Інтегрований урок з математики та праці

Про матеріал
Закріплювати знання учнів про табличне множення та ділення, порядок виконання арифметичних дій, вчити знаходити залежність між компонентами і результатами дій, формувати, вміння розв'язувати задачі на порівняння, удосконалювати навички порівняння геометричних величин; закріплювати знання про зимуючих птахів, їх поведінку взимку; розвивати математичну мову, логічне мислення; збагачувати знання учнів цікавостями про природу; виховувати любов до точної науки — математики, до природи, яку людина створює сама, до праці. Рзв"язуючи задачі та вирази діти відкривають для себе багато цікавого матеріалу про птахів, дізнаються про науку орнітологію.
Перегляд файлу

   ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З МАТЕМАТИКИ ПРИРОДОЗНАВСТВА ТА ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ  У З КЛАСІ                                                                             

           «Мовою математики про природу»

Мета: закріплювати знання учнів про табличне множення та ділення, по­рядок виконання арифметичних дій, вчити знаходити залежність між ком­понентами і результатами дій, фор­мувати, вміння розв'язувати задачі на порівняння, удосконалювати на­вички-порівняння геометричних ве­личин; закріплювати знання про зи­муючих птахів, їх поведінку взимку; розвивати математичну мову, логічне мислення; збагачувати знання учнів цікавостями про природу; виховува­ти любов до точної науки — матема­тики, до природи, яку людина ство­рює сама, до праці.

Обладнання: таблиці-схеми до задач, картки, малюнки птахів, годівничка, усний журнал.

                 Хід уроку

I. Організація класу до уроку

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим:

«Добрий день!»

  •                  Всі готові до уроку?
  •                  Так.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно й гарно,

Дарма часу ти не трать,

Думати треба! Працювати!

II. Контроль, корекція і закріплення знань.

Відкрийте зошити, візьміть руч­ку, сядьте рівненько, запишіть чис­ло та тему  уроку.

1. Каліграфічна хвилинка.

Записати відповіді до таблиці мно­ження на 6 і 7.

Щоб цифри правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба почати! 

Цифри пишу рівнесенько,

Щоб було гарнесенько.

Запис у зошиті:

  6  12  18  24  30  36  42  48  54  60 

  7  14   21  28  35  42  49  56  63  70

2. Робота в парах.

Поміняйтеся зошитами з товари­шем і перевірте, за правильно вико­нану роботу   поставте «+».

Зачитують відповіді два учні (за правиль­ну відповідь однокласники показують зе­лений колір світлофора).

 Коли 3 помножимо на 5, яке чис­ло одержимо? (15)

3. Діалог про число  42  розігрують 2  учні.

  •              Що ти можеш сказати про це число?
  •              Це число двоцифрове.
  •              Скільки в ньому всього одиниць? (42)
  •              Скільки одиниць першого роз­ряду? (2)
  •              Скільки десятків? (4)
  •              Розклади число на розрядні до­данки. (40 + 2).
  •              Назви наступне число до чис­ла 42. (43).
  •              Назви попереднє число. (41)
  •              На які числа ділиться число 42?  (на  6, 7 ).
  •              Збільш число на 9.
  •              Щоб збільшити на 9, треба дода­ти,— буде п’ятдесят .
  •              Зменш число в 7 разів.

Щоб зменшити в 7 разів, треба по­ділити,— буде 6.

Учитель. Молодці!

Холод нам несе мороку,

У турботах лине будень.

Це — останній місяць року.

Як він зветься, діти? (Жовтень)

4.  А якої пори року цей місяць, ми ді­знаємось, коли розв'яжемо крос­ворд, ребус.

1) Крешуть лід, ріжуть лід

             Залишають дивний слід.

            Ох, які ж прудкі вони!

            Це звичайно... (ковзани).

2) Прив'яжемо — підуть , відв'яжемо — стануть. (Лижі)

  1.         Хто малюнок на вікні уночі зро­бив мені? (Мороз)
  2.       Все літо стояли, зими чекали. Діждались пори, помчали з гори. (Санчата)

                          Кросворд

к

0

в

3

а

н

и

 

 

 

2 4

л

3

и

ж

і

 

 

 

 

м

0

р

0

3

 

 

с

а

н

ч

а

т

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  

                                Ребус

                 ЗИ                                    , , 

 То яка зараз пора року? (Зима)

 Попрошу на допомогу мені учнів.

Довідкове бюро.

Зима — час випро­бування для тварин і пташок. Коли сніг засипає землю, холодно і голо­дно пташкам. Багато пташок гине. Тому головне наше завдання — до­помогти пернатим друзям.

 Ми їм допоможемо, коли розв'я­жемо завдання математичного дик­танту.

III. Математичний диктант.

1.  Синиця з'їдає за добу 20 грамів комах.

     Скільки грамів комах вона з'їсть за 3 дні? (60)

2. Ворон живе 70 років, а горобець —12 років.

     На скільки довше років живе во­рон, ніж горобець? (58)

3. Два горобчики стрибали по дво­ру і знайшли 14 зернинок.

     Скільки зернин знайшов один го­робчик, якщо вони знайшли по­рівну? (7)

4. Маса шишкаря — 80 грамів, а маса горобця — 35 грамів.

     На скільки важчий шишкар від горобця? (45)

5. Синичка відкладає в гніздо 10 яє­чок, а дятел — 5 яєць.

     У скільки разів синичка від­кладає більше яєць, ніж дятел? (У2рази)

6. Дятел 6 годин поспіль, короїдів поїдав, по 8 щогодини їв.

     Скільки знищив шкідників? (48)

7. На дереві 7 гнізд було. По 8 пта­шок в них жило.

     Не полохайте ви їх — полічіть же, скільки всіх? (56)

  1. Велика самка синиці важить 21 грамів, а її пташеня — 7 грамів. У скільки разів самка важча від свого пташеняти? (УЗрази)
  2. Число зернин на годівниці — дво­цифрове. Зернини можна розділи­ти порівну між 2, 3, 4, 6 пташка­ми, але не можна розділити між 5 пташками.

         Скільки зернин лежало на годів­ниці? (12) ї

Перевірка відповідей.

Додаткове запитання

— Як називаються числа при мно­женні?

VI. Закріплення, систематизація знань

  1. Сьогодні до нас урок завітали гос­ті, незвичайні гості.

Хто вони, ви дізнаєтесь, коли розв'яжете приклади і застосуєте ключ.

                 Ключ

6 • 7 = 42

п

35 : 7 = 5

т

4 • 7 = 28

а

49 : 7= 7

X

7 • 8 = 24

и

 

А

П

Х

И

Т

 28

42

7

24

5

9-7 = 63

3

8 • 3 = 24

и

56:8 = 7

м

48 : 6 = 8

У

5-6 = 30

ю

28 : 7 = 4

ч

18:2 = 9

і

 

 


 Яких птахів називають зимуючи­ми?

     Рахували ви на славу.

     Вам хвала і користь справі,

     І за це дозволю, діти,

     Вам один плакат відкрити.

Плакат: Орнітологія — наука, що ви­вчає птахів.

2. Ой, хто це стільки шишок понаки­дав? Як ви гадаєте, дітки? (Шиш­карі, дятли)

 Знову я звертаюся по допомогу до учнів.

Довідкове бюро.

Шишкарі — темно-червоні птахи з темними крилами й хвостами. Лущать вони шишки. їх легко впізнати по великих дзьобах, у яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору.

Шишкарі — це птахи, які розмно­жуються взимку. Пташенята наро­джуються голі, але холоду не боять­ся. Мати не злітає з гнізда, весь час гріє пташенят.

 Шишкар для нас приготував за­вдання на шишках (5 шишок).

• № 447 (І варіант, верхній рядо­чок)

№ 447 (II варіант, нижній рядо­чок)

   Три учні працюють біля дошки

(Задачі).

1-й учень. Для підгодівлі пта­хів учні заготовили 7 пакетів насіння з кавуна по 2 кг в кожному. Згодували пташкам 5 кг насіння. Скільки кг насіння залишилося в пакетах?

Заготовили –  ? , 7 п. по 2 кг в кожному

Згодували – 5 кг

Залишилось – ?

 1) 7 • 2 = 14  (кг) — заготували ;

  1.              14 – 5 = 9  (кг)

Вираз: 7 • 2 – 5 = 9 (кг).

Відповідь: 9  кілограмів насіння  залишилось.

2 - й учень. Вага пташенят воро­ни — 16 г, галки — 8 г. У скільки разів пташеня   ворони важче, ніж пташеня галки?

3. — Де поділися інші птахи?

Сороки, галки, ворони, голуби, си­ниці перелетіли ближче до оселі лю­дей. Важко шукати їжу взимку, стає холодно пташкам.

  •           Давайте повісимо годівничку (ві­шаю малюнок).
  •           Чим найбільше люблять ласувати птахи взимку? (Насіння, крихти хлі­ба, ягоди горобини, сало)

  Будемо спостерігати, яка пташка прилетить до годівнички.

            Ось пташка прилетіла! (Хлопчику кос­тюмі горобчика)

Загадка

Я маленький хлопчик

у сирій  свитині,

По двору стрибаю,

крихти збираю.

Що за пташка? (Горобець)

Хвилинка ерудитів. Хто не знає цих зухвалих, сміливих і ро­зумних пташок? Люди раптом вирі­шили, що від цієї сіренької пташки немає ніякої користі, а от шкода ве­лика — підрахували, що щорічно го­робець краде з полів більше, ніж півкілограма зерна.

Але вони і користь приносять! Ви­годовуючи пташенят, пара горобців щодня відловлює приблизно чотири­ста грамів шкідливих комах. Щодня горобець з'їдає жуків і гусені більше, ніж важить сам. Пташенят виводить 2—3 рази за сезон.

Нам сміливий горобець приніс завдання-рівняння (3картки).

     Три учні працюють біля дошки, а всі інші — в зошитах.

 

х • 7 = 28

х = 28:7

х = 4

х + 25 = ЗО

х = ЗО – 25   х=5

40 : х = 8

х = 40 : 8

х=5

4 • 7 = 28

5 + 25 = 30

40 : 5 = 8

Запитання:

1. Як називаються числа при  множенні? Як знайти невідомий множник?

  1. Як називаються числа при дода­ванні? Як знайти невідомий до­данок?
  2. Як знайти невідомий дільник? Як називаються числа при діленні?

Ви втомились?

Саме час дружно відпочити

І знайому фізхвилинку

В гості запросити!

V. Фізхвилинка

Горобцям не до науки,

Ох, давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки, й крила...

Горобчиха зве до діла:

  •            Ану, славні малюки,
  •            Станьте струнко, мов грибки,
  •            Крила вгору піднімайте,
  •           Ними добре помахайте,
  •           Головою покрутіть,
  •           Ніжками потупотіть,
  •           Навкруги себе оберніться,
  •           Швидше, швидше, не лініться!
  •           Стане легко й добре враз!
  •           Відпочили? Все гаразд!

VI. «Відгадайте, що за птах»

 Ще. одна пташка прилетіла? Від­гадаємо загадку і дізнаємось, що це
за пташка. Пташечка я невеличка, В мене білі щічки. Сірі лапки, чорна шапка, Фартушок жовтенький, Голосок тоненький. Та я пташка невеличка, Називаюсь я... (синичка).

 Знову попрошу допомоги  в учнів.

Довідкове бюро.

Синичка дуже рухлива. Причепившись до найтоншої гілочки, вона може висіти вниз головою. Це можливо тому, що у неї довгі пальці на лапках. Гострим до­вгим дзьобиком синиця дістає з трі­щини на деревах для себе поживи — комах, лічинок. А взимку пташки їдять насіння. Гнізда синички мостять у дуплах, штуч­них дуплянках. У гнізді з'являється 8—10              пташенят. Домівку залишають че­рез 15—20 днів після народження.

 Що нам синичка принесла?

Задачі

 

    7         7        7

                                             ? яєць

 

         6 6

 

 3 гн. —  по 7 яєць    ? яєць

 2 гн. — по 6 яєць

 

  1.             7 • 3 = 21 (яєць) – в 3 гніздах
  2.             6 • 2 = 12 (яєць) – в 2 гніздах
  3.             21 + 12 = 33 (яйця)

Відповідь: в усіх  гніздах 33 яйця.

Діти працюють у зошитах. Перевірка — біля дошки.

  •            Якою є перша задача?
  •            Це задача на знаходження суми.

     На порівняння.

VII. Робота з плакатом.

Рахували ви на славу,

Вам хвала і користь справі.

І за це дозволю, діти,

Ще один плакат відкрити!

Плакат:

Птах — це тварина, яка має тіло, вкри­те пір'ям,

дзьоб і замість кінцівок — крила.

VIII. Завдання від снігурів.

Ще до нашої годівнички пташеч­ка летить.

Загадка

Ми маємо грудочки червоні,

І чорні крильця в нас міцні.

На крилах зиму ми приносимо

І звуть нас просто — ... (снігурі).

 Що ти нам приніс? (Приклади на порівняння)

8 • (2 + 7) > 63

48 : 8 + 9 < 48

(15-7)-2 = 2-8

8   (12: 4) < 32

Біля дошки учні розв'язують по два при­клади, всі діти — в зошитах.

 Що вам скаже довідкове бюро про снігура?

Довідкове бюро.

Снігурі — це наші зимові гості. Особливо гар­ні самці: на голівці у них шапочка, крильця і хвостик чорні, спинка сіра, а низ тільця червоний. А у самок чер­воний колір замінено на буровато-сірий. Своє гніздо вони влаштовують на пухнастій ялинці. В гнізді буває 4—6 голубих у цяточку яєць. Пташе­нят годують насіннячком і комашка­ми обидві пташки. У снігурів співає і самець, і самка.

IX. Завдання від дятла

Ще до нас у гості пташечка летить!

Загадка

Вірно людям я служу,

їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

 

 

 

 

Довідкове бюро.

У лісах нашої країни живе одинадцять видів дятлів. Це санітари лісу, адже вони знищують величезну кількість комах-шкідників. Дзьоб є знаряддям для добуван­ня корму. Язик із зарубинами далеко висувається з рота, тому дятли можуть діставати їжу із щілин. Цих птахів у наших лісах небагато, тому вони по­требують охорони.

— Яке завдання нам дятел приніс? (Геометричний матеріал)

  •            Яку геометричну фігуру назива­ють трикутником? (Фігуру, яка має три кути)
  •            Що таке квадрат? (Чотирикутник, у якого всі сторони рівні)
  •            Що таке прямокутник?
  •            Де ми можемо використати ці фі­гури, щоб прийти на допомогу зиму­ючим птахам? (Ми можемо змайстру­вати годівничку.)
  •            Змайструємо годівнички? Так. Тож до діла!

    З геометричних фігур за допомогою вчителя діти «будують» годівнички.

                                     

X. Підсумок уроку

  •            Будьте, діти, вірними, щирими і бе­режіть повсякчас пташок, що відліта­ють у вирій і тих, що зимують у нас.
  •            Що ми робили на уроці? (Розв'язу­вали приклади, задачі, рівняння, багато цікавого дізналися про пташок.)
  •            Як ви будете допомагати пта­хам?

(Відповіді дітей.)

 Сьогодні ми допоможемо перна­тим друзям, а завтра вони допомо­жуть нам зберегти урожай.

Плакат:

Де багато пташок, там не буде ко­машок.

Учитель

Дзвоник знову пролунав,

Час прощатися настав.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам,  друзі!

 

doc
Додав(-ла)
Prohlyakova Inna
Пов’язані теми
Математика, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
25 листопада 2020
Переглядів
488
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку