Тема. Вітер
Урок розрахований на 2 академічні години
Мета: поглибити знання здобувачів освіти про поняття «вітер»; розвивати уяву, вміння досліджувати, спостерігати, аналізувати стан природи, результати спостережень; формувати естетичні почуття, зацікавленість творами образотворчого мистецтва; застосовувати одержані знання для творчого розвитку на основі міжпредметних зв’язків; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи, висловлювати особисте ставлення до мистецтва.
Обладнання: картки для роботи у парах на розрізнення тіл живої і не живої природі і те, що створили люди; ребуси на окремих аркушах для груп; тлумачні словники; аудиозапис звуків вітру; репродукції картин; кубик Запитань для кожної пари; картки із словами на визначення суфіксів.
Урок-дослідження
Освітня галузь Навчальний предмет
|
Природнича освітня галузь Я досліджую світ
|
Мовно-літературна освітня галузь Літературне читання
|
Мовно-літературна освітня галузь Українська мова |
Мистецька освітня галузь мистецтво |
Зміст навчання |
Властивості повітря |
Дослідження засобів художньої виразності. Їх роль у творі. Діалогічна взаємодія з текстом |
Дослідження будови слова. Суфікс Дослідження ролі прикметників у мовленні |
Сприймання творів різних видів мистецтва Зіставлення виразних засобів різних видів мистецтва |
Очікуванні результати навчання |
Пояснює значення повітря в природі та житті людини |
Розпізнає, називає у віршованому творі яскраві слова, визначає їх роль. Самостійно ставить запитання до тексту |
Визначає і пояснює роль суфікса у слові Розпізнає прикметники у тексті, пояснює роль прикметників у мовленні
|
Порівнює музичні та візуальні образи. Зіставляє твори мистецтва та явища довкілля Визначає власні емоції від сприйняття мистецьких творів. |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Прокидайся, збадьорись,
До роботи ти берись!
Сонячний промінчик заглядає у віконце,
А маленькі діти тягнуться до сонця!
Землі рідній поклонись!
З посмішки свій день почни,
Любові серце відчини!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Все, що ми бачимо, все, що нас оточує – це …..
Навколишній світ складається з …….
Організми – це тіла ….
Тіла живої природи тісно взаємопов’язані з …..
(розрізнення тіл живої і неживої природи і того, що створила людина)
ІІІ. Цілепокладання
Робота в малих групах (вітер)
ІV.Вивчення нового матеріалу
Група «Художники» (пейзаж, холодні і теплі кольори, відтінок …)
Група «Поети» (тихий, ніжний, холодний, вітерець, дує, гуляє …)
Група «Природознавці» (помічник, енергія, напрям, рух, запилення, погода,
теплий, холодний …)
(кожна група має свій колір ручки, добирає і записує слова на окремому аркуші, відповідно до своєї групи; після цього прикріплюють аркуш із записаними словами на дошку біля слова вітер)
1 група
2 група
3 група
4 група
5 група
Презентація роботи груп
Хвилинка відпочинку під музичний супровід
Дослід
(Трішки відчиняються двері в коридор, запалена свічка ставиться на порозі в класі. Полум'я нахиляється в бік класу. Низом іде в клас холодне повітря. Потім свічку піднімаємо вгору, полум'я нахиляється в бік коридора. Це виходить з класу тепле повітря.)
Висновок повітря весь час рухається, переміщується. Іноді вітер ледь помітний, а іноді він дме з великою силою і дме він в різні боки.
а) Шум спокійного вітру
https://pro-sound.org/track/3573/shum-vetra--skachat-mp3.html
б) Звук холодного вітру
https://pro-sound.org/track/3616/zvuk-holodnogo-vetra-cold-wind--zvukovoy-effekt-mp3-skachat.html
в) Зимовий вітер
https://pro-sound.org/track/3578/zvuk-vetra--zvukovoy-effekt-mp3-skachat.html
Доберіть синоніми до слова вітер (буря, ураган, шторм, тайфун, бриз, торнадо ..)
(Торнадо або смерч — найшвидший вітер на землі, щоб його наздогнати, потрібно їхати на машині зі швидкістю понад 100 км / год. У Міссісіпі торнадо проніс 40 метрів поїзд, що важив 83 тонни)
Вітер буває різним (картки із словами прикріплюються на дошку). Коли він легенький, ми говоримо, що це вітерець, а коли дме сильний, тоді це вітрище.
Вітер вітерець вітрище
Хвилинка відпочинку під музичний супровід
8. Опрацювання вірша С. Жупанина «Намалюю вітер»
а) Читання вірша С. Жупанина «Намалюю вітер» у парах «Читання разом з другом»
б) Перевірка сприйняття у парах
Гра «Запитай – відповідай» (з використанням кубика Запитань Хто? Що? Як? Чим? Де? Коли?)
в) Аналіз прочитаного
— Чи сподобався вам вірш?
— Які картини ви уявляли, читаючи його?
— Чи можна намалювати вітер?
— Які ознаки вітру називає юний художник?
— Які вітри йому вдалося намалювати?
— Скільки малюнків він уже має?
г) Вправа «Карусель» (обмін думками)
- Чому, на вашу думку, вітрам нема кінця і краю?
д) Гра «Хто більше?» Робота у групах
(Перевірка проводиться за допомогою гри з цеглинками LEGO)
Гра «У кого башточка вища?»
а) Перегляд репродукцій картин
Марія Гордєєва «Український пейзаж»
б) Стратегія «Входження в картину»
в) Самостійна творча діяльність
V. Закріплення знань
(Учні передають клубок ниток один одному, розмотуючи нитку, і діляться своїми враженнями від уроку)
Дібрати (на вибір) прислів’я і приказки про вітер, народні прикмети, фразеологізми.