Інтегрований урок у 2 класі з української мови та інформатики на тему: «Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей».

Про матеріал

формування предметних компетентностей: учити учнів відрізняти поняття: «ім'я», «по батькові», «прізвище»; сприяти засвоєнню правила написання з великої букви імен, по батькові, прізвищ людей; ознайомити з етимологією деяких імен; закріплювати знання про слова-назви предметів, вміння розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? Що?, змінювати за числами; навички правильного письма слів; розвивати вміння аналізувати, доводити; виховувати повагу до письменників, поетів; заохочувати до читання художніх творів; вдосконалювати вміння та навички учнів застосовувати набуті знання при роботи з ПК як для навчання, так і для вирішення інших життєвих питань;

Перегляд файлу

 

Снігурівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3

Снігурівської районної ради

Миколаївської області

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок у 2 класі

з української мови та інформатики

з використанням ІКТ на тему:

«Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей».

 

 

 

Бекеш Л.В. – вчитель початкових класів

Кузнєцов А.О. – вчитель математики та інформатики

 

 

м. Снігурівка

2017-2018 н.р.

Інтегрований урок у 2 класі з української мови та інформатики з використанням інтерактивних технологій

Тема: Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.

Мета:

  • формування предметних компетентностей: учити учнів відрізняти поняття: «ім’я», «по батькові», «прізвище»; сприяти засвоєнню правила написання з великої букви імен, по батькові, прізвищ людей; ознайомити з етимологією деяких імен; закріплювати знання про слова-назви предметів, вміння розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? Що?, змінювати за числами; навички правильного письма слів; розвивати вміння аналізувати, доводити; виховувати повагу до письменників, поетів; заохочувати до читання художніх творів; вдосконалювати вміння та навички учнів застосовувати набуті знання при роботи з ПК як для навчання, так і для вирішення інших життєвих питань;
  • формування ключових компетентностей:
  • уміння вчитися: розвивати здатність організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця; працювати в парі, прагнути здобути нові знання, виконувати розумові операції та практичні дії;
  • комунікативної: розвивати навички усного та писемного мовлення, уміння осмислювати інформацію;
  • інформаційної: удосконалювати навички самостійної роботи з підручником, з картками для індивідуальної роботи; формувати культуру роботи з комп’ютером та його раціональне застосування в навчанні.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-подорож.

Обладнання: мікрофон, сигнальні картки, зошити, підручники, картки, зошити з друкованою основою, м’яч, навчальна презентація, комп’ютери, проектор, мультимедійна дошка, браузер.

 

Хід уроку

І. Вступна частина. Актуалізація опорних знань.

1. Організаційний момент. Емоційне налаштування.

- Станьте рівненько! Привітайтеся з нашими гостями. Сідайте, дівчатка, сідайте, хлопчики. Розпочинаємо урок української мови та інформатики.

Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці:

- Хай вона росте!

Я всміхаюсь сніжинкам білим:

Що з неба сипле зима!

Друзям усміхаюсь, зичу їм добра.

  • Діти! Посміхніться і подаруйте свої посмішки друзям, товаришам!
  • Подаруйте посмішки гостям.

Девізом нашого уроку будуть такі слова:

Думати – швидко!

Виконувати – чітко!

Творчо працювати!

Правильно писати! (слайд 1)

ІІ. Основна частина.

  1. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Мікрофон»

  • Діти, чи любите ви подорожувати?
  • Що дає нам подорож?
  • Сьогодні ми помандруємо країною Мовознавства та Інформатики. Під час подорожі будемо роботи зупинки і виконувати різні завдання. Щоб подорож була цікавою, нам необхідно дотримуватись певних правил.

Правила: (слайд 2)

  1. Не просто слухати, а чути!
  2. Не просто дивитись, а бачити!
  3. Не просто відповідати, а міркувати!
  4. Дружно і активно працювати!
  • А на чому ми будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли складете із букв слово.

Фронтально. (слайд 3)

 

 

о

 

 

 

т

 

 

 

б

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

в

 

 

 

 

у

 

 

с

(з’являється зображення автобуса – слайд 4)

  • Наша подорож починається. Вирушаємо!

І Зупинка «Мої очікування». (слайд 5)

  • Прочитайте тему уроку.
  • Що ви очікуєте від уроку? (вправа «Мікрофон»).
  • Які види завдань хотіли б ви виконувати?

Так, під час подорожі ми з вами пригадаємо те, що вже вивчили і нас чекають нові знання та відкриття. Ми будемо досліджувати свої імена, прізвища, по батькові. Дізнаємось, як вони правильно пишуться.

  1. Повторення вивченого

ІІ зупинка «Галявина Мовознавців». (слайд 6)

  • Повторимо вивчене. (вправа «М’яч»)
  • Яку частину мови ми вивчаємо? (Іменник)
  • Іменники – це слова… (які називають (іменують)предмети та відповідають на питання хто? що?. Іменник – це частина мови.)
  • На яке питання відповідають слова-назви неістот? (що?)
  • На яке питання відповідають слова-назви істот? (хто?)
  • Скільки предметів можуть означати іменники? (один-багато). Наприклад… (м’яч-мячі, день-дні…)
  • Доберіть слова, протилежні за значенням до слів: (слайд 7)
  • Холод - … (тепло).
  • День - … (ніч).
  • Ранок - … (вечір).
  • Зима - … (літо).
  • Весна - … (осінь).

ІІІ зупинка «Всезнайок» (слайд 8)

Вправа «Зміни слова за зразком»

Зразок:

Один – багато

Учень – учні.

Школа - …

Парасолька - …

Урок - …

Ручка - …

Дерево - …

Олівець - …

(по варіантах)

(Фізкультхвилинка «Посмішка»)

Вправа «Хто?», «Що?» (слайд 9)

Проводиться інструктаж з БЖ учнів при роботі з ПК та повторюються правила поведінки в кабінеті інформатики.

За допомогою мишки перетягніть запропоновані іменники до відповідного питання.

Хто?

Що?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олівець, ведмідь, матуся, Петрик, лікар, школа

IV Зупинка «Уважних». (слайд 10)

Відгадайте загадку.

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке.

Бо носить все життя мене людина

А відгадайте-но, що я таке? (Ім’я)  

  • Вимовте це слово.
  • Як воно пишеться? (З апострофом)
  • Чому з апострофом ? Коли пишемо апостроф?
  • Запишемо каліграфічно це слово.

Ім’я  ім’я (вчитель пише на дошці)

  • Чому записали з великої і з малої букви?
  • Скільки букв у цьому слові ?
  • Скільки звуків? Чому ?

Запис під диктування

  • Запишемо речення.
  • Перевіримо (Самоперевірка з дошки)

У моєї мами гарне ім’я.(слайд 11)

Вправа  «Знайди помилку» (слайд 12)

Запис на дошці :

Мого друга звуть бондаренко олег іванович.

Подивіться на дошку. Я вважаю, що у цьому реченні всі слова записані правильно. А ви як думаєте? Чому ?

  • Для чого нам потрібно вміти правильно писати прізвища, імена, по батькові?

(Грамоти вчиться – завжди знадобиться).

Ознайомлення з новим матеріалом.

  • Назвіть своє прізвище та ім’я.
  • Назвіть прізвище та ім’я свого сусіда.
  • У кожного з вас є тато. Коли ви будете дорослими, вас зватимуть по батькові.
  • Як зватимуть вас по батькові?
  • Запам’ятайте ці слова. (слайд 13)

Прізвище

Ім’я

По батькові

  • Як пишуться прізвища, імена, по батькові людей ми дізнаємось із правила. (Ст.75)
  • Запишть у зошиті своє прізвище, ім’я, по батькові. З якої букви будемо писати ?

(Взаємоперевірка у парах).

V Зупинка «Долина Чомусиків – дослідників» (слайд 14)

  • Дослідимо, звідки прийшли до нас та як утворилися деякі прізвища. Допоможе нам вправа 1, ст.75.
  • Прочитаймо текст.
  • З якими професіями пов’язано багато прізвищ?
  • C:\Users\Артур\Desktop\УРОК\Screenshot_1.jpgПеревіримо, як уважно ви читали. (слайд 15)

(фронтальна перевірка)

  • Поясніть , чому підкреслені слова Пишемо з малої букви, а виділені – з великої.
  • Спишіть третє речення. Підкресліть іменники, які відповідають на питання хто?

VІ Зупинка «Галявина Розумійок» (слайд 16)

(Робота над казкою «Як маленька буква стала великою»)

  • Послухайте казку «Як маленька буква стала великою».
  • Хто головна героїня казки?

Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.

  • Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? – жалілася вона дядькові Алфавіту.
  • Ти маленька, тому й не помічають, - поважно відповів  старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: «Спробую-но я із середини речення переміститися на початок».

І сталося диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалось це букві. І наважилась вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам морям та озерам, горам та долина, прилаштувалася до імені, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин. Запишалася буква,  розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, що починаються з неї, пишуться з великої літери.

 Робота над змістом казки. (слайд 17)

  • Хто головна героїня казки?
  • Що сталося із буквою коли вона стала на початок речення, на початок слів-назв імен, прізвищ та по батькові?
  • Які ще слова пишуться з великої літери? (назви міст, річок, вулиць…)

Вправа «Буква загубилась»

(вправа для очей)

VІІ зупинка «Вулиця Самостійності» (слайди 18-19)

  • Український народ багатий на творчих і талановитих людей. Виконавши самостійну роботу ви дізнаєтесь про деяких з них.

Самостійна робота

1 в. – ст. 49

2 в. – ст. 51

Завдання. Прочитай. Підкресли імена, прізвища та по батькові.

1в. Тарас Григорович Шевченко – великий український письменник і художник.

Ми любимо вірші Лесі Українки.

У школі діти вивчають твори Івана Яковича Франка.

2в. Ми любимо вірші Володимира Миколайовича Сосюри.

У школі діти вивчають твори Павла Григоровича Тичини.

Грицько Бойко – український дитячий поет.

VІІІ зупинка «Парк Дружби». (слайд 20)

  1. Продовжуємо дізнаватись про творчих і талановитих людей України.

(впр. 2, ст. 75 – в зошиті)

  • Прочитайте текст. Про кого ви дізнались?
  • Продовжіть речення, уписуючи імена та прізвища українських письменників (Тарас Шевченко, …..-українські письменники) – коментовано.

Перевірка (в парах)

  1. (впр. 9, ст. 30)

(Фізкультхвилинка «То не є проблема»)

ІХ Зупинка «Цікавинка». (слайд 21)

  • А чи знаєте ви, що ім’я своїй дитині батьки обирають за власним бажанням. Кожне ім’я має своє значення. Що воно означає можна дізнатися з етимологічного словника. Наприклад:

Наталка – рідна.

Олена – світла.

Марія – величність.

Станіслав – славний.

Максим – найбільший.

Софія – мудрість.

Вікторія – перемога.

  • Утворилися імена дуже давно. Вони примандрували до нас із різних країн.

ІІІ. Заключна частина.

Підсумок уроку. Рефлексія.

Х Зупинка «Підсумкова». (слайд 22)

На уроці я:

  • Дізнався…
  • Зрозумів…
  • Навчився…
  • Найбільший мій успіх – це…
  • Найбільші труднощі я відчув …
  • Я не вмів, а тепер умію …
  • Я змінив своє ставлення до…
  • На наступному уроці я хочу…

Наша подорож підійшла до кінця. Сьогодні ми плідно попрацювали і довели, що своєю сумлінної працею можемо прикрасити своє ім’я.

Домашнє завдання. (слайд 23)

  1. Дослідити походження свого імені та прізвища (усно, за допомогою дорослих).
  2. Ст. 76. Записати прізвище, ім’я і по батькові свого тата, мами, дідуся й бабусі.

Оцінювання (словесне). Індивідуально в балах.

Дякую за урок!

1

 

docx
Додано
6 березня 2018
Переглядів
1405
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку