Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Василя Сухомлинського; формувати навички вдумливого виразного читання, уміння здійснювати пошук, відбір інформації для виконання навчально- пізнавальних завдань; з'ясовувати, які зміни відбуваються у птахів з настанням весни; навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати мислення, мовлення, уважність; уміння словесно малювати картини природи; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе ставлення до птахів.
Обладнання: підручник, наочність.
Тип уроку: інтегрований. Урок літературного читання та “Я досліджую світ”.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
- Добрий день, діти!
- Пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти — просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1. Робота над чистомовками
- Швидко склад ти називай,
Риму йому добирай.
Ало- ало- ало - надворі вже… світало.
Иця- иця- иця - зійшла уже… зірниця.
Евим- евим-евим – небо стало аж …рожевим.
Ів-ів- ів - небосхил давно …світлів.
Інь- інь- інь – понеслася в… височінь.
Ів, – ів – ів – чує дивний, ніжний… спів.
2.2. Гра « Веселі пірамідки»
Сві та нок
ран ко ва
зір ни ця
ви со чінь
да ле чінь
му зи ка
хви ли на
гру доч ка
піс * ня
бать * ко
швид * ко
дум * ка
пташ * ка
по * дих
криль * ця
бід * ні
2.3. Гра « Слово в слові відшукай»
Світало спалахнула
Зірниця натягнув
Сіра послухаємо
Одягся жайворонок
Грудочка височінь
Понеслася
2.4. Робота над скоромовкою
Жатка в полі жито жне,
Жайвір жатку дожене.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадування загадки.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
- Сьогодні ми познайомимося з казкою автора, твори якого ми читали не лише на уроках читання, а й на уроках української мови, це Василь Сухомлинський. Я запрошую всіх торкнутися своїм серцем доброти, тепла та ніжності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. 1. Біографічні відомості про автора.
- Що ми вже знаємо про цю незвичайну людину?
У мене в руках чарівний кубик, він допоможе вам згадати все про автора.
(На гранях куба написи: директор, учитель, письменник, любив читати, мамина наука, дитинство).
- Василь Сухомлинський- видатний письменник, педагог. Торкаючись словом дитячої душі, він мовить: «З малих років учись жити так, щоб тобі було добре, приємно, коли робиш добре для людей, і неприємно, коли робиш щось погане, негідне».
4.2. Опрацювання оповідання «Які вони бідні»
4.2.1.Передбачення сюжету за назвою твору
- Діти, розгорніть підручники на сторінці 117.
-Прочитайте назву твору, з яким ми ознайомимося.
- Про що може йти мова у творі?
- Яких героїв можна зустріти в творі?
4.2.2. Читання твору учителем.
- Я прочитаю оповідання, а ви слухайте уважно.
4.2.3. Первинне сприймання твору.
- Чи сподобалося вам оповідання?
- А про кого воно?
- Які почуття вас охопили?
(радості, хвилювання, заздрощів)
- Чи справдились ваші передбачення?
4.3. Інформація про жайворонка.
-Жайворонок – це перелітна птаха. Одна з небагатьох пташок, яка співає в польоті. Зовні жайворонки непримітні: сірі, з темним ряботинням. У полі, на луці з таким забарвленням їх важко помітити. Особливо непримітна самочка - ні піснею, ні стрімким польотом не привертає до себе увагу. Доки самець співає, вона тихенько шукає поживу у траві або сидить затаївшись.
- Живляться жайворонки комахами, а також насінням бур’янів.
- 22 березня у народі називають Днем жайворонків. В цей день міряються зима з весною: зима закінчується, а весна починається. Люди вірять, що в цей день з теплих країв прилітають сорок різних птахів, і перший з них – жайворонок. Цього дня зазвичай пекли «жайворонків»: переважно з розкритими крилами і з чубчиками. Пташок роздавали дітям, а ті з криком і дзвінким сміхом бігли закликати жайворонків, а з ними і весну.
4.4. Бесіда
- А яких ще перелітних пташок ви знаєте?
- Які пташки прилітає першою з теплих країв.
- Першими прилітають шпаки, потім жайворонки, солов’ї, ластівки, лелеки, зозуля.
- В оповіданні події відбуваються в полі.
- А які птахи живуть в полі?
4.5. Народні прикмети
- Які визнаєте прикмети, пов’язані з птахами?
4.6. Словникова робота.
- Чи є в тексті не зрозумілі слова?
Світало – розвиднялося, починався день.
Зірниця зайнялася – зоря запалала.
Зорі згасали – зникали.
Затамував подих – притих.
Спало на думку – пригадав.
4.7. Гра «Рибки».Читання оповідання мовчки. Підготовка до читання вголос.
- А зараз пограємо в гру «Рибки». Прочитайте оповідання мовчки.
4.8. Гра «Бджілки». Напівголосне читання.
- Зараз пограємо в гру «Бджілки». Прочитайте оповідання в півголосу.
4.9. Фізкультхвилинка «Пташині перельоти»
На старт, полетіли...
V. Закріплення вивченого матеріалу.
5.1. Читання оповідання «ланцюжком».
5.2. Аналіз оповідання
- Де відбувалася ця подія?
- Що трапилося в полі?
- Яким був Сергійко?
- Прочитайте опис пісні жайворонка.
- З чим порівнює автор пташку спочатку? Прочитайте.
- З чим порівнює пташку потім?
- Прочитайте текст без опису жайворонкової пісні. Що ви відчули? Що змінилося?
- Чому ж автор ввів опис пісні в текст?
- Як ви розумієте зміст заголовка?
- Яка основна думка твору?
5.3. Гра « Старт – фініш»
(знайти речення за початком і кінцем)
Сергійко…пісню.
Десь …височінь.
Немов … музику.
Раптом …пісню.
5.4. Робота в парі. Читання в особах.
(розмова сина з батьком)
- Яким ми побачили автора? (спостережливим)
- Яким був батько? (мудрим, щирим )
- Який - Сергійко? (гордий, милосердний, чутливий)
- З яким забарвленням голосу слід читати слова – сина, батька?
5.5. Утворення асоціативного куща.
Зірниця блакить
Роса ранок височінь
Рожеве небо сіра грудочка
Пісня жайворонка срібна струна
Музика
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
6.1. Підсумкова бесіда
- З яким оповіданням ми познайомилися на уроці?
- Що б ви порадили своїм знайомим, друзям, рідним, щоб не стати та-
кими « бідними», про яких йдеться у прочитаному творі?
6.2. Повідомлення домашнього завдання.
- Прочитати оповідання та намалювати жайворонка.