Інтерактивний урок української мови у 2 класі “Чарівна казка зими” Тема. Розподіл слів на тематичні групи. Добір слів протилежних за значенням.

Про матеріал
Ознайомити учнів з поняттями «тематична група слів»; учити розподіляти слова на тематичні групи; розвивати вміння розподіляти ряд слів на дві групи за смисловою ознакою, доповнювати кожну групу 2–3 словами; виховувати уважність.
Перегляд файлу

Інтерактивний урок української мови у 2 класі “Чарівна казка зими”

Тема.  Розподіл слів на тематичні групи. Добір слів протилежних за значенням.

Мета: формувати ключові  компетентності:

  • компетентність уміння вчитися  (виконувати розумові операції й практичні дії);
  • соціокультурну компетентність (загальнокультурний розвиток учнів, адаптацію їх до життя в певному соціальному середовищі, морально-етичне, естетичне виховання);
  • загальнокультурну компетентність ( культура відносин в колективі);
  • інформаційно-комунікативну компетентність (здатності успішно користуватися мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнання навколишнього світу, вирішення життєво важливих завдань;
  • здоров’язбережувальну компетентність ( уміння долати труднощі, дбати про власне здоров’я).

формувати предметні компетентності: 

ознайомити учнів з поняттями «тематична група слів»; учити розподіляти слова на тематичні групи; розвивати вміння розподіляти ряд слів на дві групи за смисловою ознакою, доповнювати кожну групу 2–3 словами; виховувати уважність.

    Обладнання:

  • таблиця «Тематичні групи слів»;
  • таблиця «Слова протилежні за значенням»;
  • картки для індивідуальної роботи;
  • картки для роботи в парах;
  • предметні малюнки;
  • ілюстрації з теми «Зима»;
  • аудіо запис композиції П.І.Чайковського «Пори року» – «Зима».

 

Хід уроку


I. Організаційний момент


Дзвоник, дзвоник вже стихає,

Школярів усіх скликає.

Сядьте зручно, усміхніться

І на мене подивіться.

Зробимо в науку крок,

Починаємо урок.

- На який урок запросив вас дзвінок?  

- Подумайте і скажіть, яким би ви хотіли щоб був сьогоднішній урок?

- А ви на уроці якими повинні бути?

 Звіт чергових.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. «Інтерв’ю» (Усне опитування)

- Над якою темою ми з вами працюємо?

2. Каліграфічна хвилинка

- Запишіть у зошити каліграфічно назви друзів Віхоли. (Учні записують, коментуючи кожне слово).

3. Гра «Ланцюжок»
— Назвіть слово. Поставте до нього питання.
Зима, бурулька, сніг, мороз, ялинка, подарунок, сани.
— Що називають ці слова? (предмети)
 

3. Гра «Добери ознаку»
— До поданих слів доберіть назви ознак. Запишіть їх.
Зразок. яблуко — кругле, стигле, соковите, зимове.
Зима — …, …, … .
Сніг — …, …, …
Ялинка — …, …, …

Мороз - …, …, ,..

4. Робота на картках

5. Гра  «Розсипанка»

ліс  зима У прийшла

перебувають у спокої Дерева зимовому

до Птахи країв теплих відлетіли.

III. Мотивація навчальної діяльності

  1. Прослуховування мелодії із композиції П.І.Чайковського «Пори року»  «Зима».
  • Які почуття викликала у вас ця мелодія?
  • На що схожа ця музика?
  • Як ви вважаєте, до якої пори року ми завітаємо сьогодні в гості?
  • А які пахощі ви можете почути взимку?
  1. Аромотерапія (м’ята).

– А зараз заплющте очі та уявіть, що ви в гостях у чарівної зимоньки. Ви відчуваєте, як ніжки ступають по м’якенькому сніжку, легенький морозець щипає вас за носика та за щічки. Ви вдихаєте на повні груди пахощі ранкових зимових ароматів. Прислухайтесь до навколишнього. Які звуки ви чуєте? Може, це шумлять дерева або співають веселу пісню пташки, а може, ви чуєте, як звучить річка? Зимонька запрошує вас у гості до свого чарівного будиночку. Ви заходите і вас пригощають гарячим чаєм з м’ятою. Ви наповнюєтесь цим розмаїттям звуків, і на душі стає тепло, радісно, весело… Яка ж чудова ця казкова Зима!

  1. Вправа «Мікрофон»

- Яка пора року настала, якщо у лісі всі дерева відпочивають, а на річці замерзла вода?

– Чи любите ви зиму? За що?

– Що ви пригадуєте, коли ми говоримо про зиму?

– Які зимові місяці ви знаєте?
4. Слухання вірша
Буква до букви —

І виникло слово.

Слово до слова —

Звучить рідна мова…
                   І. Січовик
— Як ви розумієте зміст цього вірша?
— Слово — важлива одиниця української мови. За допомогою слів ми спілкуємося, передаємо думки. Слова називають предмети, ознаки, дії. Кожне слово має своє лексичне значення.
— Хто такий вчитель? (Це людина, яка навчає учнів.)
— Що таке літак? (Це машина, яка літає в небі.)
— Є слова, які мають спільне значення.
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми розглянемо такі слова і дізнаємося, які тематичні групи вони утворюють.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Пояснення вчителя про розподіл слів на тематичні групи.

Таблиця «Тематичні групи слів»
1. Коментоване письмо
— Продовжте за зразком.
Зразок. Пальто, шапка, плаття — це одяг.
Ведмідь, лисиця, заєць — це…
Ворона, синичка, горобець — це…
Різдво, Новий рік, Стрітення — це…
Висновок. Ми утворили тематичні групи, у яких слова мають спільне значення.
2. Гра «Вилучи “зайве” слово».
Зима, літо, осінь, ніч, весна.
Січе, віє, завиває, лікує.

— Яке слово «зайве»? Чому?
3. Робота в парах.

Групування слів за видовою або родовою ознакою.
— В українській мові багато слів. Усі вони належать до різних тематичних груп.

— Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
4. Гра «Відгадай, що це?»

Легенькі, білі, пухнасті, сріблясті, ніжні, лапаті …(сніжинки).

Холодний, сильний, тріскучий, міцний …(мороз).

VІ. Фізкультхвилинка «Навпаки»( «Слова протилежні за значенням»)

Час прийшов для відпочинку, зробимо фізкультхвилинку.

Учні виконують дії протилежні до тих, які називає вчитель.

 Опустіть руки вниз

 Підніміть руки вгору

 Нахиліться назад, уперед, праворуч, ліворуч

 Візьміться за ліве вухо

 Підніміть праву ногу

 Поверніться вліво

 Поверніться вправо

 Торкніться лівим ліктем правого коліна

 Насуптеся

VIІ. Осмислення й узагальнення отриманих знань.

  1. Гра «Зимуючі — перелітні»

 Відгадайте загадки. Якщо птах перелітній — помахайте руками, якщо зимуючий — поплещіть в долоні.

   Маленький, сіренький 

По гаях літає.

Уночі співає.

Як сонце заходить.

Він чарівний спів заводить… (Соловей).

   Вона животик жовтий має. 

Ще й чорну краватку одягає. 

Пташина жвава і маленька. 

Співає дзвінко, веселенько,— 

Той спів узимку кожен чує. 

Шматочок сальця їй смакує. 

Що ж це за пташка невеличка, 

Чи здогадались ви?.. (Синичка).

  В лісі лине дивний звук:

Тук-тук-тук!  Тук-тук-тук!

Гострий дзьоб, як молоток:

Тук-тук-тук! Цок-цок-цок!

Буде лісу помагати

Працьовита пташка …(дятел).  

  Дивний ключ у небі лине. 

Не залізний, а пташиний. 

Цим ключем в осінній млі 

Відлітають... (журавлі).

   Хто це каже: «Кар-кар-кар!»

Хто літає поміж хмар?

Це дзьобата горда пані

Ходить в сірому жупані.

Як зоветься ця матрона?

Знають всі, що це … (ворона).

— Як допоможемо зимуючим пташкам пережити люті холоди, завірюхи?

  1.  Тренувальна вправа
    — Прочитайте текст. Випишіть виділені слова. Назвіть їх одним словом.
    Як чудово на прогулянці в зимовому лісі! Берізки, дуби одягли білі шапки. На горобині висять кетяги червоних ягід. Ялини красуються у зеленому вбранні.
  2. «Цікаво знати!»
    — Ви знаєте, що є тематичні групи, у яких слова об’єднуються за кольором, формою, матеріалом.
    — Назвіть предмети білого кольору. (Білий сніг, біла вата, біле молоко).
    — Назвіть «кольорові» моря нашої планети. (Чорне море, Біле море, Червоне море, Жовте море).
  3.  Інтерактивна гра «Карусель».

Клас ділиться на три групи, кожна з яких обирає собі колір фломастера, якими буде працювати. На парті лежать три аркуші паперу із надписами: «Колір», «Форма», «Матеріал». Учні по черзі зображують предмети відповідно до надписів.

VIIІ. Підсумок уроку
    Стратегія «Гронування» (Асоціативний кущ)

  • Давайте згадаємо все, що нового ви дізналися з теми «Слово».
  • - У нашій мові є слова, від яких стає сумно на душі. Вони у мене тут у скриньці. Давайте замінимо їх антонімами.
  • У «скриньці» слова, до яких учні ланцюжком підбирають антоніми:
  • темрява, холод, злий, горе, погано, невдача.
  • - Ви дуже добре працювали на уроці. Хай ці слова -  світло, тепло, радість, успіх, доброта, щастя завжди будуть з вами у житті.

 

 

 

 

 

 

http://school.xvatit.com/images/2/27/Sppy4.jpeg

http://dnz37.edu.vn.ua/uploads/tiger-1329853568.jpg

 

http://dnz37.edu.vn.ua/uploads/tiger-1329853317.jpg

 

 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

 

 

 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

1. Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

Запишіть назви предметів у дві групи.
Ознаки зими: …
Назви зимових місяців: …
Сніг, лютий, бурулька, заметіль, грудень, мороз, лід, січень.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка № 1

Зробіть звуко-буквений аналіз слів.

Зима [                   ]  ___ б., ___ зв.

Бурулька [                        ] ___ б., ___ зв.

Мороз [                   ] ___ б., ___ зв.

Ялинка [                      ] ___ б., ___ зв.


Картка № 2

Зробіть звуко-буквений аналіз слів.

Різдво [                           ] ___ б., ___ зв.

Стрітення [                        ] ___ б., ___ зв.

Миколай [                           ] ___ б., ___ зв.

 

Картка № 3

Зробіть звуко-буквений аналіз слів.

Грудень [                   ]  ___ б., ___ зв.

Січень [                        ] ___ б., ___ зв.

Лютий [                    ] ___ б., ___ зв.

 

 

 

 

 

 

Темрява

Холод

Злий

Горе

Погано

Невдача

 Світло

Тепло

Радість

 Успіх

Доброта

 Щастя

docx
Додано
17 січня 2019
Переглядів
1616
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку