Інтелектуальна гра «Поле чудес» на тему «Ми і природа»

Про матеріал
Мета: удосконалювати навички свідомого ставлення до природи; розвивати творчу уяву, бажання і вміння давати користь природі; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття відповідальності за збереження довкілля
Перегляд файлу

Інтелектуальна гра

«Поле чудес»

на тему «Ми і природа»

в 3 класі

 

Мета: удосконалювати навички свідомого ставлення до природи; розвивати творчу уяву, бажання і вміння давати користь природі; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття відповідальності за збереження довкілля.

 

Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, табло зі  словами «Поле чудес», таблиця балів.

 

Хід уроку:

 

I.Організація класу.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми будемо грати в гру «Поле чудес». Присвячена вона буде Її Величності Природі. Всі ви будете гравцями.

У кожного є таблиця оцінювання, в якій ви будете виставляти бали за правильні відповіді.

 

II. Актуалізація опорних знань.

    Розминка

  •          Я називаю предмети природи, а ви повинні назвати два своїх приклади і дати спільну назву.

*Дуб, конвалія, кропива, шипшина, кактус…(верба, звіробій) – рослини.

*Ведмідь, щука, мураха, жаба…(синиця, метелик) – тварини.

*Сонце, вода, пісок…(грунт, повітря) – нежива природа.

*Дитина, чоловік, дерево, соловей…(квітка, мама) – жива природа.

 

  •          Хто правильно відповів на 4 запитання, поставте собі «+».

 

III. Робота над матеріалом уроку

1.I  відбірковий тур.

- Я читаю загадки, ви запишіть відгадки: в першу колонку – об’єкти живої природи, в другу – неживої.

     Після закінчення роботи – взаємоперевірка з товаришем по парті.

 

*Весною веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє. (Дерево)

*Що таке – живе і ллється,

  Часом і на камінь пнеться,

  Як немає – все втихає,

  Звір і птиця помирає? (Вода)

*Поміж трави на пісок

  Впав блакитний поясок,

  Хоч лежить, а не спіймати. (Струмок)

*Узимку спить, літом бринить,

  Понад квітами літає,

  Солодку росу збирає. (Бджола)

*Одне багаття

  Увесь світ зігріває. (Сонце)

*Сонечко в траві зійшло,

  Усміхнулось, розцвіло,

  Потім стало біле-біле

  І за вітром полетіло. (Кульбаба)

*Восени вона вмирає,

  А весною оживає,

  Ніби голка йде до світла.

  І росте, й цвіте все літо.

  Без неї коровам – хоч плач,

  Бо то їх найперший харч. (Трава)

*Зелена, а не луг,

  Біла, а не сніг,

  Кучерява, а без кіс. (Береза)

*Наказало сонц: стій,

  Семибарвний міст крутий!

  Сонячне світло зникло,

  Від мосту сліду не залишилось. (Райдуга)

*Голос тоненький,

  Ніс довгенький.

  Хто його вб’є,

  Той свою кров проллє. (Комар)

*Край видно, а дійти до нього неможливо. (Горизонт)

*Таке велике,

  Що займає увесь світ.

  Таке маленьке,

  Що в щілинки зайде. (Повітря)

 

     Перевірка:

 

I колонка

Дерево

Бджола

Кульбаба

Трава

Береза

Комар

II колонка

Вода

Струмок

Райдуга

Горизонт

Сонце

Повітря

 

I тур.

-Завдання присвячене живій природі, особливій групі живих істот, які належать ні до тварин, ні до рослин. Це – гриби.

     Якщо у цьому слові в однині замінити одну літеру, то воно означатиме гостру інфекційну хворобу, яка вражає переважно органи дихання і супроводжується загальним отруєнням організму.

 

Г

Р

И

П

 

    - А ще люди нещодавно дізнались, що повсюди на Землі – у воді, в повітрі, навіть у роті людини – живуть крихітні істоти – мікроби. Вперше їх побачили лише тоді, коли створили мікроскоп.

     Які бувають мікроби? (Хвороботворні і корисні)

     Хвороботворні мікроби – це паразити, бо існують за рахунок іншого організму. Коли людина хворіє на інфекційну хворобу, це означає, що до її організму потрапили та активно живуть там мікроби. Щоб не захворіти, необхідно дотримуватись простих правил гігієни.

     Згадайте їх.

     Переможець I туру отримує 2 бали, а учасники – по 1 балу.

В таблиці оцінювання наступні результати: за безпомилкову відповідь I туру – 3 бали; якщо є помилки – 2 бали. А ті, хто згадали про способи боротьби з мікробами – по 1 балу.

 

2. II відбірковий тур.

- Щоб потрапити до наступного туру, необхідно відповісти на цікаві запитання.

     Завдання-жарти

*Які ключі до неба добираються? (Журавлині)

*Якою голкою не пошиєш сорочки? (Голкою їжака, ялинки)

*Що падає, але ніколи не розбивається? (Температура)

*Яку річку можна зрізати ножем? (Прут)

*Яке місто літає між горами? (Орел)

*Яку державу можна носити на голові? (Панаму)

     - Перевірте свої відповіді – в кого все правильно, поставте собі 1 балу таблицю оцінювання.

     - А тепер повернемося до панами. Для чого її носять на голові? (Захист від сонця)

     - Згадайте, до якої природи належить Сонце? (До неживої)

     - Що таке Сонце? (Величезна розжарена куля)

     Чому нам здається, що воно зовсім маленьке? (Бо відстань до нього дуже велика)

     - Сонячне світло для тварин є необхідною умовою зорової орієнтації у просторі, бачення.

     Життя зелених рослин неможливе без сонячного світла, як неможливе існування дитини без матері.

 

II тур

 

     Відгадайте слово, яким назвав великий учений К.А.Темерязев рослини стосовно сонця. Це слово є назвою родинних стосунків у людей.

 

Р

О

С

Л

И

Н

И

-

Д

І

Т

И

 

С

О

Н

Ц

Я

-Так, Сонце впливає наріст рослин. На Сонці відбувається активне утворення поживних речовин та кисню у рослин.

     За відношенням до світла розрізняють світлолюбні, тіньолюбнні, тіньовитривалі рослини.

 

     Настав час відпочити.

 

Фізкультхвилинка

Добре те, що сонце світить! (Діти піднімають руки догори.)

Добре те, що віє вітер! (Імітують колихання тулубом і руками.)

Добре те, що ось цей ліс (Присіли і повільно встають.)

Разом з нами ріс і ріс.

Добре те, в нашій річці

Чиста, не брудна вода. (Імітують рухи плавця.)

І мене матуся рідна

Після школи зустріча.

 

 

3. III  відбірковий тур ми присвячуємо тваринам.

Гра з глядачами.

 

Завдання 1.

Розкажіть, як пов’язані між собою:

озиме жито – заєць – лисиця;

шишка – білка – куниця.

(Встановити ланцюги живлення.)

 

Завдання 2

-Життя організмів без живлення неможливе.

А в природі ще і незвичайна дружба рослин і тварин, тобто живі організми створюють тривалі і взаємокорисні об’єднання. Так рак-самітник, пересуваючись, носить на своєму панцирі актинію яскраво-бузкову, яка сама рухатись не може.

      Залишків їжі акули достатньо для прудкових рибок-прилипал, що мандрують на її тілі та під її захистом.

     Рибка-горчак відкладає ікринки в природне сховище – між стулками черепашок-молюсків.

 

III тур

 

Як називається форма сімбіозу, коли співжиття вигідно тільки для одного організму і не завдає прямої шкоди іншому?

     Розшифруйте і прочитайте це слово, звернувшись до алфавіту.

 

15

19

17

7

18

22

1

16

12

10

17

К

О

М

Е

Н

С

А

Л

І

З

М

     Молодці! (Один із глядачів отримує 3 бали .)

 

4. Фінал.

 

- Тема нашого уроку «Ми і природа». У фіналі ми поговоримо про взаємини людини з природним довкіллям, турботу про охорону природних багатств. Збереженням тварин, рослин, природного середовища проводиться на відокремлених територіях – в заповідниках.

     В Україні найстаріший заповідник – Асканія-Нова. Є ще Чорноморський державний заповідник для охорони перелітних птахів, Карпатський державний заповідник та Ялтинський гірсько-лісовий заповідник.

      Завдання. Поєднайте на картці стрілочками, хто де живе.

 

Полоз чотирисмугастий

Антилопа канна

Морський голубок

Бобри

Форель

Дрохва

Степовий орел

Карпатський заповідник

 

Чорноморський заповідник

 

Канівський заповідник

 

Асканія-Нова

 

Відповіді:

 

Полоз чотирисмугастий

Антилопа канна

Морський голубок

Бобри

Форель

Дрохва

Степовий орел

Карпатський заповідник

 

Чорноморський заповідник

 

Канівський заповідник

 

Асканія-Нова

 

  •          Як називається наука, що вивчає взаємини організмів із середовищем?

 

Е

К

О

Л

О

Г

І

Я

 

  •          Пропоную переможцеві гру у суперфіналі!

 

5. Суперфінал.

Розшифруйте і прочитайте за 1 хвилину анаграми.

 

АКЖИНК АДОРИРП АНАТИЧОРПЕН ИТАТИЧ ЇЇ ЬСИЧУ! УДОРИРП ЙУНАШ!

 

Відповідь. Природа – непрочитана книжка. Учись її читати! Шануй природу!

 

IV. Підсумок уроку.

  •          Підрахуйте свої бали за таблицею.

Переможець – один. Він набрав 12 балів.

Я щиро вітаю переможца, але переможних сьогодні немає. Бо ми знову повторювали і закріплювали знання про красу та велич нашої рідної України. Отже, висновок: берегти і примножувати красу рідної землі – це наш обов’язок.

 

 

doc
Додано
18 лютого
Переглядів
149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку