядер Гелію.
9. Запишіть випромінювання у порядку спадання проникаючої здатності:
А) β-,α-,γ-
Б) α-,β-,γ-
В) γ-,β-,α-
10. У ядрі атома хімічного елемента 8 протонів і 9 нейтронів. Назвіть даний хімічний елемент.
А) Оксиген,
Б) Флуор,
В) Кобальт.
11.Для з’ясування природи радіоактивного випромінювання його пропустили крізь:
А) свинець
Б) електричне поле
В) магнітне поле.
12. Які невідомі раніше хімічні елементи відкрили П. Кюрі та М. Склодовська-Кюрі?
А) Уран і Торій
Б) Полоній і Радій
В) Хімічні елементи з порядковим номером 84 і вище.
ІІІ. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: повт. §35.
№1. Ядро якого елемента утворилося після β- розпаду ядра атома ? Напишіть рівняння реакції.
№2. Ядро якого елемента утворилося після α- розпаду ядра атома ? Напишіть рівняння реакції.
1