Дати: 1362 р.– битва на р. Сині Води; 1385 р. - укладення Кревської унії; 1449 р. – утворення Кримського ханства; 1471 р. - остаточна ліквідація Київського князівства; 1489 р. - перша згадка про українських козаків у писемних джерелах. Персоналії: Хаджі Гірей, Костянтин Острозький, Юрій Дрогобич. Поняття та терміни: «шляхта»,«цехи»,«панщина», «магдебурзьке право», «магістрат»,
Битва на Синіх Водах 1362 р.{1 FECB4 D8-DB02-4 DC6-A0 A2-4 F2 EBAE1 DC90}Учасники. Причини. Наслідкиоб’еднані литовсько- білорусько - руські війська на чолі з Ольгердом Гедиміновичем. Залежність Руських удільних князівств від Золотоординського ярма. Бажання литовських князів поширити свою владу на руські землі1. Ольгерд відвоював у татар Київ i Поділля2. Розширив свої володіння далеко на Південь у напрямку до Чорного моря3. На новоутвореному Подільському воєводстві Ольгерд посадив князями своїх племінників
Структура управління. Великим князівством Литовським. Великий князь литовський. Великокнязівська рада. Удільні князіПринцип васалітету- взаємовідносини всередині панівного класу феодального суспільства. Один феодал (васал) визнавав над собою зверхність могутнішого феодала в обмін на захист.
Утвердження польської влади на ГаличиніПо смерті Юрія ІІ Болеслава у 1340 році Казимир ІІІ Великий вторгається на Галичину, захоплює, але не втримує Львів. Бояри на чолі з Дмитром Дедьком зосередили в своїх руках владу. На Волині розпочав правити литовський князь Любарт1352 року Галичина відійшла до Польщі, а Волинь закріпилася за Литвою.
Кревська унія 1385р. у м. Крево{F5 AB1 C69-6 EDB-4 FF4-983 F-18 BD219 EF322}Причини. Умови Наслідки для Руських земель. Загроза Польському королівству та Великому князівству Литовському з боку Тевтонського орденуперехід у католицтво Ягайла, його родичів і всіх литовцівшлюб Ягайла з Ядвигою, приєднання ВКЛ до складу Польської держави. Приєднання Великого князівства Литовського до Польської держави. Ягайло прийняв католицизм і одружившись став польським королем Владиславом ІІ. Литва почала долучатись до католицизму. Литовських бояр-католиків прирівнювали в правах із поляками. Унія — союз, спілка, об’єднання, єдність.
Насліди Кревської уніїПозитивні – об'єднання зусиль двох держав допомогло розгромити Тевтонський орден і зупинити просування німців у слов'янські землі (битва при Грюнвальді 1410р.). Негативні – посилювався вплив поляків в Україні, почалося насильницьке насадження католицтва. Польща прагнула повністю підкорити Велике князівство Литовське.
Правління Свидригайла (1430-1432). «Велике князівство Руське»Син Ольгерда, прагнув розриву унії та здобуттям Литвою незалежності. Польща розпочала військові дії проти Свидригайла. Поразка литовського володаря під Луцьком влітку 1431 р. значно послабила його позиції. Сигизмунд Кейстутович (1432- 1440)
Казимир IV Ягайлович. Відновлення й остаточна ліквідація Київського та Волинського удільних князівств. Литовські можновладці відновили удільні Київське і Волинське князівства. Київським князем став Олелько, Волинським – Свидригайло. Зміцнення українських князівств суперечило політиці Литви і Польщі, тому відновлені князівства знову були ліквідовані: Волинське 1452 р., Київське - 1471 р. Землі князівств передано литовським намісникам
Становище українських земель. Велике князівство Литовське. В цілому литовці, керувалися принципом «старого не порушуємо, а нового не впроваджуємо» Незмінною залишилася руська система управління. Збереглося руське судочинство Руська мова. Православна віра. Під владою поляків. Поширення норм польського права, систем судочинства. Передача земельних володінь польській шляхті. Заборона торгівлі на українських землях іноземним купцям. Витіснення православ’я, утвердження католицизму, офіційна мова – латинська.
Утворення Кримського ханства. У 1449 р. Хаджі-Гірей проголосив себе незалежним правителем Криму. У 1475 р. султан Османської імперії Мегмед ІІ захопив портові міста і утворив на узбережжі Чорного моря свою провінцію. у 1478 р. кримський хан Менглі-Гірей визнає васальну залежність від Османської імперії.
Орда повертається з ясиром. Гравюра з угорської хроніки XV ст. Ясир – бранці, яких захоплювали татари і турки під час походів на українські землі. Яничари – турецька регулярна піхота, створена в 14 ст. султаном Мурадом І. Упродовж 1450-1556 рр. татари грабували українські землі 86 разів. За підрахунками втрати становили від 2 до 2,5 млн осіб.
Битва під Оршою. МОСКОВСЬКО-ЛИТОВСЬКІ ВІЙНИУнаслідок війни 1500–1503 рр. до держави Івана ІІІ перейшли Чернігів, Стародуб, Новгород-Сіверський, Любеч та ін. У 1514 р. - битва під Оршею закінчилася перемогою ВКЛ. До 1537 р. ВКЛ у війнах проти Московії втратило Чернігово-Сіверщину й Смоленськ.
МІСТОБУДУВАННЯ ТА АРХІТЕКТУРА Магдебурзьке право – виникло у 13 ст. у Німеччині, у м. Магдебурзі, й передбачало створення міського самоврядівання. Надавалося виликим литовським князєм або польським королем. Містом керував магістрат – орган, що об’єднував раду (очолював бурмистр) і лаву (війт). Цех - самоврядна громада вільних ремісників, очолювана виборним цехмістром.
ВИНИКНЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА 1489 р. - перша згадка про українських козаків у писемних джерелах (у «Польський хрониці» Мартина та Йохима Бельських). У перекладі з тюркських мов він означає "одинокий", "схильний до розбою, завоювання". Причини появи козацтва: посилення феодального гніту селян та міщан з боку панства (запровадження кріпосної залежності, збільшення повинностей і податків).політика ополячення українського населення, утиски і обмеження культури та мови.наступ католицької церкви на право православного населення.потреба в захисті земель від походів кримських орд та султанських військ.