Тема: УКРАЇНА В УМОВАХ ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА (середина 50-х — середина 60-х рр.)
Мета: узагальнити навчальний матеріал, виявити рівень сформованості в учнів предметних компетецій; навчити визначати хронологічну послідовність подій періоду десталінізації в Україні; показувати на карті новоприєднані території та зміни в адміністративно-територіальному поділі; працювати з історичними джерелами; складати характеристики та політичні портрети видатних українських діячів; а також визначити загальний рівень засвоєння учнями матеріалу теми, оцінити рівень їхніх навчальних досягнень;
розвивати вміння порівнювати різні точки зору щодо оцінок наслідків десталінізації на Україні; працювати з різними історичними джерелами та програмами пакету MicrosoftOffice;
виховувати інтерес до історичного минулого своєї Батьківщини та світу загалом.
Тип уроку: узагальнення знань.
Обладнання: комп'ютерна техніка, ілюстративний матеріал, файлова папка «Урок узагальнення».
Форма проведення: практичне заняття з використанням мультимедійних засобів навчання.
Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія та інформатика.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання, повідомлення теми і мети уроку, повторення правил техніки безпеки в кабінеті інформатики. Залежно від кількості комп’ютерів в кабінеті учні працюють в групах чи парах.
ІІ. Основна частина уроку.
Завдання 1.
Робота з картою «Адміністративно-територіальний поділ УРСР».
Учні відкривають в папці «Урок узагальнення» файл «Завдання 1» (слайд презентації PowerPoint), порівнюють дві карти і називають по черзі зміни в хронологічній послідовності, які відбулися в адміністративно-територіальному поділі УРСР в період десталінізації.
Орієнтовні відповіді учнів.
Завдання 2.
Робота з таблицею і графічними об’єктами «Хрущовські перетворення в сільському господарстві».
Учні повинні відкрити текстовий документ Word «Завдання 2», роздивитися зображення (агітаційні плакати 50-х рр.) і заповнити комірки таблиці.
(Вимоги до шрифту і розміру літер не ставляться).
|
Назва і суть «надпрограми» |
Дата прийняття |
Наслідки впровадження |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3.
Робота з таблицею «Хронологічна послідовність».
Учні повинні відкрити документ Word «Завдання 3», прочитати події і встановити їх хронологічну послідовність, поставивши цифри від 1 до 6 у відповідну комірку таблиці.
А) Україна стала членом ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці;
Б) ХХ з’їзд КПРС;
В) Введення в дію метрополітену в Києві;
Г) Обрання П. Шелеста першим секретарем ЦК КПУ;
Д) Відкриття в Києві першого в СРСР суцільнозварного моста через Дніпро за проектом Є. Патона;
Е) Входження Кримської області до складу УРСР.
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
|
|
|
|
|
|
Правильна відповідь.
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
3 |
4 |
5 |
6 |
1 |
2 |
Завдання 4.
Робота з презентацією «Розвиток науки і культури».
Відкрити презентацію PowerPoint «Завдання 4» в папці «Урок узагальнення» та зробити зміни в слайді. За допомогою меню «Вставка» - «Фігури» - «Лінії» вибрати фігуру «Стрілка» та встановити стрілками відповідність між портретом діяча науки і культури, його прізвищем та стислою характеристикою їх діяльності (здобутками і досягненнями).
Завдання 5.
Робота з таблицею «Прояви політичної та економічної лібералізації суспільства».
Учні повинні відкрити документ Word «Завдання 5», прочитати інформацію і визначити, які прояви політичної та економічної лібералізації суспільства були для України позитивними, а які – негативними, поставивши у відповідні комірки таблиці знак «+» чи «-». (Вимоги до знаків: шрифт «напівжирний», розмір 18, «+» зеленого кольору, «-» червоного кольору).
Позитивні |
Прояви політичної та економічної лібералізації суспільства |
Негативні |
|
Розширення законодавчих прав УРСР |
|
|
Більші можливості України для поточного та перспективного планування, використання капіталовкладень |
|
|
Зменшення площі присадибних ділянок колгоспників |
|
|
Здійснення комплексу заходів щодо розвитку сільського господарства, підвищення матеріальної зацікавленості селян |
|
|
Надання переваги екстенсивним способам господарювання |
|
|
Зниження пенсійного віку |
|
|
Заборона утримання худоби в містах і селищах |
|
|
Процес реабілітації невинно або надмірно засуджених діячів культури, окремих державно-політичних та військових діячів |
|
|
Розширення повноважень республіканської влади |
|
|
Відродження інтересу до національної культури, звичаїв, обрядів, історії |
|
|
Реабілітація жертв сталінізму не поширювався на політичних в’язнів, засуджених у 1920-30-х рр. |
|
|
Заборона повертатися на етнічні землі депортованим народам |
|
Правильна відповідь.
Позитивні |
Прояви політичної та економічної лібералізації суспільства |
Негативні |
+ |
Розширення законодавчих прав УРСР |
|
+ |
Більші можливості України для поточного та перспективного планування, використання капіталовкладень |
|
|
Зменшення площі присадибних ділянок колгоспників |
- |
+ |
Здійснення комплексу заходів щодо розвитку сільського господарства, підвищення матеріальної зацікавленості селян |
|
|
Надання переваги екстенсивним способам господарювання |
- |
+ |
Зниження пенсійного віку |
|
|
Заборона утримання худоби в містах і селищах |
- |
+ |
Процес реабілітації невинно або надмірно засуджених діячів культури, окремих державно-політичних та військових діячів |
|
+ |
Розширення повноважень республіканської влади |
|
+ |
Відродження інтересу до національної культури, звичаїв, обрядів, історії |
|
|
Реабілітація жертв сталінізму не поширювався на політичних в’язнів, засуджених у 1920-30-х рр. |
- |
|
Заборона повертатися на етнічні землі депортованим народам |
- |
Завдання 6.
Фронтальне опитування усний «Історичний диктант».
Учні мають продовжити і закінчити речення.
Завдання 7. (Можна використовувати замість завдання 6.)
Тестування за допомогою програми «MyTest» або застосунку «Google Форми»:
Тести можна виконати в програмі «MyTest» або онлайн за відповідним посиланням на «Google Форми».
Якщо програма «My testx» не встановлена на комп’ютері чи відсутнє підключення до мережі Інтернет, це завдання можна виконати за допомогою програми Microsoft Word: учні повинні відкрити текстовий файл «Завдання 7» в папці «Урок узагальнення», знайти правильні відповіді і позначити їх синім кольором літер, змінивши шрифт з Times New Roman на Arial, розмір 20.
А) ХІХ, Б) ХХ, В) ХХІ, Г) ХХІІ.
А) картопля, Б) соняшник, В) рис, Г) кукурудза.
А) В. Чорновіл, Б) І. Кандиба, В) І.Дзюба, Г) В. Симоненко.
А) біофізика, Б) генетика, В) кібернетика, Г) астрономія.
А) 1954р., Б) 1955р., В) 1956р., Г) 1957р.
А) насадження кукурудзи, Б) житлові будинки, В) трудові пенсії, Г) радянські ракети.
А) 1957р., Б) 1958р., В) 1959р., Г) 1960р.
А) П. Заливаха, Б) Є. Сверстюк, В) В. Симоненко, Г) Л. Танюк.
А) представники депортованих народів,
Б) особи, які постраждали в результаті політичних репресій 30-х рр.,
В) члени сільськогосподарських колективних господарств,
Г) населення приєднаних до УРСР територій Західної України.
А) література, Б) журналістика, В) живопис, Г) кінематограф.
А) народні комісаріати, Б) ради народного господарства, В) економічні райони, Г) кооперативи.
А) 1959р., Б) 1960р., В) 1961р., Г) 1962р..
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.
Учитель підводить підсумки роботи учнів на уроці та оцінює їхні усні відповіді.
ІV. Домашнє завдання.
Випереджальне завдання:
Список використаної літератури: