Інтегрований урок математики з інформатикою, мета якого ознайомити із поняттям алгоритму; формувати вміння учнів будувати та виконувати план (алгоритм) дій, визначати правильність порядку виконання кроків.
Тема. Алгоритми. Побудова алгоритмів при розв’язуванні задач.
Мета:
Вид уроку: інтегрований урок математики з інформатикою.
Обладнання: ПК, роздатковий матеріал: сигнальні картки; конверти із записом етапів розв’язання задачі.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Вступне слово вчителя.
- Сьогодні урок незвичайний у нас
Готовий до нього, бачу, кожен з вас:
Посмішка, впевненість.
Що ж: «Так тримати!»
Сідайте за парти, пора починати.
II. Актуалізація опорних знань.
Завдання: Виконати усно приклади на додавання та віднімання.
45 + 16 37 + 23 75 – 51 69 - 13
Перевірка за допомогою сигнальних карток (61, 60, 24, 56).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок інформатики. А щоб дізнатися тему уроку, треба знайти і розшифрувати ребуси. Попрацюй головою!
«Задача»
«Алгоритм» .
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Кожного дня, коли ви йдете до школи, багатьом з вас треба переходити дорогу, згадайте порядок ваших дій при переході через дорогу.
Вам необхідно розставити дії в правильному порядку.
Дивлюся наліво.
Якщо машини немає, то йду до середини дороги.
Зупиняюсь і дивлюсь направо.
Якщо машин немає переходжу дорогу.
Який буде результат виконання цих дій? – Перехід дороги.
- Результат таких дій називають алгоритмом.
Алгоритм – це послідовність дій, спрямованих на виконання певного завдання.
Фізкультхвилинка.
- Пропоную до дії наступний алгоритм:
Ну а зараз, любі діти,
Треба трохи відпочити.
До сусідів оберніться
І у боки нахиліться.
Усміхніться всім одразу…
Так зробіть чотири рази!
V. Застосування знань, формування вмінь та навичок.
- Наступне завдання ми отримали знову з нашої чарівної скриньки. Щоб
виконати це завдання нам потрібні ще й знання з математики.
Завдання «Задача»
Застосування алгоритмів на уроках математики.
1) Розв’язання математичної задачі
- Перед розв’язанням завдання спробуємо відновити алгоритм своїх дій. У кожного в конверті картки з етапами розв'язання задачі. Розкладіть їх у себе на столах в потрібній послідовності. Один учень працює біля дошки.
- Як назвете цей алгоритм? («Розв'язання задачі»)
1. Прочитай задачу.
2. Назви умову.
3. Назви питання.
4. Запиши коротко.
5. Склади програму розв’язання .
6. Розв’яжи задачу.
7. Назви відповідь.
- Як можна доповнити алгоритм? ( п. 8. Виконай перевірку).
- Скористаємося складеним алгоритмом « Розв’язання задачі». Прочитайте завдання.
Карлсон за один день з'їв 10 банок варення, а за другий день з'їв на 3 банки менше. Скільки всього банок варення з'їв Карлсон за два дні разом?
- Про що йдеться в задачі?
- Скільки банок варення з'їв Карлсон за перший день?
- Скільки банок варення з'їв Карлсон за другий день?
-Що треба знайти?
За умовою складемо запис і виробимо план рішення.
1 день − 10 банок
2 день − ? на 3 банки менше, ніж в1день} – за 2 дні разом?
- Чи можна відразу відповісти на питання?
- На скільки дій задача?
- Що дізнаємося спочатку?
(1 учень біля дошки).
Скільки банок варення з'їв Карлсон за другий день
На 3 банки менше - це значить, відняти 3!
10−3=7(б.) — стільки банок варення з'їв Карлсон за другий день.
Тепер знаємо кількість банок варення, яку з'їв Карлсон за перший день і за другий день. Тому можна відповісти на питання завдання.
2) Скільки всього банок варення з'їв Карлсон за два дні разом?
Разом - це значить, скласти!
10+7=17 — стільки банок варення з'їв Карлсон за два дні разом.
Відповідь: за 2 дні Карлсон з'їв 17 банок варення.
- Запишіть розв'язання задачі по діях (біля дошки)
1) 10 – 3 = (б.) — стільки банок варення з'їв Карлсон за другий день.
2) 10+7=17 — стільки банок варення з'їв Карлсон за два дні разом.
Відповідь: за 2 дні Карлсон з'їв 17 банок варення.
Можна рішення цього завдання записати і одним прикладом:
(10−3)+10=17.
Першою дією в дужках відповімо на перше запитання, а другою дією відповімо на запитання задачі.
VІ. Практична робота за комп’ютером.
За комп’ютер ми сідаємо
Правила всі пригадаємо.
Щоб безпечно працювати,
Треба їх нам добре знати.
Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.
Вправа для очей
Всі ми добре потрудились -
Оченята притомились.
Гляньте вправо, гляньте вліво,
Вгору й вниз дивіться сміло.
Очкам слід ще станцювати
І лиш потім працювати.
- А зараз попрацюємо колективно. Ваше завдання.
Вирішення завдання з використанням алгоритму.
У клітці було 7 синіх папуг і 8 зелених папуг. Продали 5 птахів. Скільки папуг залишилося в клітці?
В ході рішення складемо такий запис:
1) 7+8=15 (п.)
2) 15−5=10 (п.)
Відповідь: 10 папуг залишилося в клітці.
VІІ. Підсумок уроку.
- Сьогодні на уроці часто звучало слово алгоритм.
- Що ж таке алгоритм? (Порядок при виконанні яких - небудь дій.)
Наскільки він необхідний, я думаю ви переконалися самі.
1