Інтегрований урок: Позакласне читання та образотворче мистецтво у 1 класі (з використанням стратегії ЧПКМ)

Про матеріал

Інтегрований урок: Позакласне читання та образотворче мистецтво у 1 класі (з використанням стратегії ЧПКМ)

Тема. Веніамін Росин «Для кого голки в їжака»

Мета: формувати навички навчального співробітництва;створювати умови для розвитку критичного мислення; вчити дітей розуміти текст, логічно, послідовно переказувати твір за допомогою ілюстрацій,вчити висловлювати свою думку, виділяти головне, спонукати дітей до словесної творчості; розвивати усне мовлення та навички читання; виховувати любов до слова, спостережливість, бережливе ставлення до тваринного світу.

Перегляд файлу

  Інтегрований урок: Позакласне читання та образотворче мистецтво у 1 класі (з використанням стратегії ЧПКМ)

Тема. Веніамін  Росин «Для кого голки в їжака»

Мета:  формувати навички навчального співробітництва;створювати умови для розвитку критичного мислення; вчити дітей розуміти текст, логічно, послідовно переказувати твір за допомогою ілюстрацій,вчити висловлювати свою думку, виділяти головне, спонукати дітей до словесної творчості; розвивати усне мовлення  та навички читання; виховувати любов до слова,  спостережливість, бережливе ставлення до тваринного світу.

Тема. Виражальні можливості ліній. Практична робота «Їжачок – хитрячок»

Мета:

Образотворче мистецтво: ознайомити учнів із можливостями графіки у створенні художнього образу, навчити створювати графічними засобами художній образ; розвивати практичні навички роботи з графічними матеріалами, практичні вміння у створенні цілісного образу, зорове сприйняття, фантазію; виховувати в дітей любов до природи та мистецтва, інтерес до художньої творчості

Обладнання:комп’ютер,записи на дошці, малюнки,роздавальний матеріал для роботи в групах.

Методи,прийоми і форми роботи: «Передбачення», «Кубування», «Сенкан», «Порушена послідовність», робота в групах,ігри – розминки.

                                             ХІД УРОКУ

І.Розминка (Організаційний момент)                             

1.Емоційний настрій

Дзвоник нам сигнал подав,

Урок читання час настав.

Тож і ви часу не гайте

До роботи приступайте.

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

2.Артикуляційні вправи

а)Вправа «Подивись і повтори»

- Облизати губи язичком.

- Зробити язичком маятника.

- Витягнути губи трубочкою.

- Показати букву О.

- Продзижчати наче жук.

- Здути пушинку з руки.

3.Вправа «Склади слова з літер слова»

Горошиночка – (гора,шина,шинок,риночка,корч, нори,шар,…)

4.Вправа «Рухайся по стежці» га знає.

Хто га чи той

           ба то тає , ба то

 

- Як ви розумієте цю народну мудрість?

- Діти погляньте один на одного і посміхніться, подаруйте друзям частинку своєї любові і тепла, побажайте успіхів.

- З яким настроєм прийшли на урок?

- Що від нього очікуєте?

 ІІ Актуалізація
 

  • Діти, до нас сьогодні завітав гість. А ось хто це, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадки

  • Картинки по запросу їжак у лісіВ ліс ми з друзями пішли,

Диво дивне там знайшли.           

Як клубочок ця тваринка,

Вся в колючках в неї спинка.

Хай собі затямить всяк:

Зветься дивний звір … (їжак)

  • Гостроносий і малий ,

Сірий,тихий і не злий.

Вдень ховається. Вночі

Йде шукать свої харчі.

Увесь із тонких голочок.

Як він зветься?.. (Їжачок)

- Як ви здогадалися, що це їжачок? За якими ознаками?

- Які слова допомогли вам відгадати загадку?

 

ІІІ. Обґрунтування навчання. 
- Діти, сьогодні ми поговоримо про їжачка, познайомимося з казкою В.Росіна «Для кого голки в їжака» та дізнаємось багато цікавого про нього ;навчимося передавати його образ за допомогою графічних засобів

-Хто з вас бачив їжака? Де?

Тлумачення слова.

- А чи знаєте ви, що означає слово « їжак»?

Їжака названо їжаком дуже давно.

Давньоруське слово «їжак» означало «колючий».

У старослов’янській мові  воно було пов’язане з грецьким «ексіс» - гадюка і означало « той, хто поїдає гадюк»

 Метод  «Кубування».

 

  • Згадайте все,що знаєте про їжачка. А допоможе нам в роботі чарівний кубик.

 

    C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\презентація крит. мисл\6.jpgC:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\презентація крит. мисл\9.jpg                  

 

1)Опиши.(Маленький,сіренький,гостроносий, колючий)

2)Порівняй- На що схожий?( клубочок чи м’ячик,реп’яшок)

3)Установіть асоціації. - Які слова з’являються у вашій уяві, коли ви чуєте слово їжак ?

Картинки по запросу асоціативний кущ до слова їжак

 

4) Займіть певну позицію. Яким є ваше ставлення до їжачків?

- Чому?

- Яку користь приносять їжаки?

5) Застосування.

- Як би ти це використав?(Хотів, щоб жили у мене в садку…)

6)Екологічна стежинка - цікавинка.(You Tube Ігор Зінченко «10 цікавих фактів про їжачків» 20.08.2014р)

  Іv Усвідомлення змісту

 -  Їжак – це невелике колюче звірятко з гострою мордочкою. Його тіло вкрите голками завдовжки 2-3 см, які є шерстю, що переродилися. Голки вкривають все тіло, окрім мордочки, голови і живота. Вони є надійним захистом від нападу.

 Їжак може згортатися клубочком, захищаючи таким чином частини тіла, де немає голок.

  • Діти, погляньте на дошку і скажіть, хто є ворогами їжачка? (сова, лисиця, орел)

сова тітонька.jpg

   C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\скачанные файлы (4).jpg   C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (4).jpg

 

   Їжак  живиться комахами, дощовими черв’яками, жабами,ящірками, мишами, зміями, ягодами, жолудями, грибами. Виходить із нори із настанням темряви.

Взимку їжак спить. У квітні з’являються маленькі їжаченята. Їх може бути від 5 до 7.

Їжаки малочутливі до отрут. З цієї причини вони нападають на гадюк і вбивають їх. А гадюки не можуть прокусити шкіру їжака через колючки.

   А чи знаєте ви, що в морі є морські їжаки. У них на відміну від звичайних є три ока. Зверніться до енциклопедій. Там ви знайдете багато цікавого про цю тварину.(Розгляд предметних малюнків на дошці)

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (6).jpg     C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (5).jpg  C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (5).jpg   C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (7).jpg

 

      Проживаючи в селі можна доволі часто побачити їжака. При зустрічі з ним у кожного з нас виникає бажання взяти його до себе додому, але цього робити не можна. В неволі їжачок може загинути. Не завдавайте шкоди природі бо їжак це її частинка!

Динамічна  музична пауза

Наталія Май «Їжачок»

1.Я маленький їжачок,        

Гарний в мене кожушок,

В сотні голочок вберуся

І нікого не боюся.

2.Затишну хатинку маю

Під кремезним дубом,

У садочок поспішаю,

Де яблука й груші.

3.Принесу додому я

Вдосталь фруктів стиглих,

Буде вся моя сім"я

Смакувати взимку.

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\презентація крит. мисл\11.jpg «Передбачення»  за малюнком

- Про що, на вашу думку, розповідатиметься в оповіданні?

 

1.«Кероване читання – мислення з передбаченням»

Тлумачення слова.   Чалапає – йде.

Похнюпила свою голову – опустила,стала сумною.

Читання тексту до першої зупинки.

Читання І частини

                                             C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\03 (1).png

Послухайте казку

Якось восени захопив лисицю у полі дощ. Вимокла, як хлющ. Похнюпила вона свою голову та й чалапає по калюжах. Коли гляне - кущик стоїть. Лисиця до нього. Прибігає, аж там…

              Бесіда.

  • C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\презентація крит. мисл\12.jpgПро кого ви дізналися?
  •  Що з нею сталося?
  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Що означає вислів «вимокла, як хлющ»?(До ниточки)

Технологія «Незакінчене речення»

  • Продовжити речення «Прибігає ,аж там…»
  • Що, на вашу думку , буде далі?(Обговорення в групах 1 хв.)

(Висловлювання дітей щодо розвитку подальших подій) -Відповіді не повторювати!

Читання ІІ частини

 Прибігає, аж там їжак сидить. Також від дощу сховався.

 - Посунься! - буркнула лисиця і штовхнула їжака в бік. Штовхнула - та аж завищала від болю.

 - Ой, лихо! До тебе і доторкнутися не можна. Чом ти не поголиш оцю гидку щетину?

 - Спасибі за раду, але …(.Міркування.)

Бесіда.

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Як повелася лисиця?
  • І як за це поплатилася?
  • А як необхідно було звернутися до їжачка?
  • А яким був їжак?
  • Чому лисиця називає голки їжака «гидкою щетиною»?
  • До чого вона спонукає його?
  • А для їжака це теж гидка щетина?
  • Невже лисиця так хвилюється за зовнішність їжака? Як розвиватимуться події далі? (Обговорення  в групах 1 хв.)

Технологія «Незакінчене речення»

Читання ІІІ частини.

- Спасибі за раду, але вона не для мене, - мовив їжак. -  Та ти подумай, - сказала далі лисиця,що в тих голках гарного? Тільки сусідів відганяти. Поголи їх, бо всі друзі тебе одцураються.

 - Мої голки не для друзів, - перебив їжак, - вони для ворогів.

                        Бесіда

  • Як поводиться лисиця?
  • Яким чином вона намагається переконати їжака поголитися?
  • Яку відповідь вона почула?
  • Якщо голки у їжака не для нього самого і не для друзів, то для кого ж вони?
  • Як це зрозуміти?
  • Чи вдалося лисиці перехитрити їжака?(Обговорення в групах 1 хв)

Технологія «Інтерв’ю» із застосуванням «Мікрофона»

  • Чи можна назвати цей текст казкою?Доведіть.
  • А що ж тут справжнього?

Фізкультхвилинка

- Раз! Два! Час вставати.

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Трішечки понахилялись.

Їжачок сьогодні в клас.

Завітав у вільний час.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутися до справ.

 

Або гра «Пантоміма»(показати тварин, а діти мають показати за допомогою міміки і жестів)

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\презентація крит. мисл\12.jpg

V  Рефлексія

1.Гра « Ми – фантазери»

- Уявіть собі,що голочок у їжачка немає. Як змінилося б його життя?

2.   Гра « Уважний слухач»

-   Уважно слухай та плескай в долоні, коли я вимовлю правдиву фразу про їжака.

  • Він мешкає в будинку людини.
  • Тіло його вкрито голками.
  • Він полюбляє мед, варення.
  •  Він любить ягоди, гриби, жолуді.
  •  У нього є два крила.
  • Він згортається клубочком.

          Гімнастика для очей.

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\1429562297.jpg

Групова робота  Робота з деформованим текстом (на картках)

Діти об’єднуються у групи.( вибирають яблука та груші)

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (8).jpgC:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (9).jpg

 

Завдання 1.

1- ша группа (Яблучка) – підбирають самі  слова за змістом;

2-га группа (Грушки) – використовують  слова для довідки ;

 

Їжак мешкає в _______________. 

Тіло їжака  вкрите _____________.

Їжак живиться комахами, _________ , _____________.

( Сова для довідок: лісі, колючими голками, мишами, черв’яками)

Завдання 2.

Технологія «Порушена послідовність»

Група  «Яблучка», розмістіть ці малюнки так, щоб вони відображали правильний хід подій в тексті.

 

.

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (5).jpg1.     C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\images (9).jpg            4.                                

                                                                 5
                                                                            

 2.    C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (4).jpg                           C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\images (10).jpg

3) C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (7).jpg(Осінь,лисиця, дощ, дерево, їжачок)

- Група «Грушки» , з’єднайте лініями початок порівняння і малюнок, на якому зображено тварину, назва якої буде продовженням порівняння.

- Подумайте: яке з цих порівнянь стосується тексту і яким чином?

1) Голодний, як…(вовк)

2)Зелена, як … (жаба)

3)Колючий, як … (їжак)

4)Повзе, як … (черепаха)

5)Хитрий, як…(лисиця)

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (8).jpg                        C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (9).jpg

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\скачанные файлы (11).jpg                       C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\images (11).jpg

                                     C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\images (20).jpg

 

     «Мозковий штурм»

-         Для чого їжак збирає яблука? ( Щоб виганяти з під шкіри паразитів. Яблука гниють і виділяють кислоту. А почухати себе їжак не може. Йому заважають голочки.

-         Чи робить він запаси на зиму? ( Ні, бо взимку спить)

 

 

            Бесіда

- Діти на початку уроку я говорила, що ми будемо створювати художній образ їжачка. А створювати будемо за допомогою виражальних засобів графіки – ліній.

- Давайте пригадаємо, які бувають лінії? ( прямі, вертикальні, горизонтальні, похилі, хвилясті, ламані)

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\310.jpg

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\image011.gif

Картинки по запросу малюнок до твору сухомлинського

Читання вірша та розгляд зображень їжака.

Їжачок – хитрячок

Вдів кожух із голочок.

Грибочки та яблучка збирає

Та в скриньку складає.

Бесіда

-   Який їжачок на ваш вигляд?

-   Де він живе?

-   Чим полюбляє ласувати їжачок?

-   Що зробить їжачок, якщо його торкнутися?

-   Чому в народі кажуть, що в їжачка сто голочок?

-   Погляньте, які образи їжачка створили митці.

-   Діти, образ якого їжачка ви будете створювати?

VІ. Практична робота.

 Послідовність виконання роботи

 

 

 

-   Розгляньте схему, за якою ми будемо малювати їжачка.

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\a5ad96c2161f05be044aa02215ef8be9.jpg

 

 

Послідовність роботи

1.Намалюємо овал, який зобразимо вертикально, поряд дугоподібну лінію.

2.За допомогою коротких похилих ламаних ліній зробимо голки

3.Мордочку, носик, животик, лапки – хвилястою лінією.

Самостійне виконання роботи учнями під керівництвом учителя.

(використовується музичний супровід)

 

Виставка дитячих робіт.( Свої враження від твору діти зобразили в малюнках.)            

VІІ. Підсумок уроку.

  • Діти,пригадайте , яку казочку ми читали сьогодні на уроці?(«Для кого голки в їжака..?
  • Хто її написав? ( Веніамін Юхимович Росин)
  • Чи розгадали ви загадку автора?
  •  Поясніть прислів’я : «Словом як листом стеле, а ділом як голками коле».
  • Кого стосується це прислів’я – лисиці чи їжачка?

Вправа « Мікрофон»

  • Що вам сподобалося на уроці?
  • Який маєте настрій ? Поясніть.

 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\09.png

C:\Documents and Settings\User\Мои документы\Downloads\Rosin_V.E.-P001.jpg

 

                                     Веніамін Юхимович Росин

 

Веніамін Юхимович РОСИН народився - 29 грудня 1912 року. Помер - 18 липня 2000 року. Український письменник   народився в сім’ї службовця. Після школи працював кіномеханіком в селах Київщини. З 1932 року служив в РККА, був  потім на оперативній роботі в органах МВС . Учасник ВВв, має нагороди. Друкуватися почав у 1950 році в журналах «Прикордонник», в газеті «Патріот Вітчизни». З  1952 року став писати для дітей — оповідання,казки, байки. Писав на російською та українською мовами, автор багатьох  книг для дітей, юнаків та дорослих . Автор казкових книжок  «Болтлива сорока» (1955), «Що таке апетит?» (1959), «Польот  Барвінка на Луну» (1960) та ін.

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Костенко Любов
Додано
4 лютого 2022
Переглядів
1537
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку