Інтегрований урок "Козацькому роду нема переводу"

Про матеріал
Мета інтегрованого уроку "Козацькому роду нема переводу" ( "Українська мова", "Я досліджую світ")- формувати навички учнів у визначенні числа, роду, відмінків прикметників; на основі дослідження козацького життя, побуту, традицій сприяти формуванню здорового способу життя, толерантності;розвивати комунікативні навички учнів, формувати вміння логічно, аргументовано висловлювати власну думку, співпрацювати в групі, розвивати допитливість; виховувати патріотичні почуття.
Перегляд файлу

                 

                     Інтегрований урок у 4 класі «Козацькому роду нема переводу»

                                (Я досліджую світ.  Українська мова)

                Тема. Козацькому роду нема переводу.

                  Мета. Формування ключових компетентностей.

                             Спілкування державною мовою:розвивати усі види мовленнєвої

                             діяльності, поповнювати словниковий запас учнів;формувати вміння   

                             самостійно працювати з творчими завданнями; закріплювати знання

                             учнів про прикметник як частину мови, виробляти вміння відмінювати  

                             прикметники , визначати відмінки, рід і число прикметників;викликати 

                             інтерес до вивчення мови.

                            Соціальні і громадянські компетентності: пригадати з учнями події  

                            виникнення історичного явища – козаччини; на основі дослідження

                            козацького життя, побуту, традицій сприяти формуванню здорового

                            способу життя, толерантності;розвивати комунікативні навички учнів,  

                            формувати вміння логічно, аргументовано висловлювати власну думку,  

                            співпрацювати в групі,  розвивати допитливість; виховувати патріотичні  

                            почуття.

                  Обладнання: презентація до уроку, дидактичний матеріал (кошик з

                            предметами для обміну інформацією,малюнок козака, слова,завдання,

                            малюнки для створення колажів, «розсипані прислівя»), цеглинки,

                            кубик Блума, «Щоденник вражень», кола самооцінювання.

                                                              Хід уроку

                  І. Організація класу. Ранкове коло.

                   1. Привітання

                   Ми –  українські діти,

                   хлопці і дівчата.

                   Хоч маленькі руки,

                   та душа завзята.

                   Бо козацького ми роду,

                   славних предків діти.

                   І у школі всі вчимося

                   рідний край любити.

 

                 2.Вправа «Я тебе поважаю, бо ти …

                3.Вправа «Телепат» (учитель називає слова, а учні продовжують його

                   думку- Україна, Дніпро, Київ, Карпати, українська мова.)

                4. Обмін інформацією. Учні дістають з кошика предмети (вінок, калина,

                  прапорець, сопілка, вишитий рушник) і обмінюються інформацією про

                  вибраний предмет. Учитель розповідає про булаву.

                 - Символом влади гетьмана на січі була БУЛАВА. Вона являла собою

                дерев’яну, або металеву ручку. До якої кріпилася дерев’яна, металева чи

                кам’яна куля 10-15 см. у діаметрі. Булава могла бути бойовою, – тоді

                до неї ще прикріплювали дерев’яні або металеві шипи, або символічною –

               тоді її прикрашали коштовним камінням, різьбленням чи гравіруванням.

                     Булаву вручали ГЕТЬМАНУ або КОШОВОМУ отаману на січовій раді

                під час обрання. Булава біла символом, що передається наступному

               гетьману чи кошовому.

             

                ІІ.Повідомлення теми і мети уроку

         -Сьогодні на уроці ми згадаємо героїчні сторінки минулого України – часи

     козацтва і водночас перевіримо ваші вміння і знання з мови за темою

   «Прикметник».

                ІІІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів

                1.Гра «Добери антонім». На дошці малюнок козака, поряд слова: слабкий,

                 боязкий, лінивий, сумний, недолугий, жадібний, брехливий, зрадливий. Учні

                 по черзі підбігають до дошки з мухобійкою, бють по слову і добирають до

                 нього антонім.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        -На які питання відповідають слова сміливий, чесний, кмітливий?До якої

      частини мови вони відносяться? Яка частина мови називається прикметником?

      За чим змінюються прикметники?

                Завдання: Записати прикметники  у множині, позначити закінчення.                                

                                     Козаки (які?)

                                     З одним словосполученням скласти й записати речення.

                  -Яке закінчення у всіх записаних прикметників? Який висновок можна зробити?

                Зачитайте складені речення. Яким членом речення виступає прикметник?

                2.Перевірка домашньої роботи.

                Учні презентують повідомлення про козаків:

                                                                                        Де жили козаки?

                                                                           Козаки – це вільні озброєні люди. Вони жили

                                                                        на великих островах серед  Дніпра. Острови

                                                                        були відгороджені (відсічені),  до них не було                          

                                                                        приступу. Тому  й називали те місце – Січ

                                                                        Запорізька. Козаки жили в куренях, які оточував   

                                                                        глибокий рів і височезний вал, з дозорними

                                                                        баштами і бійницями для гармат.  Також на

                                                                         Січі був майдан, де майбутніх вояків вчили        

                                                                        триматися на коні, володіти шаблею та стріляти.  

                                                                        На цьому ж майдані козаки голосували за гетьмана і

                                                                        карали тих,  хто порушив закони Запоріжжя.

                                                      

                                                 

                                                         Козацькі звичаї

                                                                      Козаки завжди стояли на обороні   рідної землі.         

                                                                Воювали, стерегли кордони, могли пройти і на суші,          

                                                                 і на морі. Вони були надзвичайно  сміливими і не

                                                                 боялися смерті. Окрім блискучої виучки,запорожці

                                                                 вміли   перебувати по кілька годин під водою,

                                                                 дихаючи через очеретини.                                                      

                                                                      Багато уваги віддавали козаки сторожовим  

                                                                службам. Побачивши десь ворога, вартові  швидко     

                                                                запалювали в котлі смолу,тому важко було

                                                                захопити козаків зненацька.

    

            3.Робота зі словом побратими.

              - Козаки завжди були нескореними, гордими. А ще це найвірніші друзі  -

               побратими. На знак побратимства вони мінялися хрестами з тіла, а все

                інше було спільне. В боях билися поруч й рятували один одного або

                захищали своїм тілом. Побратимство надавало запорожцям

                великої сили. Батьківщина і побратим для козака – понад усе.

             -Доберіть синоніми до іменника побратими (друзі, товариші)

             -А які частини мови можна назвати друзями, побратимами? Чому?

            

              4.Визначення числа, роду, відмінка прикметників.

                      

                        ПРИКМЕТНИК                                         ІМЕННИК

                        ч. р.,   однина,  Р. в.                              ч. р.,   однина,  Р. в. 

                                    Ми нащадки козацького роду.

                        ж.р. однина, Ор. в.                          ж.р. однина, Ор. в.

                               Степовою дорогою летіли вершники.

                         

               Гра з цеглинками лего «Не помились!»

            

 

                                    Ч. Р.                    Ж. Р.                С. Р.

               Біла сорочка                                                                                                                                

               Широкий степ

             Дотепне слово

             Теплий жупан

             Надійний товариш

             Героїчне ім’я

            Рідна Батьківщина

            Кам’яний поріг

            Глибока річка

 

 

     

 

 

 

              Завдання: поставити словосполучення у відповідні відмінки.

                український народ    (Д.)

                сміливий козак         (Р.)

               гостра шабля            (З.)

               ранкове повітря       (О.)

              високі кургани            (М.)

              смачний куліш            (Р.)

              козацька пісня            (О.)

            

              5.Козацька руханка

             

              6. Повідомлення про козаків(продовження)

                                                                     Іспит на звання запорожця

                                                                   Лише після успішного навчання майбутній

                                                              козак допускався до іспиту на звання запорожця.  

                                                                    Спочатку юнак мав з'їсти миску дуже

                                                             наперченого борщу і випити  горілки, опісля

                                                             чого пройти по колоді, перекинутій між скелями

                                                             на березі Дніпра, і не впасти у воду. 

                                                                    Наступне випробування — подолати всі

                                                             пороги, пливучи човном по Дніпру проти

                                                             течії. На завершення молодик, осідлавши

                                                              необ'їждженого коня задом наперед, без сідла

                                                              й вуздечки мав проскакати по степу і повернутися.

                                 Кінь для козака

                  Ставлення до коня у всіх без винятку козаків

              було особливим. Кінь – кращий друг і вірний

              супутник козака. Перед від'їздом на війну,

               жінка кланялась в ноги тварині, «щоб

                повернув козака додому», і тільки потім –

               батькам чоловіка, щоб не переставали читати

               молитви за його здоров'я.

          

               7. Спостереження за вживанням прикметників у мовленні.

               Завдання :прочитати текст, поширити його прикметниками з довідки.

                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  8. Повідомлення про козаків(продовження)

                                       Повсякденне життя козаків

                  У самій Січі жили винятково неодружені козаки.

               Повсякденне життя запорізьких козаків на Січі   складалось в такий спосіб.

               Козаки піднімалися зі сходом сонця, одразу ж вмивалися холодною річковою

               водою, потім молилися богові й сідали за стіл до гарячого сніданку. Час від

               сніданку до обіду козаки проводили по-різному: хто об'їжджав коня, хто оглядав   

               зброю, хто вправлявся в стрілянині, а хто просто лежав на боці,попихкував з

               люльки, розповідав про власні подвиги на війні.

                  Уміли козаки й розважатись. Найпопулярнішими були змагання «лава-на-лаву»,  

               перетягування канату, кулачні бої. Не цурались козаки й співу та танців. Були

               серед них і любителі риболовлі та полювання.

 

                    9. Робота в групах

                Завдання : створити тематичні колажі

                    І група (хлопці): наклеїти під картинками назви козацької зброї;                               

                                                   скласти “розсипані” прислів’я про козаків.

 

         ІІ група (дівчата): наклеїти картинки до слів  козацького словничка”;

                                          скласти “розсипані” прислів’я про козаків.

       Презентація колажів

 

      10.Вправа на розвиток критичного мислення

      Створити сенкан до іменника козак

 

 

 

 

 

 

 

                         

                   11.Вікторина

                1.Що позначає слово «козак»? (Вільна, озброєна людина)

                2.Найважливіший символ козацької влади? (Булава)

                3.Найвідоміший козацький танок? (Гопак)

                4.Де розташовувались козацькі табори? (Запорозька Січ)

                5. Голова козацького уряду? (Гетьман)

                6.Про яку деталь козацького вбрання казали: широкі, як Чорне море?               

                                                                                                                  (Шаровари)

                7.Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно відзначається?(Покрова, 14   

                   жовтня)

                8.Як називається козацька зачіска? (Оселедець)

                

                12. Підсумок уроку

               Вправа « Кубик Блума»

               Назви тему нашого уроку.

               Чому козацькому роду нема переводу?

               Поясни, як визначити рід, число і відмінок прикметника?

               Придумай синоніми до прикметника відважний.

               Поділись, які риси характеру ти б хотів перейняти від козаків?

               Запропонуй, що слід робити, щоб стати справжнім козаком?

              

                Робота в щоденнику вражень: Записати 5 слів за темою уроку.

              

                 Рефлексія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 Самооцінювання

 

docx
Додано
6 грудня 2021
Переглядів
1038
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку