Інтегрований урок математики та природознавства для 2 класу розроблений з метою ознайомлення учнів з назвами чисел при множенні; закріплення знання учнями нумерації трицифрових чисел та обчислювальних прийомів додавання і віднімання двоцифрових чисел; вміння розв'язувати складені задачі; а також ознайомлення учнів з планетами нашої Сонячної системи; розвитку пам'яті, уваги, пізнавальної активності, логічного мислення; виховання бережливого ставлення до нашої планети.
Інтегрований урок математики та природознавства
в 2класі
Тема. Нумерація трицифрових чисел. Назви компонентів дії множення
Складена задача.
Космічна подорож. Планети Сонячної системи.
Мета: ознайомити учнів з назвами чисел при множенні; формувати вміння
читати приклади на множення; закріплювати знання учнями
нумерації трицифрових чисел та обчислювальні прийоми додавання і
віднімання двоцифрових чисел; вчити розв’язувати складені задачі;
ознайомити учнів з астрономією як наукою про небесні тіла, а також з
планетами нашої Сонячної системи;
розвивати пам'ять, увагу, пізнавальну активність, логічне мислення;
виховувати бережливе ставлення до нашої планети.
Хід уроку
I.Організація класу
II.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати одразу два предмета: математику і людину і світ. Ви будете не тільки розв’язувати приклади і задачі, а також дізнаєтеся, які бувають небесні тіла і планети нашої Сонячної системи.
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку : «Нумерація трицифрових чисел. Назви компонентів дії множення. Складена задача.
Астрономія – наука про небесні тіла. Планети Сонячної системи.» (слайд)
II. Усний рахунок
Класна робота
а) Суму чисел 9 і 6 збільшити на 20 (35) - О
б) Різницю чисел 54 і 50 збільшити на 7 (11) – М
в) Від суми чисел 36 і 20 відняти 5 (51) – С
г) До різниці чисел 68 і 8 додати 9 (69) – О
д) Суму чисел 25 і 4 зменшити на 10 (19) – С
е) Найбільше двоцифрове число зменшити на 5 (94) – К
сотні. Цифри в дному числі не повинні повторюватися. І записати ці
числа потрібно в порядку зростання, адже наша ракета буде летіти вверх.
( 125, 126, 152, 156, 162, 165) – перевіримо
IV. Повторення вивченого матеріалу
1) Повторення одиниць вимірювання часу
-Але , як ви вважаєте, нашій ракеті легко буде відірватись від Землі?
-Що їй заважає? Що навколо Землі? (Гравітаційне поле)
-А щоб його подолати нам потрібен деякий час. Давайте ми з вами пригадаємо одиниці часу.
Вправа « фотоапарат» (слайд)
1доба = 24год
1 год = 60хв
1 хв = 60 с
-А тепер виконаємо завдання 5 в зошиті с. 46 урок 12
і подолаємо гравітаційне поле Землі.
а) 1год 10хв = б) 1доба 1год =
6охв + 10хв = 70хв 24год +1год = 25год
V) Вивчення нового матеріалу
-Уявимо, що ми вже в космосі і нам назустріч летять різні небесні тіла.
-А які ж небесні тіла ми можемо зустріти в космосі?
Давайте подивимось на екран. (Відео «Небесні тіла»)
-А щоб краще запам’ятати назви планет, давайте послухаємо казку.
Увага на екран. (Відео «Казка про планети»
-Повторимо назви планет:
1) Ім’я хлопчика? (Меркурій)
2) Як звали дівчинку? (Венера)
3) Хлопчик сів відпочити де?( на Землі)
4) Мав в кишені що? (Марс)
5) Собаку звали як? (Юпітер)
6) Собака загавкав як? (Сатурн)
7) Що закричав хлопчик? (Уран)
8) Кого розбудив? (Нептуна)
-Зараз ми з вами на нашій ракеті підлітаємо до найближчої до Сонця планети
Яка її назва? (Меркурій) (слайд)
-Давайте послухаємо цікаві факти про цю планету. Увага на екран
(Відео)
-Візьміть конверт і прочитайте : у якої групи назва Меркурій?
- Планета Меркурій підготувала нам запитання. І зараз учні з групи, яка має назву Меркурій, прочитають ці запитання:
1) Що таке множення?
2) Як називають числа при множенні?
3) Що означає перший множник?
4)Що означає другий множник? ( слайд)
-Тепер ми вирушаємо до другої планети від Сонця. Яку назву вона має?
(Венера)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.(Відео)
-У якої групи назва Венера?
- Планета Венера підготувала нам запитання. І зараз учні з групи, яка має назву Венера, прочитають ці завдання
-Подивіться на екран і складіть за малюнком приклад на додавання і на множення. Скільки всього зірок?
Запишіть в зошит:
7+ 7+ 7 =21
7 ∙ 3 = 21
-А зараз ми пролітаємо повз третьої планети від Сонця Яку назву вона має?
Так, це наша Земля. На ній ми живемо. Тому тут зупинятися не будемо.
-Летимо далі і бачимо в ілюмінатор четверту планету від Сонця.
-Яку назву вона має?
(Марс)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.(Відео)
-У якої групи назва Марс?
- Планета Марс підготувала завдання для кожної групи окремо. І зараз учні з групи, яка має назву Марс, прочитають ці завдання.
-Замінити дію додаванні дією множення. Увага на екран (слайд)
Група Меркурій 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = 8 ∙ 5
Група Венера 5 + 5 + 5 + 5 = 5 ∙ 4
Група Марс 6 + 6 + 6 = 6 ∙ 3
Група Юпітер 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 3 ∙ 6
Група Уран 9 + 9 + 9 + 9 = 9 ∙ 4
Група Нептун 4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 4 ∙ 5
-А тепер прямуємо до п’ятої планети від Сонця.
-Яку назву вона має? (Юпітер)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.
(Відео)
-У якої групи назва Юпітер?
- Планета Юпітер підготувала теж завдання, І зараз учні з групи, яка має назву Юпітер, підкажуть нам, яке завдання потрібно виконати.
- Читають завдання учні з групи Юпітер. (слайд)
Допоможи Кнопочці замінити дію множення дією додавання
5 ∙ 2 = 5 + 5 4 ∙ 3 = 4 + 4 + 4
2 ∙ 5= 2 + 2 + 2 + 2 + 2 6 ∙ 4 = 6 + 6 + 6 + 6
-А ми вирушаємо до наступної планети.
-Яку назву вона має? (Сатурн)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.(Відео)
-На цій планеті ми просто відпочинемо і потанцюємо
Фізкультхвилинка «Руханка з Місяцем» https://youtu.be/2m-re_-xR1A
-Відпочили і вирушаємо далі у космічну подорож . Ми підлітаємо до сьомої планети.
-Яку назву вона має? (Уран)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.(Відео)
-У якої групи назва Уран?
- Планета Уран підготувала нам складне завдання.
А саме задачу. Її нам прочитають учні з групи, яка має назву Уран.
Для польоту у космос для першої ракети потрібно 42л пального, а для другої
ракети на 8л пального більше. Скільки всього літрів пального потрібно для двох ракет?
Записуємо умову.
I ракета – 42л
II ракета − ?л, на 8л л
(Слайд)
-Яке запитання в задачі?
-Чи можемо ми одразу знайти скільки всього літрів пального потрібно для двох ракет?(Ні)
-Чому?( Бо ми не знаємо, скільки літрів пального потрібно для другої ракети)
-Так це задача проста чи складена?(Складена)
-Отже, складаємо план розв’язку.
-Що ми спочатку знаходимо?(Скільки літрів пального потрібно для другої ракети ? Якою дію будемо виконувати: додавання чи віднімання? Чому?
-Записуємо першу дію:
1) 42 + 8 = 50(л) – для першої ракети;
- Тепер знаходимо , скільки всього літрів пального потрібно для двох ракет
-Записуємо другу дію:
2) 42 + 50 = 92(л)
- Записуємо відповідь:
Відповідь: всього 92 літрів пального потрібно для двох ракет.
-А тепер ми підлітаємо до останньої планети Сонячної системи.
-Яку назву вона має?
(Нептун)( слайд)
-Послухайте розповідь про цю планету. Увага на екран.
(Відео)
-У якої групи назва Нептун?
- Планета Нептун підготувала нам цікаві запитання. Прочитають нам їх учні з групи, яка має назву Нептун.
-1) Скільки всього планет в нашій Сонячній системі? (8)
-2) На кожну планету прилетіли по 2 ракети. Скільки всього ракет прилетіло на всі пленети?
2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 16(р)
-Якою дією можна замінити?
2 ∙ 8 = 16 (р)
VI Підсумок уроку
-Ось і підійшла до завершення наша космічна подорож.
Політали , політали
На всіх планетах побували.
Хоч цікаво було там,
Але пора додому нам.
-На яку планету нам потрібно повернутися? (На планету Земля)
Вірш (читає диктор) (слайд)
Блакитні простори, зелені ліси
—Ніде не знайдеш ти такої краси.
У космосі є ще багато планет,
Немає лишень життя там прикмет.
Ти наша домівка, планета Земля,
Ти гарна і зблизька, красива здаля.
Дивуються інші планети всі щиро:
«Яка ж ти, сестричко, блакитно-вродлива!
А для того, щоб наша Земля залишалась такою блакитною і прекрасною потрібно її берегти, і не забруднювати !!!
VII. Рефлексія
1) Сьогодні я дізнався (дізналася) …
2) Я навчився (навчилася)
3) Мене зацікавило…
4) Мені було важко…
VIII. Формувальне оцінювання :
Використані джерела:
1