Інтелектуальна гра Еврика проводиться за мотивом телевізійної гри "Еврика". Суперниками у грі виступають чотири учні. Цей позакласний захід поєднує завдання з біології, екології та хімії. Доцільно проводити в рамках екологічного місячника
Інтелектуальна гра «Еврика» для учнів 10-11 класів
Правила гри аналогічні правилам телевізійної гри «Еврика».У грі беруть участь чотири учні або чотири команди.
Вступ: Дорогі друзі! Розпочинаємо інтелектуальну гру «Еврика». Наша гра буде присвячена біології та хімії. Зараз немає жодної області життя, в якій так чи інакше, прямо чи опосередковано, не брали б участь хімія чи біологія. От сьогодні ми побачимо, як ви орієнтуєтесь у світі цих наук.
I Давайте привітаємо наших хоробрих мандрівників по країні Хімії та Біології. Гравців прошу зайняти свої місця. Кожен гравець представляє себе(ім'я, клас, улюблений предмет, захоплення)
II Для початку визначимо порядок гри, тобто, хто перший її розпочне.
Слухайте запитання: Яку максимальну швидкість може розвивати птах голкохвостий стриж?
20 км/год; 70 км/год; 90 км/год; 100 км/год; 150 км/год; 170 км/год;
В залежності від точності відповіді встановлюємо, хто першим почне гру.
III Вам пропонуються такі теми:
БОТАНІКА
ЗООЛОГІЯ
АНАТОМІЯ
ЕКОЛОГІЯ
ХІМІЯ
За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал і грає до першої неправильної відповіді. Якщо учень дав правильну відповідь на всі 10 запитань – додатково отримує преміальний бал
БОТАНІКА
ЗООЛОГІЯ
АНАТОМІЯ
ЕКОЛОГІЯ
ХІМІЯ
IV Конкурс «За і проти»
Тема : «Шкідливість хімії»
Один гравець складає текст, що підтверджує шкідливість хімії, аргументує свою точку зору, інший виступає проти цього твердження. І так по черзі. На підготовку 30 секунд. Ще 30 секунд на виклад своєї промови. Говорити треба стисло, лаконічно, логічно. Максимум балів – 12.
V Конкурс «Канікули»(Живі смарагди)
Зараз мій помічник буде зачитувати три уривка про одну й ту саму рослину, яку кожен з вас добре знає. У кожного гравця є аркуш, на якому він повинен записати відповідь після кожного уривку. За кожну правильну відповідь, тобто за кожен уривок, гравець отримує 3 бали. За всі разом – 9 балів. Якщо всі три уривка відгадано, то додається 2 преміальних бали.
I Ще в сиву давнину люди шанували це дерево, оспівували в піснях і легендах. Слов'яни вважали його символом родинного вогнища. З ним входили в життя, з ним веселилися, з ним лягали в домовину. Діаскорид ще в I столітті до н. е. відзначав лікувальні властивості насіння. Листків, кори та соку цього дерева. Настоєм з подрібненої кори лікують застуду та лихоманку, збивають жар. Відваром і порошком з кори очищають рани, нариви, опіки. Саліциліти, добуті з кори, входять в такі ліки, як саліциловий спирт, салол, бесалол, аспірин.
II Коли Тараса Шевченка відправляли з Орської фортеці на заслання, по дорозі знайшов він гілочку, яка нагадала йому милу Україну. Взяв він її з собою. Потім посадив на непишному солдатському городі. Уже друге сторіччя стоїть це дерево в місті форт Шевченка.
Невеличка дощечка з цього дерева, покладена в діжку чи у відро, поліпшує смак води, дезінфікує її. З гнучкої й легкої деревини здавна народні майстри робили музичні інструменти. Цікаво, що ложки, виготовлені з цього дерева, були в Запорізькій Січі своєрідною посвідкою: хто не мав саме такої ложки, викликав підозру. З пруття плетуть кошики, крісла, огорожі, рибальські снасті.
III Поширене на всіх континентах. Тільки в Австралії та Новій Гвінеї його немає. Груші на ньому не ростуть. Воно є символом України. Саме його гілки кидали під ноги Іісусу Христу, коли він в'їжджав у Єрусалим. Воно мало неабияке значення у вихованні підростаючого покоління, тому його заготовляли возами і зберігали в школах.
(ВЕРБА)
VI Конкурс «В гостях у чарівника»
Як ви гадаєте, хто таких чарівник чи маг? А коли ви востаннє бачили як здійснюються чари? А чи знаєте ви, що в школі вивчається найчарівніша наука – хімія. І той , хто знає хімію, володіє її чарами. Зараз я доведу вам це.
У кожного свої смаки і вподобання: хтось любить пити звичайну воду, хтось – мінеральну, ще хтось – солодку, а інші найбільше полюбляють молоко. Зараз я зможу задовольнити всі примхи з однієї посудини. (В чотири стакани наливається прозора безбарвна речовина. В першому стакані - «вода», в другому – «мінеральна вода», в третьому – «фанта», в четвертому =- «молоко»). А тепер поясніть будь ласка, як таке можливо, і що за «вода» була в посудині.
1 хвилина на підготовку відповіді. Максимум балів – 12.
VII Конкурс «Підказка»
Кожному учаснику по черзі демонструються 10 іллюстрацій. Його мета – без слів показати що там зображено. Щоб обрана ним особа із залу могла відгадати зображення. На це відводиться 1 хвилина. За кожне відгадане зображення – 1 бал. Якщо відгадано всі 10 – додається 2 преміальних бали.
Після цього конкурсу за підсумками журі два гравці залишають гру. Отримують призи.
VIII Конкурс «Дуель»
Гравцям зачитується 10 запитань. Відповідає той, хто першим підняв руку. Якщо відповідь неправильна – може відповісти суперник. За кожну правильну відповідь – 2 бали.
ДУЕЛЬ
Журі підводить підсумки гри. Нагороджують переможця.