Інтегрований урок з навчання грамоти та курсу за вибором "Культура добросусідства" "Закріплення знань про звукове значення букви «В» (ве). Херсонщина – край, де ми живемо"

Про матеріал
Розробка уроку містить матеріали для формування в учнів компетентностей: ключової, загальнокультурної, предметної. Зроблено акцент на виховання товариських стосунків, бажання та уміння вчитися, інтерес до вивчення рідної мови, любов до природи рідного краю.
Перегляд файлу

Інтегрований урок

«Навання грамоти» (читання) та курсу за вибором «Культура добросусідства»

Тема уроку з читання: Закріплення знань про звукове значення букви «В» (ве). Займенники «він», вона, «воно», «вони», їх вживання у реченнях. Читання і доповнення речень

Тема уроку з «Культури добросусідства»: Херсонщина – край, де ми живемо

Мета уроку: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурні – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу за темою; здоров’язбережувальні – життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю ); предметні (формувати уміння виконувати звуко – буквений аналіз простих за звуковою будовою слів, вправлятися в артикуляції звуків [в] та [в’], читанні складів, слів, речень, коротких текстів із вивченими буквами; формувати контрольно – оцінювальні дії щодо способу виконання звуко – буквеного аналізу слів, виховувати товариські стосунки, бажання та уміння вчитися, інтерес до вивчення рідної мови, любов до природи рідного краю.

Тип уроку: інтегрований.

Обладнання:  картки із звуко – буквеними моделями слів, картки-блискавки, таблиці складів, презентація до уроку, відеоматеріал про фестиваль «Солодке диво».

 

Хід уроку

Організаційний момент

Ось до класу всіх гукає

Голосистий наш дзвінок.

Всіх нас радо він скликає

На урок, на урок.

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми закріпимо знання отримані на попередньому

уроці. А саме будемо читати склади і слова з вивченими буквами, робити звуковий аналіз слів. А ще ми розширимо знання про рідний край  і прочитаємо вірш про найбільшу ягоду, що вирощують у нас на Херсонщині. Я гадаю урок буде плідним, а на що сподіваєтесь ви.

Вправа «Очікування»

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Вправа «Незакінчене речення»

 Вам треба продовжити речення

  • Звук – це те, що ми … (чуємо і промовляємо)

При вимові звуків працює мовленнєвий апарат …( зубки, губки, язик, піднебіння)

  • Усі звуки мовлення поділяються на  (голосні та приголосні).
  • Голосними називаються звуки, при вимові яких … (повітря вільно

проходить через рот)

  • В нашій мові є такі голосні звуки … [а, о, у, и, і, е ]
  • При вимові приголосних звуків … ( повітря натрапляє на перешкоди)
  • На письмі звуки позначаються …..

- Букви ми… ( пишемо і читаємо).

-  Давайте повторимо всі букви, що ми вивчили. Але що це трапилося?

 

Чули, діти, ось одна

Пролетіла новина

У країні «Алфавіт»

Немов в небі вертоліт

Злий вітрище побував -

І всі букви розігнав

Довго вітер вив,  свистів.

Потім далі полетів.

Букви раді, усміхнулись

І додому повернулись.

Лиш одна - гарна дівиця

Не прийшла їхня сестриця

І шукати хто зна де?

Цю сестрицю- букву «ве»

Тож часу ми не гаємо

І швиденько вирушаємо

Будем всі допомагати

Разом букву рятувати.

 

- Але подивіться у якому вигляді повернулися всі літери, можливо серед них є буква «В». Напевно не обійшлося тут без участі діда Буквоїда.

- Допоможіть впізнати й відтворити букви.

2. Вправа «Відтвори букви»

 

-  Діти, опишіть букву «В». Як же ми зможемо знайти пропажу, якщо ми не знаємо, який вигляд вона має?


 

Буква «ве» така цікава:

Стовпчик зліва, а дві діжки справа.

Так в алфавіті в нас живе

Всім потрібна буква «В»

 

На яблуні – яблучок двоє

Шепочуться із листям обоє

А дівча любується і не рве

Бо вони звисають літерою «В».

 

 

Бігла цифра одиниця

На схід сонця подивиться.

А за нею цифра три…

Одиниця зупинилась

Три до неї приліпилась,

Аж ніхто не відірве

Так з’явилась буква «В»

 

 


- Але цих ознак замало. Пригадайте,  який звук вона позначає? Що відбувається, коли ми вимовляємо цей звук.

 

Мовна зарядка 

- Щоб гарно вимовляти звуки підготуємо свій мовленнєвий апарат.


а) Вправа «Горішки»

Я горішки розгризаю,

Зуби міцно я стискаю

Як розгриз, то відпускаю

І тепер відпочиваю.

б)Вправа  «Хобот»

Я наслідую слона

Губи хоботом тягну.

А тепер їх відпускаю

І на місце повертаю.


в)Вправа  «Варення»

 

г)Вправи на звуконаслідування

Як цокає копитцями конячка?

Вимовте звук [у], як вітер дує. Відтворіть різною силою голосу наближення вітру та його віддалення.

д) Чистомовка

Ів-ів-ів – сильний вітер налетів

Ав-ав-ав-  букви дуже налякав

Ав-ав-ав –просто з ними він так грав.

Ув-ув-ув –усі букви повернув

Ив-ив-ив –лиш одну він загубив.

Ав-ав-ав –довго літеру шукав.

Ов-ов-ов-так її він й не знайшов.

 

- Давайте промовимо скоромовку з цим звуком можливо буква нас почує?

е)Скоромовка

Виє вовк і вітер виє.

Вив би й ворон, та не вміє.

 

        Звуковий аналіз слів

   З поданих схем оберіть ту що відповідає слову  «вітер»  [-о′- о -]  [=о′ -о-]

[=о-о′-][=о=о-]

Робота над звуковим аналізом слів:  вовк, ворон, ведмідь. (диференціація завдання)

- Скільки складів у цьому слові?

- Промовте кожен звук окремо.

- Викладіть схему слова.

Фізхвилинка

Дує вітер з-за воріт

На воротях сірий кіт

Вітер сірому котові

Чеше вусики шовкові.

 

_ Впіймайте звуки [в], [в′] у словах фізхвилинки.

-А я впіймала не тільки звук, а й букву. Ось вона.

1. Читання складів з буквою «В»

2.Читання слів на картках - блискавках

Нива, вона, він, вас, вам, вони, мова, вами, кавун

IV. Робота за Букварем (с. 68–69)

Читання слів за стрілочками

Читання слів у стовпчиках

— Про кого, або про що ми говоримо він? (...)
 Вона? (...)
 Воно? (...)

Відгадайте загадку

Примостився на баштані

В посмугованій піжамі.

Вигріває круглі боки,

Що смачним налиті соком. (Кавун)
 

Читання вчителем вірша М. Стельмаха

— Хто посадив і виростив кавуни? 
— З чим порівнюється кавун, що виріс при горбочку? 
— Розгляньте малюнок. 
— Кого зобразив на ньому художник? 
— Про що розмовляють діти? 
— Озвучте малюнок. 
— Роз'єднайте слова і прочитайте, де виріс величезний кавун.

5. Бесіда

- Так, саме на полях Херсонщини вирощують найсмачніші кавуни.

- Діти, а чи знаєте ви які природні чинники необхідні для того, щоб виростити такі великі та смачні кавуни. (сонце, повітря, вода).  А ще потрібні роботящі руки наших людей, які вирощують таку смакоту. А потім збирають гарний врожай і відправляють на вантажівках і баржах в різні міста України.

 

6.Робота над сюжетним малюнком (с. 68)

— Кого ви бачите на малюнку? 
— На чому сидять дідусь із дівчинкою? 
— Що росте на полі? 
— Як називається поле, на якому ростуть кавуни? (Баштан) 
 

7. Словникова робота

Бриль –головний убір із широкими полями

Вишиванка – вишита сорочка.

Віз -  засібдля  пересування на чотирьох колесах, який тягне кінь.


8. Читання тексту з пропущеними словами

— Які кавуни виросли на полі?

 

9.Вправляння в інтонуванні речень зі звертаннями

 

V. Підсумок уроку

Гра «Продовж речення»

— Сьогодні на уроці я вчився...
— Найбільше мені сподобалося...
— Хочу навчитися...

— Я дізнався...

- Діти, а що ви знаєте про фестиваль «Український кавун – солодке диво».

- Я вам пропоную переглянути фрагмент випуску новин про свято, яке уже кілька років поспіль відзначають у нашому місті. Фестиваль на якому щорічно обирають переможця – найбільшого кавуна. І вшановують тих людей, що вирощують найсмачніші кавуни. (перегляд відео про свято)

 

 

docx
Додано
27 березня 2020
Переглядів
495
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку