Інтегрований урок з літературного читання та «Я у світі»
Михайлівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Клас : 4
Дата:
Тема. Іван Боднарчук «На новій землі». Роль сім’ї у моєму житті. Мій родовід.
Мета:
формування предметних компетентностей : ознайомити з біографічними відомостями Івана Боднарчука, вчити визначати тему й основну думку твору, розширювати знання учнів про життя українців за кордоном, поглиблювати уявлення учнів про родину, родовід, їхнє значення в житті людини, розвивати зв’язне мовлення школярів, виховувати почуття любові й поваги до сім’ї;
формування ключових компетентностей :
уміння вчитися : самостійно робити висновки з пояснення вчителя, з тексту, аргументувати свої висловлювання;
інформаційно- комунікативної: удосконалювати вміння здобувати необхідну інформацію, користуватися додатковими джерелами інформації; налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
соціальної та громадянської : виховати громадянина – патріота, сприяти розумінню ролі сім’ї в житті кожної людини.
Тип уроку : урок набуття нових знань.
Обладнання : фотографія І. Боднарчука, проектор, картки для парної та групової роботи, ілюстрації, сімейні родинні дерева учнів.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організаційний момент «Коло дружби»
«Доброго дня!»- для всіх побажання.
Ось і настала пора для навчання.
Хочу почути усіх міркування
У нас на уроці «Я у світі» й «Літературне читання».
Хай сьогодні в кожне серце
наш урок додасть тепла,
А ми гостям усміхнемось,
побажаємо добра.
Слайд 1 (Бажаємо всім добра)
ІІ. Повідомлення теми уроку
( Творчо, швидко, активно, допомагати один одному)
Слайд 2 ( Очікувані результати)
( Ми дізнаємось про щось нове, я очікую, що на уроці буде цікаво, будемо дружно виконувати завдання, щоб всі сказали, що ми – молодці)
Слайд 3 (Годинник)
(Поставити годинник на стіл)
- Чудово, візьміть собі за правильну відповідь по годинничку.
- Давайте повернемо наш годинник в минуле. Це як? (Проти годинникової стрілки)
Музичний супровід 1 (Стрілки годинника)
- Та згадаємо, яке завдання ви отримали на сьогоднішній урок. (Нам треба було ознайомитися з текстом)
- Яка назва цього тексту? («На новій землі»)
-А хто автор цього оповідання? (Іван Боднарчук)
Слайд 4 (Тема)
- Отже сьогодні на уроці ми будемо читати та аналізувати оповідання Івана Боднарчука «На новій землі», а ще поговоримо про сім’ю, її роль у нашому житті.
ІІІ. Основна частина
Слайд 5 (Довідкове бюро)
1. «Довідкове бюро»
- Кореспондент «Довідкового бюро» розкаже нам про біографію Івана Боднарчука
Слайд 6 (Світлина Івана Боднарчука)
Народився Іван Дмитрович Боднарчук 21 травня 1910-го року в селі Чернятин , Івано – Франківської області. Закінчив школу в рідному селі, гімназію, педагогічний інститут — в Івано-Франківську. Цікавився музикою, співом. У 1948 році разом з дружиною переїхав до Канади.
Там він учителював, керував хором, писав шкільні підручники для дітей, оповідання. Помер 5 травня 1990 року у місті Торонто (Канада).
2. Проблемне питання
- Діти, а що ми можемо сказати про письменника, якщо поглянемо на його світлину? (Сумний, бо не посміхається. Задумливий, бо видно з погляду)
- Правильно сказала(в) …, що цей чоловік має сумний вигляд. Бо він, як і герой оповідання «На новій землі», сумує за Батьківщиною.
- Попрацюймо над твором.
3.Мовленнєва розминка
- Щоб гарно відповідати на уроці, виконаємо вправу для нашого язичка. Уявимо себе акторами і прочитаємо чистомовку
Слайд 7(Чистомовка)
Радісно
Ат – ат – ат - мама, тато, брат.
Тихо
Ра – ра - ра – я й мала сестра.
Стверджувально
На – на – на – це все родина.
4. Добір синонімів
- Доберіть до слова родина синоніми.
( Рідня, сім’я)
Слайд 8(Ребус про сім’ю)
Слайд 9(7 «Я»)
Говорять, що цифра сім – магічне. Може це й справді так? Згадайте, де ви зустрічаєте цю цифру? (Сім днів у тижні; а ще є сім чудес світу; а ще від щастя людина буває на сьомому небі; сім кольорів веселки; у нашому класі семеро учнів)
- У вас на партах лежать завдання під №1. Пропоную вам підібрати сім прикметників із запропонованих до сполучення «Моя сім’я».
(Щаслива, дружна, надійна, вірна, творча, щедра, весела, чуйна,розумна, кмітлива)
Слайд 10(Асоціативний кущ)
5. Робота над текстом
1) Словникова робота
- А чи кмітливі ви, ми зараз перевіримо.
Слайд 11(Словникова робота)
- Давайте пограємо з вами парами у гру «Кмітливчики».
- Які незнайомі слова зустріли в оповіданні «На новій землі»?
(Скриня, образ, краєвид, тріска,крамниця)
- Візьміть завдання під №2.
- З’єднайте за допомогою стрілок слово і його лексичне значення.
Перевірте свої роботи за слайдом. Чи все правильно?
Слайд 12 (Тлумачення слів)
2) Читання в особах
- Діти, я нагадую, що ми з вами працюємо у минулому. Давайте повернемося до оповідання. Назвіть, будь ласка, персонажів твору. Пригадайте, яким синонімом ми можемо замінити це слово? (Дійові особи) (Дядько Андрій, мати, батько)
- Прочитаємо початок тексту за особами. … – автор, … - дядько Андрій, … – мати.
- З’ясуйте, від чийого імені ведеться розповідь? (Від імені дядька Андрія)
3) Аналіз прочитаного.
- Скільки років дядькові Андрію? (88)
- Скільки вже років він прожив на чужині?(80)
- Яке питання малий Андрій ставив матері?(«Чи там буде наша школа?»)
- Зачитайте,яку відповідь почув? («Де будемо ми, там буде наша школа, хліб і церква»)
Слайд 13(« Метод «Прес»)
- Поясніть прочитане, використовуючи алгоритм відповіді
( Я вважаю, що мати хотіла пояснити сину, що все буде залежати від них самих.
Тому що, вони ще самі не знали, де опиняться.
Наприклад, це буде місто чи село.
Отже, тому я вважаю, що мати дала правильну відповідь Андрію.
Слайд14 (Легка подорож. Важка подорож)
4) Самостійне читання. «Обери позицію»
- А далі прочитайте текст самостійно. Від слів «Пустились ми в дорогу» до слів «…не побачимо його берегів» і оберіть позицію, яким був початок подорожі легким чи важким?
(Легка «А ми все їдемо та їдемо. Їдемо за сонцем, а потім сонце за нами, і так день за днем, до самого моря»)
Важка («А море як море. Зразу воно було лагідне, привітне, потім немов сказилось:кидало кораблем, мов тріскою. Подумалось, що вже ніколи не побачимо його берегів»)
5) Хвилинка релаксації
- Закрийте очі і уявіть, що ви теж пливете на кораблі у невідомому напрямку.
Відео Музичний супровід 3 ( Музика моря)
6) Вправа «4 кути»
- Ось ваш корабель прибило до берега. Відкрийте очі, зійдіть на землю.
- Виконаємо вправу «4 кути»
- Якого кольору ви побачите землю, на яку ступили? (Синього, червоного, жовтого, зеленого)
- Оберіть свій колір і пофантазуйте, що це може бути за материк. Обґрунтуйте свою відповідь.
Зелений – Північна Америка, Південна Америка, Євразія. (На цих материках багато лісів)
Жовтий – Австралія. (Є пустелі і кенгуру)
Червоний – Африка. (Дуже спекотно)
Синій – Антарктида. (Багато снігу, криги)
- На який континент збиралася переїжджати сім’я головного героя?
(До Північної Америки)
- В яку країну вони подорожували?
- (До Канади)
7) Гра «Розвідники»
- Пограймо у гру «Розвідники» та з’ясуємо далі за текстом, у якому місті зупинилися головні герої.
- Чи залишилися вони там жити?
(«Зупинилися ми у великому місті Вінніпезі. Гарне місто. Але не для нас це місто»)
8) Хвилинка – цікавинка про місто Вінніпег
Слайд 15(Хвилинка – цікавинка)
Слайд 16 Місто Вінніпег
Слайд 17 (Безлюдний острів)
Слайд 18 (Лего)
( Відповіді)
Відео Музичний супровід 2 ( Фізкультхвилинка)
Слайд 19(Фізкультхвилинка)
9) «Ланцюжок подій»
- Попрацюємо в парах
- Про що далі йде мова в оповіданні?
- Відкрийте завдання під №3.
- Розташуйте малюнки у порядку, що передають послідовність подій. Презентуйте відповіді.
«Ланцюжок подій»
Малюнки потяг, віз, ліс, землянка
10) Читання «Земля – небо»
- Продовжуємо працювати над текстом. Читаємо нашим улюбленим способом «Земля – небо» від слів «А потім узялись …» до слів «…зійшло й жито»
«Земля» - «А потім узялись ми за працю:корчували ліс, робили грядку».
«Небо»
«Земля» - «На цій грядці сходило нам сонце -
«Небо»
«Земля» – зійшло й жито».
- Як ви розумієте останнє речення?
( Тяжко працювали. Зі сходом сонця вже виконували свою роботу)
11) Дочитаємо оповідання «ланцюжком»
- Ми чудово попрацювали у минулому. Але давайте повернемося у сьогодення і попрацюємо у групах.
Музичний супровід 4 (Стрілки годинника)
Візьміть свої годиннички.
Якого вони кольору? За кольором годинника об’єднайтеся у групи. Пригадайте правила роботи у групі, дотримуйтесь їх під час роботи.
Слайд 20 (Робота в групах)
12) Гра «Хвостики»
- Знайдіть у тексті продовження порівняння
1 група - обсіли маму, як…( курчата квочку)
2 група – мати сумна, як… (осінь)
Слайд 21 (Порівняння)
Слайд 22 (Порівняння)
13) Стратегія «Фішбоун»
- Підведемо підсумки роботи над оповіданням . Працюємо за стратегією «Фішбоун»
Слайд 23 («Фішбоун»)
1 група - голова - назва тексту. («На новій землі»)
Хвіст – головна думка твору.( Не забувайте, хто ви та звідки ваші батьки)
2 група - верхні ребра – головні герої оповідання.
Нижні ребра – якими видами транспорту добиралася родина в Канаду. (Кораблем, потягом, возами)
Слайд 24(Фото села)
У нашому класі навчається правнук …, яка була свідком тих подій. … підготував нам невеличку розповідь про своїх пращурів.
14) Розповідь учня
Слайд 25(Фото прабабусі)
Слайд 26(Родинне дерево)
(Родовідним)
15) Розповіді учнів про свої родинні дерева
Слайд 27 (Майбутнє України)
Музичний супровід 4 (Стрілки годинника)
16) Створення колажу «Майбутнє України»
- Створимо колаж «Майбутнє України»
Слайд 28« Мир у країні».
Слайд 29«Україна - процвітаюча держава».
Слайд 30 «Україна має високі врожаї».
Слайд 31«Школярі навчаються у НУШ».
Слайд 32«Діти живуть у щасливих і забезпечених родинах».
Слайд 30 «Українці здорові і міцні духом»
Слайд 33 «Культурні цінності передаються з роду в рід».
ІV. Заключна частина
(Вивчати історію свого роду, не забувати свій родовід, шанувати і любити свою родину)
Слайд 34 (Домашнє завдання)
Скласти розповідь про традиції своєї родини.