: «Рідна домівка, рідна сім'я – тут виростає доля моя»
Мета уроку:
ü Вчити читати віршовані твори, вчити слухати співбесідника, говорити, формувати навички правильного виразного читання.
ü Дотримуватися норм мовленнєвої культури
ü Збагачувати словниковий запас дітей.
ü Повторити про іменник , про правила написання іменників в орудному відмінку на –а(-я).
ü Уточнити й розширити уявлення учнів про сім'ю, родину, її значення для людини.
ü Показати дітям значимість родини у житті людини.
ü Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, чуйність, доброту, людяність.
ü Формувати в учнів ключові компетентності: організовувати своє робоче місце, орієнтуватися у часі й берегти його, доводити роботу до кінця.
Тема: «Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя»
Мета уроку:
Хід уроку
(слайд 1)
I. Ранкова зустріч.
Добридень /3 рази кажу
Як рано до мами чемненько іду.
Тут очка, тут личко, тут ніс, а тут губи,
А тут є у мене білесенькі зуби.
Добридень /3 рази кажу
Як рано до тата чемненько іду.
Тут пальці, долоня, плече і рука
Я маю дві ніжки, а тут є п’ята.
Добридень /3 рази кажу
Як рано чемненько до школи іду.
Багато тут діток і книжок у нас.
Веселою піснею вітаємо всіх вас.
(слайд 2)
Думати - швидко,
Відповідати - чітко,
Працювати-дружньо,
Запам’ятовувати - міцно.
II. Перевірка та корекція опорних знань, умінь та навичок
1. Читацька розминка
Як і завжди , розпочнемо наш урок артикуляційною зарядкою.
- Як плаче немовля? (у-а)
- Як мама колише дитину? (а-а-а)
- Як тато забиває цвях? (тук-тук)
- Як бабуся каже онукові – замазурі? (Я-й-я-я)
- Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?
– Як одним словом ми можемо назвати цих людей, якщо їх об’єднати в одне ціле? (родина, сім’я)
- Правильно!І саме про сім’ю, про родинні стосунки говоритимемо на сьогоднішньому уроці.
- Давайте разом прочитаємо тему нашого уроку.
- Сьогодні ми будемо говорити про те, які бувають сім’ї, як потрібно дбати у сім’ї один про одного, постараємося визначити, як стосунки у сім’ї впливають на здоров’я. Розказуватимемо про любов і повагу до членів своєї родини.
- Але насамперед скажіть чи любите ви казки. Тоді пригадайте казку, в якій головні герої – родина, сім’я.
(слайд 4)
- Так це казка «Ріпка». І сьогодні на уроці герої казки у нас в гостях. Вам цікаво чому вони завітали до нас?
- Мені теж! Ця казка подружила нас не тільки із родиною , а й з її тваринами – улюбленцями.
2. Очікування.
(слайд 5)
_ А ,зараз, головна героїня казки – РІПКА – просить вас попрацювати парами. Вам потрібно записати на листках, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, а тоді прикріпити цей листочок до ріпки.
- А я очікую від вас правильних відповідей, активності, злагодженості у роботі.
III. Закріплення вивченого матеріалу
- ДІДУСЬ просить вас попрацювати із зошитами.
1. – Для початку гра - розминка «Блискавка» допоможе нам бути уважними, кмітливими.
Ви повинні як найшвидше прочитати слова із дошки.
Слова для миттєвого читання: рід, сім'я, народ, наш, рідна, родина, велика, дерево, родовідне, український.
Сі м я сім’я
2. Розташувати дані слова у дві колонки: назви предметів, ознаки предметів.
Фізкультхвилинка
В цьому класі друзі всі:
Я, і ти, і ми, і ви.
Руку дай тому хто зліва.
Руку дай тому хто справа.
В цьому класі друзі всі:
Я, і ти, і ми, і ви.
Посміхнись тому хто зліва.
Посміхнись тому хто справа.
В цьому класі друзі всі:
Я, і ти, і ми, і ви.
Ми одна сім’я.
3. Робота над чистомовкою.
Чистомовка
Ато-ато-ато - чистомовок є багато.
Ті-ті-ті - та найкращі будуть ті,
Ята-ята-ята - що поможуть вам, малята,
Ув-ув-ув - ротик щоб слухняним був!
4. Скоромовка
Їжачатко з їжаком їли кашу з молоком.
5.Робота над віршем Б.Лепкого «Як мені вас не любити»
Сьогодні ми попрацюємо над твором відомого уже вам письменника Богдана Лепкого.
А) Читання вірша мовчки.
Як мені вас не любити,
батьку рідний, нене,
та ж ви мене згодували
і дбали про мене.
Та ж ви мене згодували
щирими руками,
ой, нема то ніде в світі,
як в батька і мами.
Батько розуму навчає,
мати приголубить,
ніхто мене так на світі,
як вони, не любить.
Дай же, Боже, щоб я виріс,
в школі гарно вчився,
щоб я батькові і неньці
добре відплатився.
Б) Аналіз вірша.
В) Виразне читання вірша сильними учнями.
Шануй батька й неньку, у матері серце.
Живуть між собою, буде тобі скрізь гладенько.
У дитини заболить пальчик як риба з водою.
У дружній сім’ї члени родини повинні:
Шанувати старших.(так)
Не прислухатися до порад членів родини.(ні)
Виконувати свої обов’язки.(так)
Допомагати одне одному.(так)
Сваритися.(ні)
Не слухати нікого.(ні)
Піклуватися одне про одного.(так)
Робити, що заманеться.(ні)
Разом відпочивати.(так)
Піклуватися про менших братиків і сестричок.(так)
Виконувати всі хатні справи разом.(так)
Цілий день бавитися і гуляти.(ні)
Вітати всіх зі святами, днем народження.(так)
І допоможе нам у цьому гра «Моя родина»:
Оцей пальчик - наш дідусь,
Оцей пальчик - баба,
Оцей пальчик - наш татусь,
Оцей пальчик - мама.
А цей пальчик - буду я!
От і вся моя сім'я!
МИШКА просить , щоб ви доповнили речення.
Допомога одне одному, терпіння. Не дарма кажуть: «Дружню сім’ю і горе не бере»
У кого найдовше волосся , той буде доповідачем.
Найменший буде читачем.
Секретар отримує завдання.
Читач читає фразу.
Усі члени групи складають закінчення.
Доповідач іде до мене і доповнює речення.
Прочитай фрази і закінчи їх:
Я вдячний мамі за ….
Я вдячний татові за ….
Я вдячний бабусі за ….
Я вдячний дідусеві за ….
ІV. Рефлексія.
Ось , бачите дідусь вашою допомогою і допомогою своєї дружньої сім’ї зміг витягти ріпку.
Поклонися щодня батькові низенько,
Бо в нього серденько до твого близенько.
Поклонися щодня матінці ще нижче,
Бо серденько в неї до тебе ще ближче.
(слайд 6)
ДОДАТОК 1
Богдан Лепкий
БАТЬКО Й НЕНЕ
Як мені вас не любити,
батьку рідний, нене,
та ж ви мене згодували
і дбали про мене.
Та ж ви мене згодували
щирими руками,
ой, нема то ніде в світі,
як в батька і мами.
Батько розуму навчає,
мати приголубить,
ніхто мене так не світі,
як вони, не любить.
Дай же, Боже, щоб я виріс,
в школі гарно вчився,
щоб я батькові і неньці
добре відплатився.
ДОДАТОК 2
Я вдячний мамі за ….
…………………………………………………………..
Я вдячний татові за ….
………………………………………………………….
Я вдячний бабусі за ….
…………………………………………………………..
Я вдячний дідусеві за ….
………………………………………………………………