Тема уроку : See the World( Побачити світ)
Мета: введення та активізація нових лексичних одиниць;
навчати учнів сприймати інформацію на слух;
розвивати навички аудіювання;
формувати навички усного мовлення та граматики(конструкція to be going to)
виховувати любов та інтерес до вивчення англійської мови.
Форми роботи: фронтальна,індивідуальна,робота в парах.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: тематичні та лексичні картки,телевізор,ноутбук, підручник,зошит.
The motto of the lesson: To travel is to live
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. (2 хв)
T: Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. And let’s greet each other with the song of greeting “Hello. How are you?”
Today's motto of the lesson is “To travel is to live ”
How do you understand it?
Tongue twister(Poem)
I want to travel around the world for fun
And see different lands one by one
But I would not like to travel by airplanes, train or by car
I would like to have a magic carpet that will take me afar
II Основна частина уроку
1.Введення та активізація нових ЛО
https://quizlet.com/803777290/full-blast-5-8a-flash-cards/
https://wordwall.net/ru/resource/55413906/full-blast-5-nus-module-8-8a-on-the-move
2. Формування навичок аудіювання
https://youtu.be/86NjIFrFmlE?si=CiqmOGU9Cs1XyQwp
3. Розвиток навичок усного мовлення:
Дати відповіді на запитання
1
Where did Tom and Erica go sightseeing in Paris?
2
What famous landmarks did they visit in Rome?
3
What did Tom do in Paris with his new camera?
4
What did they see in London besides Buckingham Palace?
5
What are Tom and Erica excited to visit in Innsbruck, Austria?
6
What does the town tower in Innsbruck offer a view of?
7
What activity are they planning to do in Innsbruck involving a mountain?
4.Формування граматичних навичок( конструкція to be going to)
https://wordwall.net/ru/resource/61295959/to-be-going-to
https://wordwall.net/ru/resource/32989915/be-going-to
III. Заключний етап уроку:
1. Підведення підсумків (2хв.).
- Let us summarize our work. What new have you heard today? What rules have you remembered?
2. Reflection. Рефлексія (1хв.)
What was interesting?
What was difficult?
What would you like to do the next lesson?
3.Виставлення оцінок (1 хв.).
- You have worked very hard and actively. So, your mark is…
4. Домашнє завдання (2хв).