Історія як наука про розвиток людства. Джерела історичної інформації

Про матеріал
Презентація до уроку в 5 класі з теми "Історія як наука про розвиток людства. Джерела історичної інформації"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Історія як наука про розвиток людства

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Історичний факт – усе, що відбулося;Час – день, місяць, рік;Простір – місце;Історичні події – сукупність фактів;Історичне явище – особливості життя людей, які мають спільні ознаки й повторюються;Історичний процес – ланцюг історичних подій і явищ.

Номер слайду 4

НЕЗАЛЕЖНА УКРАЇНАУкраїна має тисячолітню традицію державності - Русь і Королівство Руське, Велике князівство Литовське, Козацька держава, державні утворення XX (20) століття. Проте українські території не раз потрапляли під владу держав-завойовниць. Одним із найбільш жорстоких було панування комуністичної партії, що встановилося в 1921 р. З тих часів українцям довелося зазнати чимало лиха від комуністичних правителів. Однак український народ завжди прагнув до волі. От і наприкінці 1980-х років, коли комуністичний режим вже був слабким, з новою силою розгорнулася боротьба українського народу за незалежність.І от 24 серпня 1991 р. Верховною Радою було прийнято Акт проголошення незалежності України. Таким чином українському народу вдалося відновити вільну державу. Невдовзі 1 грудня 1991 р. на Всеукраїнському референдумі 90,32 % населення України підтвердили бажання жити в незалежній України й обрали першого Президента України Леоніда Кравчука. Результати цього референдуму заклали початок міжнародного визнання України іншими країнами. Україна стала рівноправним учасником міжнародних організацій. Українські уряди започаткували реформи, метою яких є створення сильної демократичної держави.28 червня 1996 р. Верховна Рада України затвердила основний закон нашої держави — Конституцію.1. Назвіть історичні події, про які йдеться в тексті.2. Назвіть, де відбувалися згадані в тексті події.3. Проаналізуйте подію, що відбулася 24 серпня 1991 р. за планом:1. Причини події.2. Привід до події3. Назва події.4. Наслідки події.

Номер слайду 5

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Поняття. Зміст поняття1 Історичний факт. А Послідовність пов’язаних причинно-наслідковими зв’язками історичних подій2 Історичне явище. Б Дійсна історична подія, що відбувалася в минулому у певний час і в певному місці3 Історичний процес. В Сукупність історичних фактів чи ознак, що зберігаються протягом певного часу існування людської спільноти. Г Сукупність уявлень про минуле певної людської спільноти

Номер слайду 6

Українська співачка Джамала — переможниця конкурсу Євробачення-2016 (травень 2016 р., фото з вільних джерел)Перемога збірної України з футболу у грі 1/8 фіналу зі Швецією. Ця перемога дозволила нашій команді вперше в історії увійти до чверть фіналу чемпіонату Європи з футболу (29 червня 2021 р., фото Громадське телебачення)

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Джерела історичної інформації

Номер слайду 9

Історичне джерело — носій історичної інформації, певна кількість артефактів минулого, що виникли як продукт розвитку природи й культури та відображають той чи інший бік людської діяльності.

Номер слайду 10

Види історичних джерел: РечовіПисемніУсніВізуальні (зображальні)Лінгвістичні (дослідження розвитку мови)Етнографічні (дослідження народів, їх походження і життя)Кіно-, фото-, аудіодокументи

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Фейк — навмисне вигадана частково або повністю неправдива інформація.1. Чим відрізняються заголовки?2. Висловте припущення про те, яку інформацію читачам повідомлять автори статей.

Номер слайду 13

«Велесова книга»: випадково знайдена реліквія (уривок)«Велесова книга» — це єдина українська літописна пам’ятка, написана на дерев’яних дощечках... Цей неповторний збірник переказів про язичницькі уявлення давніх українців, про першовитоки нашої культури, записаний алфавітом ранньої кирилиці невідомим автором на праукраїнських землях ще до прийняття християнства однозначно спонукатиме до відмови від усталених наукових стереотипів, перегляду і переосмислення витоків і розвитку вітчизняної книготворчої історії, історії нашої культури загалом.«Велесова книга»: найпопулярніший фейк про ранньослов’янську історію (уривок)Також було зазначено, що товщина дощечки в пів сантиметра не відповідає практиці письма на теренах Руси кінця І тисячоліття. Тоді це робили на товщих дощечках, вкритих воском. Тобто суто функціонально «дощечка № 16» мала мінімальні шанси дійти до XX століття... Висхідно «Книга» є «язичницькою пам’яткою», створеною начебто на Наддніпрянщині. Але мовознавців дивує у ній багато церковно-слов’янських слів. Уточнюємо, що церковнослов’янську мову використовували для християнського богослужіння... На Наддніпрянщині вона поширилася тільки у Х—ХІ століттях. Мабуть, «автор» «Книги» про це не знав. До того ж у тексті використано слова з різних слов’янських мов, які виникли вже після його «написання». Деякі утворені зі слів різних мов. Мова «Книги» взагалі не могла існувати як цілісність в одному місці та в одному історичному часі. Це — штучне утворення. Прочитайте й зіставте уривки із повідомлень сайтів й обговоріть відповіді на запитання:1. Чим відрізняється інформація авторів про «Велесову книгу»?2. У якому з уривків доводиться істинність «Велесової книги» як історичного джерела? Які докази наводить автор на підтвердження своєї думки?3. У якому з уривків автор спростовує істинність «Велесової книги» як історичного джерела? Які докази наводить автор на підтвердження своєї думки?

Номер слайду 14

pptx
Додано
21 жовтня
Переглядів
76
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку