Інтегрований урок в 6 класі на тему: "Крізь призму багатьох віків Така близька нам тема миру…" (зарубіжна та українська літератури, математика)

Про матеріал
Інтегрований урок поєднує вивчення наступних тем з трьох навчальних предметів: тема з математики: "Множення і ділення раціональних чисел"; тема із зарубіжної літератури: "Генрі Лонгфелло. «Пісня про Гайавату». Ідея миру, національного єднання, служіння народові в поемі"; тема з української літератури: "Література рідного краю. Поетична творчість поета–земляка Василя Кушніра". Урок містить групову роботу, індивідуальну творчу вправу, QR-завдання, диференціацію та рубрику самооцінювання.
Перегляд файлу

Тема. Інтегрований урок. 

Крізь призму багатьох віків 

Така близька нам тема миру…

Тема з математики: Множення і ділення раціональних чисел.

Тема із зарубіжної літератури: Генрі Лонгфелло. «Пісня про Гайавату». Ідея миру, національного єднання, служіння народові в поемі.

Тема з української літератури: Література рідного краю.  Поетична творчість поета–земляка Василя Кушніра

 

Мета:  навчальна:перевірити рівень знань і практичних умінь та навичок учнів за наведеними темами; удосконалити навички узагальнення, систематизації, аналізу здобутих знань;

розвивальна:розвивати творчі здібності учнів, пізнавальний інтерес до вивчення предметів; формувати навички та вміння аналізувати поетичний твір; розвивати й удосконалювати математичні здібності, мислення, навички виразного читання, емоційно-вольову сферу, літературні

компетенції; 

виховна:виховувати високі естетичні смаки, позитивне мислення, прагнення зберегти своє власне Я, сприяти розвитку всебічно розвинутої особистості, вихованню етичних норм, гуманізму, активної життєвої позиції, поваги до культури різних народів, інтересу до вивчення творчої спадщини американського поета Г.Лонгфелло та поета-земляка В.Кушніра; формувати національно-патріотичне виховання.

Тип уроку: інтегрований урок (література українська, зарубіжна й математика)

 

Форма проведення: урок - діалог

 

Обладнання: мультимедійна презентація, наочність на дошці, збірки творів, картки уроку для виконання диференційованих завдань, ілюстративний матеріал.

Із найдрібніших зоряних крихт Вища математика віку:

З суми БЕЗКОНЕЧНО МАЛИХ -

Виникає БЕЗКОНЕЧНО ВЕЛИКЕ

Ліна Костенко 

(з поеми "Зоряний інтеграл")

 

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  

1.   Учитель математики.  Добрий день! 

 

2.   Учитель УЛ. Щиро вітаємо усіх присутніх на нашому уроці у цьому класі

image 

3.   Учитель зарубіжної літератури. Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив: «Якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йому свій хороший настрій».        Я       пропоную   вам    подарувати хороший настрій один одному й сказати теплі слова, компліменти. 

 

 

2. Вправа «Комплімент».(Учні стають в коло, беруться за руки і, дивлячись на сусіда, роблять йому комплімент.)

Учитель УЛ.Зберігайте цей настрій не тільки протягом нашого уроку, а й щодня. 

image 

3. Вправа «Кольорова палітра»  

Учитель математики  Я помітила, що у кожного         із       вас сформувався        певний настрій. А з яким кольором він у вас асоціюється? Оберіть для себе одну із мотанок з пояском того кольору, який вам наразі    найбільше   імпонує.      (діти

розбирають берегинь-мотанок)

Учитель ЗЛ. Отже, пропоную відповідно до обраного кольору поясків на берегинях об’єднатись у пари, які будуть називатися «Сонячні відтінки активності», «Зелені барви      надії»,         «Енергійні кольори творчості»

 

Учитель УЛ.  Дуже хочеться, щоб кожен із вас через знання та діяльність на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запрошуємо до співпраці.

Учитель математики Задумуючи провести цей урок, ми з колегами дійшли висновку, що є в математиці й літературі одне неймовірно важливе спільне: кожна з наук відтворює красу й гармонію, які існують у світі. Тільки одна – за допомогою художньо обробленого слова, інша – за допомогою чисел.

Оскільки математика має справу із значеннями, від початку невідомими, які знаходять у процесі розв’язання, то і наш урок буде мати такі невідомі, які ми з вами обов’язково знайдемо й відкриємо. Урешті, хотілося, аби, здавалося б, три несумісні науки відкрилися вам новими своїми гранями.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ 

imageУчитель УЛ.Тому сьогодні на уроці пропонуємо вам крізь часову призму простежити      відображення       ідеї    миру, національного єднання, служіння народові в творах представників американської та

української літератур 

 

Учитель математики

Нетрадиційною буде і сам зміст нашого уроку. Адже поряд із вивченням літературного матеріалу ви виконуватимете завдання з математики з теми «Множення і ділення раціональних чисел». Для зручності роботи ви об’єдналися в три групи. Ваше завдання: працюючи колективно, якомога швидше знайти правильний результат.

 

Оголошення епіграфа уроку

 

Учитель ЗЛ.Виконувати завдання ви будете в робочих картках уроку, які розміщені у вас на партах. За кожне виконане завдання, кожен етап уроку, які прописані у ваших картках, вам необхідно буде проводити самооцінювання своєї роботи. Тому не забудьте підписати картки.

 

                ІІІ.      СПРИЙНЯТТЯ      І     ЗАСВОЄННЯ      УЧНЯМИ     НАВЧАЛЬНОГО

МАТЕРІАЛУ.

1. Вправа «Незакінчене речення"

Добуток двох від'ємних чисел є....

Добуток двох чисел з різними знаками є...

Частка двох від'ємних чисел є...

Частка двох чисел з різними знаками є...

Якщо один з множників дорівнює 0, то... На 0...

 

image2. Вправа «Марафон»  Учитель математики.  Завдання за QRкодом. Виконайте дії з раціональними числами

Якщо правильно виконаєте завдання з пазлами, то перед вами розкриється зображення, яке вам потрібно буде пояснити.

 

- Кого ви впізнали на зображенні (портрет Г.Лонгфелло)? 

image 

3. Сторінка літератора Вчитель ЗЛ

Так. Вірно. Свого часу про Г.Лонгфелло американський поет Волт Вітмен сказав такі слова: Америка та весь світ повинні бути вдячними за те, що з глибини віків вилетіла така співуча пташка.

 

image Пригадайте,          завдяки       якому          твору  американський поет здобув таку високу оцінку? (Після виходу у світ поеми Генрі Лонгфелло «Пісня про Гайавату» її автора почали називати індіанським Гомером, а

саму поему — «індіанською «Іліадою»)

 

4. Найуважніший читач

Що є основою сюжетної лінії поеми «Пісня про Гайавату»? 

(Центральне місце в поемі Г.Лонгфелло займає посланець богів. Він навчив індіанців займатися мирною працею, допоміг разчистити ріки й ліси, зупинив братовбивчі війни. 

У різних племен ця людина була відома під різними іменами. Найпоширеніше - Гайавата, що означає “пророк”, “учитель”. )

ØГенрі Лонгфело не змальовує героя за звичною для читача схемою:

зовнішність, вчинки, характер. Як відомо, суто міфологічний герой не має конкретних зовнішніх рис.

ØimageГ.Лонгфелло створює образ Гайавати, зображаючи його діяння, змальовуючи його стосунки з природою, з людьми і надлюдськими створіннями. 

 

5.    Вправа «Хмара слів».

Візуалізуйте своє бачення головного героя Гайавати,   підібравши відповідні   словахарактеристики

 

 

6.    imageЛітературний крос . Робота з підручником У І розділі  звучить передбачення про появу Гайавати серед людей. Як названо було героя? (Пророк)

        Хто назвав Гайавату Пророком? (Гітчі- Маніто)

        Хто такий Гітчі-Маніто? (Це верховний бог індіанців, батько всіх народів)

        З якою метою Гітчі-Маніто скликав усі індіанські племена? (Щоб навічно припинити ворожнечу між ними.)

        Які племена прийшли на поклик Гітчі-Маніто? Знайти в тексті й зачитати (Чоктоси, Команчі, Гурони, Мендени, Делавери, Могоки, Шошони, Омоги, Пони, Чорноноги, Оджибвеї, Дакоти.)

        З якими почуттями індіанці прийшли на загальні збори? Зачитайте. (У їхніх серцях палала лють і ненависть до представників тих племен, з якими вони ворогували.)

 

7. Робота з глосарієм  (Глоса́рій (лат. Glōssarium – «словник глос ») – словник до тексту, що пояснює маловідомі або застарілі слова, неологізми чи, як мінімум,

imageнезвичайні.)

 

Яке поняття криється під наступним визначенням: 

1. Стан ворожнечі між ким-небудь; суперечка, сварка з кимось.(це війна)  

 

8.«Реалістичний коментар». Вчитель УЛ

Війна – це страшне зло на Землі. Одного слова достатньо, щоб вона почалася й забрала мільйони життів із собою. 

Той ранок 24 лютого 2022 року ніхто з нас ніколи не забуде, адже  ця дата постійно викликатиме у нас моторошні та трагічні спогади . Цей день назавжди розділив життя українців на " до" і " після". Першими ворога на нашій землі зустріли наші воїни. Почалися перші бої...По всій країні пролунали вибухи... Почалася ВІЙНА...

 

9. Відеохвилинка «Трагічна сторінка пам’яті»

 

 

 

10. Вчитель математики

Цей  трагічний момент закарбувався і в нашій пам’яті, і в наших серцях, і в

image 

12.  «Біографічна довідка». Слово вчителя УЛ Автором цих тривожних стрічок вірша є наш поет - земляк, який сьогодні присутній на нашому уроці. Ми неодноразово з вами зустрічали його на наших уроках літератури рідного краю.

imageТалановитий, творчий, завзятий, пунктуальний та відповідальний наш односельчанин - Василь Григорович Кушнір. Народився Василь Григорович 14 січня 1933 року в селі Яструбна

                                Могилів-      Подільського      району

Вінницької області.

В 1945 році разом із сім'єю переїхав до с.Нижній Ольчедаєв, де проживав до 2010 року

                                            На    даний    час    проживає    з

дружиною в с.Кукавка

Закінчив        Кукавську   середню школу,    навчався     в Київському військово - морському політичному училищі, а по закінченню його в чині лейтенанта було направлено для подальшої служби на Чорноморський флот.

Василь Григорович - капітан 3 рангу у відставці, має багато нагород.

Творчо працює над написанням віршів, поезій, оповідань та романів.

Бере постійну активну участь в літературних зустрічах та читаннях села, району.

На уроках літератури рідного краю систематично вивчаємо напам'ять уривки з поем, вірші нашого поета

 

13. Вправа «Удвох». Знайти значення виразу, обравши зручний спосіб обрахунку, щоб дізнатися загальну кількість збірок нашого земляка 

image 

 

14. «Живий діалог». Слово В.Кушніра (представлення своєї поетичної творчості)

image 

 

15. Поетична хвилина. Вірші В.Кушніра про загиблих односельчан

image 

image 

 

16. Хвилина мовчання

Вшануймо пам'ять загиблих наших героїв-односельчан  і всіх безневинно убієнних синів та дочок нашої України ХВИЛИНОЮ МОВЧАННЯ

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вчитель математики

Я не помилюся, коли скажу, що в теперішній страшний період нашої історії бажання у всіх нас одне. Яке?

Мир на всій землі!!!

image 

 

image2. Вчитель ЗЛ

Миру бажали не тільки сьогодні, а й у всі віки, часи, століття. Тому так актуально звучать слова героя поеми

«Пісня про Гайавату»

 

3.  Відеодекламація уривку  «Діти!

Слухайте уважно» однокласником, який перебуває за кордоном внаслідок російськоукраїнської війни 2022-2026 років

 

4.  Вправа “Мистецькі паралелі”. Вчитель ЗЛ

        Який предмет зобразив Лонгфелло у цьому уривку?

        Символом чого виступає люлька згоди?

image1. Ми    сьогодні      дізналися, що у північноамериканських    індіанців символом миру є люлька Згоди, дим від якої розходився зі Скелі по долинах і скликав усі народи на раду.           Для встановлення миру індіанці запалювали люльку, яку пускали по колу. Той, хто викурив таку люльку, ставав другом, змивав фарби бою, переставав воювати.

       Проблемне питання

           Яка ж основна ідея поеми Г.Лонгфелло? 

           Чи можна назвати поему величним гімном миру?

Основна ідея твору Г. Лонгфелло - вираження одвічного прагнення людей жити в мирі, злагоді, добробуті, це заклик до братерства і єдності. “Пісня про Гайавату” - це славетний гімн миру, пройнятий думкою про подолання незгод між людьми, відмову від воєн в ім’я праці на щедрій землі 

 

image2. Вчитель УЛ. 

Є в світі ще один символ – Голуб Миру. Його створив Пабло Пікассо – іспано - французький художник. Він був активним борцем за мир і демократію, завжди виступав проти війни, кровопролить і страждань людей. У 1947 році він намалював  картину „Голуб миру”, яка і стала символом Миру та злагоди на Землі та всій нашій планеті.

 

                                         

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

1. Ланцюжок побажань (учні записують на паперових голубах й кріплять на дошку навколо карти України)

imageЯ побажаю миру - це щастя у кожному домі,

Я побажаю миру, миру на землі колисковій.

Я побажаю миру, хай буде завжди він і всюди,

Я        побажаю     миру, хай    будуть щасливими люди.

Хай діти здорові ростуть у мирній

щасливій країні,

Хай буде в них світле життя, бо мир треба кожній дитині.

Я побажаю миру, миру на моїй Батьківщині.

Я побажаю миру на рідній моїй Україні.

Хай в світі не буде незгод, ні бід, ні печалі, ні смутку,

Хай мир людям буде завжди, до миру єднаймося, люди!

Єднаймось до миру усі, учімось любити й прощати,

Хай кожен наш прожитий день буде схожий на маленьке свято.

Я побажаю миру, хай буде завжди він і всюди,

Бо як буде мир на землі, то будуть щасливими люди.

 

2.        Робота з епіграфом уроку (тлумачення слів Ліни Костенко та визначення їх актуальності)

 

image 

 

3.        Висновок уроку. Пісня Н.Май «Хай буде мир на Україні»

 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Зарубіжна література

1.              Знайти інформацію та підготувати повідомлення про те, як українець став вождем  індіанців.

Українська література

2.              Підібрати прислів’я, приказки про мир, злагоду (2-3).

imageМатематика  

3.      Виконати завдання, перейшовши за QR-кодом

 

 

 

pdf
Додано
1 березня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку