Слайд 1
Тема. Українське козацтво в битвах і походах. Розв’язування задач і вправ на дії
із десятковими та звичайними дробами
Мета.
Цілі уроку:
ознайомитися з козацтвом, звичаями козацького товариства
• сформувати загальне уявлення про Запорозьку Січ як козацьку республіку
розвиваюча:
• характеризувати побут козаків, місце розселення
застосовувати властивості додавання і віднімання дробів,
знаходити компоненти дій, порівнювати дроби та спрощувати вирази, які містять дроби.
Обладнання. ПК та проектор, мультимедійна презентація-супровід, картки-задачі для роботи в групах, завдання для груп «Упіймай помилку» та «Упізнай історичного діяча», набір смайликів для кожного учня;
Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Інтегрований урок
Хід уроку
Епіграф:
«Моя любов – Україна і математика»
(Михайло Кравчук)
І. Організація класу.
Вчитель історії:
Слайд 2
Усміхнися всім навколо:
небу, сонцю, людям.
І тоді обов’язково
День тобі – веселим буде!
ІІ. Мотивація вивчення теми.
Вчителі історії та математики:
Слайд 3
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель історії
Ви вже дещо знаєте про козаків адже на минулому уроці ми вивчали цю тему, тому на домашнє завдання вам було опрацювати відповідний параграф підручника
– Удома ви прочитали
§ 14. Як українське козацтво прославилось у битвах і походах
Отже, найважливіші події ми пригадаємо за допомогою ваших чарівних долоньок.
Слайд 4
ХТО ТАКІ УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ
Козак — вільна, озброєна людина.
Перші відомості про українських козаків у писемних джерелах датують 1489 р.
Козаки селилися за порогами Буг, тому дістали назву запорожці.
Задля безпеки свої табори козаки обгороджували укріпленнями з рублених
або січених колод. Звідси й пішла назва Січ.
Перша Січ виникла 1556 р. на острові Мала Хортиця.
Засновником Січі вважають Д. Вишневецького.
Національно –визвольну війну очолив П.Сагайдачний
Клейноди — козацькі символи влади — відзнаки.
Вчитель математики.
Слайд 5
А тепер давайте пригадаємо дещо з теми «дроби» розвязавши подані завдання.
Слайд 6
Порівняйте дроби.
Вчитель математики
Слайд 7
А чи любите ви грати ігри, тож давайте пограємо у гру. Для цього нам потрібно обєднатися в пари. Поділіться на парні та непарні числа, у кого непарний номер виконують непарні завдання, діти з парними номерами – парні.
Взаємоперевірка. Якщо ви правильно виконали завдання то із відповідей складіть ключове слово нашого уроку.
Вчитель історії .
Поділ учнів на групи за визначними ознаками козацтва,
ІV. Застосування умінь і навичок з тем. Робота в групах
Слайд 8
Хронологічні задачі.
1.Скільки років пройшло від першої згадки слова «козак» до сьогодення, і що означає це слово? В якому столітті це відбулося?
(Розв'язання 2018-1489 =529р)
2.Національно – визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького розпочалася 1648 р., а остання Запорізька Січ Була знищена 1775р. Скільки років пройшло від початку війни до знищення Січі.
(Розв'язок 1775- 1648 =127р )
3.Перша Запорізька Січ виникла 1556р а остання була знищена 1775, скільки років проіснувала Запорізька Січ. Назвіть століття.
(Розв'язок 1775 р -1556 р=219р)
4.П.Сагайдачний здійснив свій похід на Кафу 1616р, через скільки років розпочалася Національно – визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, якщо її початок припадає на 1648р.
(Розв'язок 1648-1616=32р)
Вчитель математики.
Слайд 9
Задача 1
Посівну площу в 150,75 га козаки засіювали пшеницею і житом, причому житом на 30,75 га більше. Скільки га вони засіяли житом?
Закладалися сади, де росли яблуні, груші і вишні. Завітаємо до одного з таких садів.
Задача 2
Задача 3
Щоб допомогти козакам приготувати обід, троє хлопців Олесь, Петро і Данилко пішли рибалити. Складіть задачу за короткою схемою і розв’яжіть її.
Задача 4
Задача на диференціацію
«Козацький жарт»
Розв'язання:
1) 2 : 2 = 1(м) – довжина шаблі;
2) 100+ 50 = 150 (см) – довжина одного вуса;
3) 150 ∙ 2 = 300 (см) = 3 (м) – ширина дверного отвору;
4) 2 ∙ 3 = 6(м²) — площа дверного отвору.
Відповідь: дверний отвір повинен мати площу 6м² .
Вчитель історії . Ви вже дуже багато цифр дізналися і про історичні події і через математичні обрахунки.Давайте зараз закриємо зошити і с пробуємо якомога більше цифр і подій повязати з козацтвом.
Слайд 10
Гронування в цифрах
Козак
Слайд 11
Вправа «Упіймай помилку»
Слайд 12
Рефлексія
На уроці….
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
Мені захотілося ...
Мене надихнуло ...
Вчитель історії про патріотизм
Вчитель математики. Успіх приходить до того хто робить те що любить, ми бажаємо вам любити такі науки як математику та історію і тоді успіх неодмінно проийде до вас
V. Підсумок уроку
– Підніміть, будь ласка, один з трьох смайликів, який відповідає вашому настрою. Дякуємо!
1