Інтегрований урок
“Бджола мала, а й та працює”
⁀
Тема. Буквосполучення дж , звук [ дж ]. Звуко-буквений аналіз слів.
Медоносна бджола.Виготовлення аплікації квітів.
Мета.Закріпити навички правильної ( злитої ) вимови звука [дж]; продовжити формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками й буквами; закріплювати вміння робити звуко- буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас; поширювати уявлення про усну народну творчість; розвивати уміння працювати в групах; пробудити інтерес до знань про різноманітний світ природи; збагатити знання учнів про медоносну бджолу, її значення у живій природі, про цінність її для людини; виховувати естетичні смаки, почуття прекрасного, любов до природи.
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності.
Лунає запис гудіння бджіл.
- Звуки яких представників живої природи ви чуєте?
-А про яку саме комаху піде мова, ви дізнаєтесь з загадки. / Слайд /
Зимою спить,
Літом бринить.
Не птах, а літає,
Чотири крила має.
По квітках літає,
Нектар збирає.
( Бджола)
Після читання вчителем, група, яка показує знак співдружності, перечитує загадку по рядку ланцюжком.
- Що про бджолу дізнались з цієї загадки?
- Назвемо відгадку хором, вимовляючи буквосполучення дж як один звук. /Слайд /
- Слово це дуже давнє. Перші його звуки нагадують дзижчання бджоли.
- Спробуймо й ми промовити ці звуки. /Звуконаслідування /
- Цю комаху і назвали за характером дзижчання під час польоту.
ІІ. Актуалізація знань.
- Побудуйте звукову модель цього слова на картонній смужці за допомогою наліпок.
- Підніміть ваші звукові моделі слова, щоб впевнитися,що всі зробили її правильно. Звіряєм зі слайдом.
- Скільки в слові букв?
- Скільки звуків? Чому їх кількість не співпадає?
- Скільки голосних звуків? ...Тому і складів .../стільки ж / Бо, скільки в слові голосних, стільки і складів.
- У народі бджолу називають святою, тому що в Біблії вона згадується понад 60 разів.
ІІ.Визначення завдань уроку.
- Отже, сьогодні на уроці тренуємось злито вимовляти буквосполучення [дж] в словах, більше дізнаємся про дивовижну комаху — медоносну бджолу.
- Знайдіть у себе на столах картки зі словами, виберіть ті, які на вашу думку, називають, чому вчитиме вас сьогоднішній урок.
/ Діти вибирають картки з завданнями уроку й, промовляючи, чіпляють на дошку /
ЧИТАТИ
ГОВОРИТИ
ДУМАТИ
СЛУХАТИ
ТВОРИТИ
РОБИТИ ВІДКРИТТЯ
/ Колегам:
- А свої очікування від уроку запишіть на силуетах бджілок,залиште у себе до кінця уроку./
ІІІ.Робота над темою уроку.
1.Підготовчі вправи до читання.
1) Дихальні вправи:
- Підготуймося до читанння, виконавши дихальні вправи:
-уявіть квітку в своїй руці й понюхайте її ;
- здмухніть дощову краплину з листа;
- надміть повітряну кульку ( з затриманням дихання ).
2)Читання скоромовок
- Читати швидко допомагають скоромовки, які створював наш народ з давніх давен.
- Виберіть ту, яка вам до вподоби, й промовте групою. / Слайд /
- Пам’ятайте про злиту вимову буквосполучення дж.
Бджоли, бджоли, бджоленята, вилітайте погуляти.
А скажи-но швидко:”Жала бджола житко”.
Дзижчить над житом жвавий жук.
2.Виконання завдань в групах.
- Будинком бджоли є вулик.
На столах конверти з малюнками вулика.Учасники займають групи за кольором бейджика і вулика.
- Бджоли живуть великими сім’ями.Між членами існує чіткий розподіл доручень.Тільки на перший погляд у вулику спокій, тиша й сон.Насправді там снують бджоли,невтомно працюючи.
От і у ваших конвертах ви знайдете завдання.То розподіліть його між собою.
1 група.
- З поданих слів виберіть слова, які асоціюються зі словом “бджола”, наклейте під малюнками.
/ Потім зачитують ці слова й чіпляють малюнок на дошці .Знаходимо їх на слайді, промовляєм хором./
2 група.
Утворюють слова, що позначають предмети , з частин.
/ Зачитують.Чіпляють аркуш зі словами на дошку. Зі слайда їх читаєм всі разом. / Слайд
3 група.
Утворюють з частин слова,що позначають дії,.
/ Зачитують. Чіпляють аркуш зі словами на дошку. Зі слайда читаєм їх разом./
4 група.
Складають прислів’я з двох частин.
- Народ скаже, як зав’яже.
/ Зачитують й чіпляють на дошці.Звіряєм зі слайдом./
5 група.
Добирають заголовок. Доповнюють текст ( 2-3 речення або діалог ). / Слайд /
Літо.Спека. А в лісі дзюрчить джерело.Вода в джерелі чиста і прохолодна.До джерела прилетіла бджілка й джміль...
/ Один учасник називає заголовок, другий читає поданий текст, третій — додає те, що придумали. /
- Запропонуйте свою кінцівку.
3.Читання наукової інформації та її переказ.
- Щоб краще уявити собі життя бджілки, прийшов час дізнатися більше про неї.
-Підведіться, уявіть, що ви на квітковій галявині.Ви — бджоли. Покружляйте й займіть нове місце.
/Поміняти групу. Познайомитися з інформацією, записану на “сотах” , зачитати або переказати для всіх./
1) Головна бджола — матка.Вона відкладає яйця.
2) Усі члени сім’ї годують, оберігають її.
3) Вік бджоли недовгий.40-60 днів.Лише матка живе 3-5 років.
4) Є у бджолиній сім’ї і вартові.
5) Є у бджілок і розвідниці.
6) Вони відшукують медоносні рослини й негайно повідомлюють про них бджолину сім’ю “танцями”.
7) Якщо описують вісімку,то летіти слід далеко,а якщо коло — близько.
-А спробуйте й ви частиною свого тіла описати у повітрі вісімку, а потім коло.(ліктєм, коліном, носом тощо)
8) Наймолодші бджоли, яким минуло 3-4 дні від народження, прибирають у вулику.
9) А коли трішки підростуть, починають годувати менших, навчають їх.
10) Коли бджілкам виповниться 2 тижні, вони залучаються до будівництва сот.
11) На 20-ий день свого життя бджоли вилітають збирати мед.
12) У бджіл 5 очей.Вони розрізняють білий, жовтий і синій кольори.
13) Старі бджоли теж працюють. Вони носять воду.
14) Вода потрібна для приготування спеціальної кашки і для охолодження в спеку.
15) Щоб мед не закис, бджоли літають над ним і вентилюють його.
- Зімітуйте й ви це, помахавши руками.
- Відчули рух повітря?
4. Створення квітів.Аплікація.
/ Зібравши соти на дошці /
- Скільки ж меду тут помістилося б !
А щоб отримати 1 кг меду, бджолам необхідно облетіти 1 мільйон квіток. / Слайд
То давайте й ми створимо різноманітні квіти.
/ У конвертах з квітами-силуети дитячих долоньок.Кожна група створює свою композицію.Лунає музика./
ІV. Підсумок уроку.
-Чи справдилися ваші очікування? Які саме?
/ Чиї справдилися, чіпляють своїх бджілок на дошку/
-Бджолярство на Україні дуже розповсюджено.Може хто з вас, дізнавшись більше, захоче займатися цією чудовою справою.Разом з бджілкою бажаємо вам успіху. /Слайд /