Інтегрований урок з математики і природознавства. Тема: Лічба в межах 20. Вправи на засвоєння додавання і віднімання чисел в межах 10. Птахи. За підручниками: "Математика, 1 клас" (Богданович М.В., Лишенко Г.П.), "Природознавство, 1 клас" (Гільберг Т. Г., Сак Т.В.).
Тема: Лічба в межах 20. Вправи на засвоєння додавання і віднімання чисел в межах 10. Птахи.
Мета: формувати в учнів навички лічби в межах 20, вдосконалювати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів, вчити креслити відрізки за даною умовою; ознайомити учнів з ознаками птахів, вчити визначати птахів, формувати поняття “осілі птахи”, “перелітні птахи”; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, увагу; виховувати в дітей дбайливе ставлення до пернатих друзів, бажання піклуватися про птахів; виховувати акуратність, працьовитість.
Слайд 1
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Слайд 2
1. Налаштування: Усі сідайте тихо, діти. Домовляймось – не шуміти.
Руку гарно піднімати, на уроці не дрімати, а знання мерщій хапати.
Щоб не було нам мороки. Всі готові до уроку?
Тож, гаразд, часу не гаймо, наш урок розпочинаймо.
2. Вправа «Очікування».
− Продовжіть речення: «Я хочу, щоб урок був …» / цікавим, пізнавальним /
− Якими ви бачите себе на уроці? / Активними, уважними, старанними, кмітливими, розумними, … /
–
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Актуалізація опорних знань.
1. Усна лічба. Робота з числовим віялом.
– Полічіть від 1 до 10, від 10 до 1.
− Полічіть від 11 до 20, від 20 до 10.
− Покажіть «сусідів» числа 16.
− Покажіть число, попереднє числу 18.
− Покажіть число, наступне числу 13.
− Покажіть, яке число утвориться, якщо 14 збільшити на 1?
− Покажіть число, у якому 1 дес. і 5 од.
2. Усний рахунок. Віршовані задачі.
− Розв’яжіть задачі.
У садок до годівниці прилетіли 3 синиці. Потім ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці? / 3 + 4 = 7 /
Були у нашому дворі 2 горобці, 3 снігурі.
Хто може скласти лік птахам – всім горобцям і снігурам? / 2 + 3 = 5 /
3 ворони посварились, бо зернят не поділили.
На їх шум ще 3 примчало. Скільки разом птахів стало? / 3 + 3 = 6 /
10 чайок над морем літали, дружно крилами махали.
6 на берег приземлились. Скільки чайок залишилось? / 10 – 6 = 4 /
− Про кого йдеться в цих задачах? / Про птахів./
ІІІ. Постановка теми і мети уроку.
1. Вправа «Припущення».
– Як ви думаєте, чому всі задачі саме про птахів? /Об’єднаємо уроки математики і природознавства./
2. Визначення теми уроку.
− Так. Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми будемо лічити в межах 20, обчислювати математичні вирази, розв’язувати задачі, а також більше дізнаємося про птахів. Слайд 3
3. Постановка завдань уроку.
− Виходячи з теми, давайте визначимо завдання на урок. Слайд 4
Познайомитися з ознаками птахів.
Закріплювати вміння розв’язувати математичні вирази і задачі, креслити відрізки.
ІV. Робота за темою уроку.
1. Каліграфічна хвилинка
− Сьогодні на хвилинці каліграфії будемо прописувати найменше 2-цифрове число. Яке це число? /10/ З яких цифр воно складається? /1 і 0 / Слайд 5
2. Робота за підручником «Математика». № 1 ст. 90
− Зараз попрацюємо за підручником «Математика»: ст. 90 № 1. Утворимо числа шляхом додававання до 10 різних одноцифрових чисел.
− Прочитайте завдання. Запишіть отримані числа у зошит самостійно (у новому робочому рядочку).
− Перевіряємо. Зачитати ряд чисел, які ви записали. /Перевіряємо правильність оплесками/
11 13 15 12 18 19
– Що ви можете сказати про ці числа? Які вони? (Це двозначні числа, числа ІІ-ого десятку.)
– А чи це всі числа ІІ-ого десятку?
– Давайте разом назвемо всі числа ІІ-ого десятку.
3. Проблемна ситуація.
Вчитель демонструє зображення ведмедя, леопарда, акули, метелика, павука, бджоли, сови,
лелеки, горобця. Слайд 6
‒ Подивіться на екран. Кого ви там бачите? Узагальніть. /Тварин./
− Порахуйте їх. /10/ А скільки птахів на слайді? /3/
− Скажіть, будь ласка,: Хто такі птахи? Чим вони відрізняються від інших тварин?
Вчитель демонструє зображення пінгвіна, страуса, півня, дикого гуся, орла. Слайд 7
− Чи усі птахи літають? /Ні/
− Так хто ж такі птахи? /Птахи – це тварини, тіло яких вкрите пір’ям./ Слайд 8
− Давайте повторимо: птахи – це тварини, тіло яких вкрите пір’ям. За цією ознакою птахів відрізняють від інших тварин.
4. Робота в парах. Розв’язування математичних виразів. Осілі птахи.
− А щоб дізнатися більше про птахів, вам треба буде попрацювати у парах: розв’язати математичні вирази і дізнатися, яке слово я зашифрувала.
Робота в парах
1. Розв’яжіть вирази:
Учень зліва |
Учень справа |
||
9 – 7 = |
О |
8 – 2 = |
Б |
5 + 0 = |
Р |
2 + 6 = |
Е |
6 – 5 = |
Г |
5 + 5 = |
Ь |
5 + 4 = |
Ц |
3 + 2 = |
Р |
2. Впишіть у таблицю відповідні букви і прочитайте отримане слово.
Відповіді |
1 |
2 |
5 |
2 |
6 |
8 |
9 |
10 |
Букви |
|
|
|
|
|
|
|
|
− Яке слово було зашифроване? / Горобець / Слайд 9
– Хто такий горобець? / Птах. /
– Доведіть! / Це тварина, тіло якої вкрите пір’ям. /
– Скажіть, коли ви йшли сьогодні до школи, ви бачили горобців? / Так./
– Згадайте, а влітку ви бачили горобців, коли гралися надворі? / Так./
− А ще яких пташок ми можемо бачити у нашому місті увесь рік? / Голуби, синички./
− Може хтось знає, як називають птахів, які живуть у нас увесь рік?
– Їх називають «осілими». Як ви думаєте, чому саме «осілими»? / Вони тут «осіли», тобто живуть постійно, весь рік. І нікуди не відлітають./ Слайд 10
5. Робота за підр. «Природознавство». Перелітні птахи.
− А зараз прочитайте останній абзац на ст. 60 у підручнику «Природознавство» і знайдіть, як називають птахів, які прилітають до нас навесні. / «Перелітні» птахи. /
– Чому саме «перелітні»? / Вони перелітають з одних теплих країв до інших./
− Давайте дізнаємося, які перелітні птахи прилетять до нас навесні. Слайд 11
6. Робота в парах. Робота на листочках.
– Серед цих птахів є пташка, яка дуже гарно співає. Це соловей. Давайте послухаємо його спів і перевіримо, чи добре ви запам’ятали осілих і перелітних птахів. Слайд 12
– Завдання: позначити зображення осілих птахів синім кольором, а перелітних – червоним.
Перевірка:– Назвати осілих птахів; перелітних птахів. Скільки осілих? Скільки перелітних? Слайд 13
7. Фізкультхвилинка
– Давайте трохи відпочинемо. Встанемо з-за парт і уявимо себе птахами.
За вказівками вчителя учні імітують рухи пташок.
Ми – маленькі пташенята,
Розминаємо крилята.
Політаємо, пострибаємо і зернятка подзьобаємо.
– Сідайте за парти.
8. Робота над задачею.
− Розв’яжіть задачу: На дереві сиділо 5 горобців і 3 синички. 4 птаха полетіло. Чи був серед
них хоча б один горобець? /Так./ Слайд 14
− Про яких птахів задача – про осілих чи перелітних? / Про осілих. /
− А чи знаєте ви, у якого птаха найдовший язик? / У дятла. Довгий язик дятла може висовуватися з дзьоба на 10-14 см і дає змогу дятлові діставати комах і личинок із найглибших щілин. /
− А чи знаєте ви, який вид дятлів є найменшим з-посеред інших? / Карликовий дятел. /
− А чи цікаво вам дізнатися, яка довжина тіла карликового дятла? Тоді давайте розв’яжемо таку задачу.
Довжина язика дятла звичайного становить 10 см. А довжина тіла
дятла карликового на 2 см коротша. Знайдіть довжину тіла дятла карликового.
Слайд 15
а) Аналіз задачі
− Про кого розповідається в задачі? / Про дятлів./
– Про яких дятлів? / Про дятла звичайного і дятла карликового. /
− Яка довжина язика дятла звичайного? / 10см /
– Яка довжина тіла дятла карликового? / ?, на 2см < /
– Що треба знайти? / Довжину тіла дятла карликового. / Як? / 10 – 2 = 8 (см) /
б) Запис задачі у зошит 1 учень біля дошки
9. Креслення відрізку.
− А тепер, щоб побачити і порівняти довжину язика дятла звичайного і довжину тіла дятла карликового, покажемо їх за допомогою відрізків.
− Яка довжина язика дятла звичайного? / 10см / Накресліть відрізок.
Учні креслять відрізок
− Яка довжина тіла дятла карликового? / На 2см <, ніж 10см /
– Як знайти його довжину? / Треба: 10 – 2 = 8 (см) / Накресліть такий відрізок.
Учні креслять відрізок
− У дятла звичайного довжина язика становить 10−11см. А найдовший язик у зеленого дятла –
1дм 4см. Давайте за допомогою відрізку покажемо довжину язика зеленого дятла.
– Скільки всього сантиметрів в 1дм 4см? / 1дм 4см = 10см + 4 см = 14см /
− Накресліть відрізок.
Учні креслять відрізок
− Взаємоперевірка. Поміняйтеся зошитами з сусідом по парті. Виміряйте останній відрізок у зошиті товариша і, якщо його довжина становить 14см, намалюйте поряд маленьке сонечко.
– У кого є сонечко?
10. Робота за підр. «Математика». Розв’язування математичних виразів на дві дії. № 3 ст.90
– Попрацюємо за підручником «Математика». Ст.90 № 3. Подивіться, що треба зробити? / Розв’язати вирази на дві дії./
– І ряд – І стовпчик. ІІ ряд – ІІ стовпчик. ІІІ ряд – ІІІ стовпчик. ІV стовпчик – додатково. Слайд 16
Учні працюють в зошитах. До дошки – 3 учні – по одному від кожного ряду.
– Перевіряємо.
Перевірка: правильність – оплесками.
11. Робота в групах по 4. Піклування про пташок взимку
– Подивіться у вікно. Що ви бачите? /Сніг вкрив все навкруги./
– Як ви думаєте, чи зможуть маленькі пташки здобути собі їжу з-під такого товстого шару снігу?
– Як ви можете допомогти птахам взимку? /Підгодовувати їх./
– А зараз попрацюємо в групах по 4 і дізнаємося чим можна годувати пташок. Спочатку у підручнику «Природознавство» прочитаєте, що люблять їсти пташки. А потім виберете з-поміж маленьких картинок ті, на яких зображено продукти, які можна їсти птахам, і приклеїте їх на «годівничку».
Учні працюють у групах по 4. Результат їх роботи вивішуємо на дошку.
– Давайте перевіримо ваші «годівнички».
– Яке застереження було у підручнику? /Підсмажене насіння для птахів шкідливе. Так само, як і крихти чорного хліба./
Командири груп вішають «годівнички» на дошку
V. Підсумок уроку.
1. Робота із сигнальними картками.
− Візьміть сигналки. Покажіть за допомогою кольорів істинність або хибність суджень.
− Молодці!
2.Встановити співвідношення за допомогою кругів Ейлера-Венна.
− Встановіть співвідношення за допомогою кругів Ейлера-Венна.
А – тварини А Б
Б – комахи
В – птахи
Г – осілі птахи В
Д – перелітні птахи Г Д
Е – горобець
Слайд 17
3.Рефлексія.
− Давайте пригадаємо, які завдання ми ставили перед собою на початку уроку? Слайд 18
− Ми їх виконали?
– Птахи – дуже корисні тварини. Вони знищують шкідливих комах у садах, на городах, луках і полях. І цим приносять природі велику користь. Тому треба берегти їх і піклуватися про них. Особливо взимку.
– Дякую всім за роботу! Слайд 19