Інтегрований урок з навчання грамоти та трудового навчання в 1 класі ( 2 семестр). Тема уроку з навчання грамоти: Звук [дж ], позначення його буквосполученням «дж». Злита вимова звука (дж). Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання віршів. Загадки.
Трудове навчання: Послідовність дій під час виготовлення виробів із пластиліну а площині. Практична робота. Створення зображень із пластиліну на площині «Бджілка та джмелик»
Інтегрований урок в 1 класі
Урок навчання грамоти та трудового навчання
Урок розробила вчитель – спеціаліст,
старший вчитель
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №102
м. Кривого Рогу
Лісецька Олена Петрівна
1 клас, 2 семестр
Тема. Читання: Звук [дж ], позначення його буквосполученням «дж». Злита вимова звука (дж). Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання віршів. Загадки.
Трудове навчання: Послідовність дій під час виготовлення виробів із пластиліну а площині. Практична робота. Створення зображень із пластиліну на площині «Бджілка та джмелик»
Мета:
читання: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного.
трудове навчання:закріплювати вміння працюваи з пластиліном, виготовляти тематичні композиції. Розвивати образне мислення, словниковий запас учнів, вчити фантазувати.
Обладнання: картки складів, фішки для звукових моделей, складова таблиця, предметні малюнки, зразок композиції з пластиліну, мультимедіа - обладнання
ХІД УРОКУ
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше, клас.
Чок-чок-чок: Ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу: Я капусту посічу.
Щик-щик-щик: В чавунці зварю борщик.
Чний-чний-чний: Одержався борщ смачний.
1. Читання карток
2.Назвіть слова із звуком /ф/
3. Складіть речення із словами, що мають звук /ф/
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Діти, ми вже вивчили з вам всі букви української абетки. Добре знаємо, що букви позначають звуки голосні і приголосні. А також дізналися, що є букви, які позначають два звуки. А от сьогодні познайомимось ще з одним цікавим звуком. Послухайте вірш, який я вам прочитаю.
2. Слухання вірша з подальшим обговоренням
Джміль збирав нектар із квітів,
меду наносив в дупло.
Працював він ціле літо,
облітав усе на світі,
щоб маленькі джмеленята
годувати чим було.
А. Німенко
— Про кого цей вірш?
— Що робив джміль?
— Для кого він збирав медок?
3. Артикуляція звука [дж], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
Звук вимовляється злито.
3. Утворення словосполучення: Джміль (що робить?)…, …
4. Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад».
Учитель показує звуки, учні утворюють склад.
2) Гра «Назви звуки».
Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворюють.
5. Гра «Впіймай слово і назви позицію звука [дж]»
Бджола, дзеркало, джерело, ходжу, дзвін, джем, саджаю, дзюр-чить.
Фізкультхвилинка під музичний супровід
Жу-жу-жу! Жу-жу-жу!
Я із сонечком дружу
Шу-шу-шу! Шу-шу-щу!
З вітерцем я теж дружу.
Джміль над квіточкою кружить.
Джміль і квітка міцно дружать.
Нахилюсь і поглажу травицю.
Відпочив! І сідаю я вчитись.
6. Ознайомлення з буквосполученням дж
— Звук [дж] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [ж], тому на письмі ці звуки позначаються двома буквами — «де» і «же».
7. Читання складової таблиці
Дж
8. Читання вірша Г. Чубач «Я люблю у лузі квіти»
Спочатку вчитель, а потім учні.
9. Читання піраміди слів
— Яке слово «солодке» на смак?
— Яка різниця між словами бджола і бджілка!?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Стомились очі й рученята.
Спочиньте трохи, мої малята!
Сонце спить, небо спить.
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
ІV. Робота за букварем
1. Розглядання малюнків. Складання звукових моделей слів бджола, джміль
— Кого ви бачите на малюнку?
2. Вправа «Слухняний ротик»
Вивчення скоромовки (читання в повільному темпі, в пришвидшеному, вивчення напамять)
3. Робота над віршем «Джміль»
1) Читання вірша вчителем.
— До кого звертався джміль?
2) Вправа «Словничок-сундучок».
Фіранка — занавіска.
3) Читання вірша «пошепки»
4) Підготовка до виразного читання.
— Назвіть розділові знаки в кінці речень.
— Прочитайте окличне речення.
— Прочитайте питальні речення.
— Знайдіть і прочитайте слово у кличній формі.
— Зверніть увагу на розділові знаки біля нього.
— Які чарівні слова вживає джміль, звертаючись до бджілки? Знайдіть і прочитайте.
— А які чарівні слова ви вживаєте у своєму мовленні?
4. Уявне малювання картини по сюжету вірша
V.Створення сюжету їз пластиліну «Бджілка та джмелик»
1. Оголошення теми уроку
А зараз ми продовжимо працювати з пластиліном, удосконалимо вміння і навички з виготовлення виробів , навчимося виготовляти композиціі з пластиліну.
У народі кажуть: «Бджола мала,а й та працює».Як ви розумієте це прислів’я?(Відповіді учнів) У природі існуюють й інші комахи,подібні до бджіл. Хто вони, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Ця комаха ,мов дзвінок,
Підлітає до квіток.
Волохате брюшко
Жовте в чорну смужку.
Не займай,бо буде біль,
Гостре жало має …(джміль).
-Яких ще комах ви знаєте?
-Що ви знаєте про метеликів? Які вони?
Щоб зробити з пластиліну
Чи то пташку,чи тварину.
Його слід підготувати:
В першу чергу розім’яти,
Між долонями скачати
І ліпити розпочати
2. Аналіз зразка виробу
- Уважно роздивіться композицію.
(Демонстрація зразка виробу)
- Що на ній зображено?
- Який матеріал використано для її виготовлення?
- Які кольори пластиліну взяли для зображення комах?
На композиціі зображено бджілку та джмелика, які летять до квіток. Для їх зображення використано різнобарвний пластилін. Для зображення комах-пластилін жовтого, чорного, червоного,блакитного кольорів, квіточки виліплені з пластиліну червоного, оранжевого кольорів, а трава- із зеленого. Основою композиції є картон.
3.Інструктаж для роботи
Послідовність виготовлення композиції з пластиліну «Бджілка та джмелик»
4. Практична робота
5. Демонстрація виробів
VI. Підсумок уроку
- З яким новим буквосполученням ми ознайомилися на уроці?
- Який звук воно позначає на письмі?
- Пригадайте скоромовку, вивчену на уроці.
- Назвіть слова, в яких є це буквосполучення.
- Поміркуйте, як треба ставитись до бджілок, джмелів?