Тема:" Україна – моя Батьківщина".
Мета: Закріпити знання учнів про звукове значення букви "ща";
удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів;
розширювати і збагачувати словниковий запас учнів;
удосконалювати навички читання зв’язних текстів;
формувати в учнів правильне уявлення про Україну як незалежну державу, про усвідомлення своєї приналежності до цієї держави;
виховувати громадянські почуття, інтерес до пізнання багатої історії держави, любов до рідного краю.
Обладнання. Каса букв, звукові фішки, набірне полотно, картки із словами, карта України, предметні малюнки для роботи з контурними картами України, магнітна дошка, комп’ютер.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Коло дружби. Взявшись за руки, діти вітаються і висловлюють побажання один одному.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Вправа "Мозковий штурм"
- Яку букву вивчили на попередньому уроці?
- Скільки звуків вона позначає?
- Які це звуки: голосні чи приголосні?
2. Читання слів з дошки
щука, щиглик, щавель, дощ, борщ, кущ
3.Звуко – буквений аналіз слів
а) Робота в парах : слова – щука, щока
б) Робота біля дошки: слова – дощ, кущ
4. Гра «День і ніч»
Вчитель називає звуки у словах , а діти відгадують ці слова. Слова:село, край, батьки, сонечко, Батьківщина.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
-А що таке Батьківщина? Як називається наша Батьківщина? Яка вона? Про все це ми дізнаємось на нашому уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Створення "Асоціативного куща"
Україна держава село
хата Батьківщина школа
мама тато рідний край
-Подивіться, яке гарне сонечко в нас вийшло. Як сонечко на небі одне, так і Батьківщина у нас одна.
2. Хорове читання по пам’яті вірша В. Симоненка
Можна все на світі
вибирати, сину,
вибрати не можна
тільки Батьківщину.
2.Розповідь вчителя
Наша Батьківщина – це країна, в якій ми живемо. Наша Батьківщина називається Україна. Це багата, красива держава. Столиця України - місто Київ. Україна – дуже гарний край, бо має і високі гори (Карпати , Кримські), і бурхливі ріки – Дніпро, Дністер, моря – Чорне, Азовське, безмежні урожайні поля, сади.
3.Фізхвилинка
4.Робота над текстом "Наша Батьківщина"
а) Читання тексту вчителем
Запитання: Яку ще назву має річка Дніпро?
б) Словникова робота
прадід – людина минулих поколінь, предок, батько дідуся чи бабусі;
безкраї – безмежні, дуже великі;
шахти – підземні споруди, в яких добувають корисні копалини.
в)Читання тексту підготовленими учнями
г)Робота над текстом
Прочитати слова написані з великої букви і пояснити їх написання
5.Практична робота
Вчитель розповідає і показує символи України, а учні приклеюють відповідні малюнки на контурні карти України.
V. Підсумок уроку
1.Виконання дітьми пісні "Українка я маленька"
2.Слухання вірша В. Гринько, який читають два учні
Водограй, полів розмай, Пам'ятай, не забувай
Зелен гай, ліщина… Батьківську стежину.
Все це рідний, любий край - Прикрашай, шануй свій край,
Наша Батьківщина. Дім свій – Батьківщину!
3. Вправа "Мікрофон"