Рим. Рим (італ. Roma, лат. Rōma) — столиця Італії, адміністративний центр провінції Рим та області Лаціо. Населення становить понад 2,76 млн осіб, це найбільша за територією і кількістю жителів комуна країни. Міська агломерація нараховує до 3,7 млн жителів і є другою за величиною в Італії після Мілана. Рим розташований в центральній частині Апеннінського півострова на річці Тибр, поблизу узбережжя Тірренського моря. Рим — одне з найстаріших міст світу, столиця Стародавнього Риму. Тому, Рим часто називають «вічним містом». Також Рим називають «містом на семи пагорбах». Це пов'язано з тим, що спочатку поселення було на пагорбі Палатин, згодом були заселені сусідні пагорби — Капітолій і Квіринал. Дещо пізніше поселення з'явилися на останніх 4 пагорбах Целій, Авентін, Есквілін і Вімінал.
Корисні копалини. Залізна руда (Аост, о. Ельба)Поліметалеві руди Ртутні руди (Тоскана)Марганець (Лігурія і в Центральна Італія )Буре і кам'яне вугілля (Сардинія, Тоскана, Умбрія, Калабрія)Нафта (Сицилія, Паданская рівнина)Природний газ (Паданская рівнина, шельф Адріатичного моря, Сицилія)Карарський мармур (Карар (Тоскана)Сірка, калійний і кам'яний солі, асфальт, бітум (Сицилія)
НаселенняІ тип відтворення; Природний приріст – 0,9 (але цей показник поступово знижується);Сальдо міграції – від'ємне еміграції до Німеччини, Франції, Великої БританіїОднонаціональна країна: 94% - італійці, 2,5 - сардинці, 1,4 - фріули;Релігія – християнство (католицизм);Середня густота населення – 191,3 чол. на км. кв.;Рівень урбанізації – 67%;Великі міста – Рим (2,8 млн.), Мілан (1,6 млн.), Неаполь (1,2 млн.), Турін (1,1 млн.);Тривалість життя - 76(ч), 83(ж);Письменність - 98%.
Промисловість. ПЕК – добування газу, нафтопереробка (Мілаццо, Генуя, Венеція); ТЕС – 78%, ГЕС – 20%, АЕС – 1,5 %, Гео. ЕС – 0,5%. Металургія - чавун, сталь, труби (Таранто, Неаполь, Генуя, Мілан та ін.). Більшого розвитку набула кольорова металургія: найбільш розвинена алюмінієва промисловість (пн-сх., Сардинія, Мілан), цинк (Сардинія), Магній (Больцано), олово (Тоскана). Машинобудування - основна галузь промисловості країни. В його структурі провідними є автомобілебудування (Турин, Мілан, Неаполь, Модена), суднобудування (Неаполь, Генуя, Трієст), верстатобудування (Флоренція, Мілан, Турин), електротехнічне виробництво (Мілан, Турин, Рим, Неаполь), авіабудування (Неаполь, Палермо, Тур.
Промисловість. Автомобілебудування (1/4 оброблювальна промисловість, зайнято 2 млн. чол.) – «Феррарі» (Мілан), «Мазераті», «Ланча»; найбільша – «Фіат» (Турін), «Альфа-Ромео» (Неаполь). Dodge Dart ( 2013 )Fiat Marea. Maserati Birdcage 75th. Ferrari 212 Inter. Ferrari California. Lancia Alfa-12 HP
Іноземні партнери та експорт. Країна експортує: автомобілі, мотоцикли, промислове устаткування, озброєння, хімікати, холодильники, пральні і конторські машини, текстильні і швацькі вироби, взуття, овочі, фрукти, цитрусові, вина.Іноземні партнери та імпорт. Країна імпортує: енергоносії, мінеральні сировини (залізна, мідна, поліметалеві, алюмінієві, марганцеві руди, кам'яне вугілля, нафта, газ), складні машини, хімікати, ліс, бавовник, вовну, продовольчі товари.
Ця галузь має надзвичайно велике значення в житті Італії. За масштабами туризму країна стоїть на першому місці в світі (понад 50 млн іноземних туристів протягом року). Туристів приваблюють і сонячні пляжі Середземномор'я, і краєвиди, і зимові види спорту в Альпах. Італійська Рів'єра в Лігурії є одним цілим з французькою, її доповнюють пляжі Сардинії та Адріатики.Італійські міста мають світову славу центрів туризму. Багато з них існують з часів Стародавнього Риму, були столицями середньовічних князівств і зараз є скарбницями творів мистецтва, історичних і архітектурних пам'яток. Серед них Болонья, Падуя, Парма, Піза, Равенна і багато інших. Саме італійські міста стали центрами, де в XII—XIV ст. зародилось найбільше університетів у Європі.Італія має першокласну туристичну інфраструктуру і стабільну клієнтуру — жителів Північно-Західної Європи. Порівняно з Францією іноземний туризм в Італії є більш молодим (за віком туристів), дешевим (за середніми їхніми витратами). Величезний наплив туристів має і негативні наслідки. Багато пляжів забруднено, виникла загроза збереженню творів мистецтва. Туризм. Падуя. Парма
Визначні пам'ятки. На території Італії величезна кількість визначних пам'яток як природних, так і історико-архітектурних. У Римі це — храм Пантеон, Колізей, Форум, лазні Каракалла, Тріумфальна арка, собор Св. Павла, Капітолійський музей, Національний музей, галерея Боргезе і ін. У Мілане — знаменита опера «Ла Скала», церква Сан-Амброджо, монастир з фрескою «Таємна вечеря» Да Вінчі. У Пізі — «Падаюча вежа» (1174-1372), у Флоренції, символі епохи Відродження, — палац Строцці, його споруди і площі прикрашають творіння Мікеланджело, Джотто, Челліні. Унікальне місто-музей Венеція, історичний центр якого розташований на 118 островах з 400 мостами, в т.ч. Ріальто і Міст Зітхань.
Фонтан Треві Фонтан Треві – це найпопулярніший фонтан міста. Він також відображає перемогу стилів бароко і рококо. Узявши за основу ескізи Берніні, Ніколо Сальві прийняв на себе всю відповідальність за здійснення цього грандіозного задуму (1732-1751 рр.), що справляє враження театральної сцени. До задньої стіни Палаццо Полі примикає Тріумфальна арка – чотири колони Корінфа несуть на собі фриз і статуї чотирьох грацій. Тритони правлять кіньми, запряженими в колісницю-раковину морського божества Океану, що підноситься на фоні фантастичного пейзажу. Дно фонтану вкрите монетами: тому як, по стародавньому повір'ю, туристи, які хочуть відвідати Рим ще раз – повинні, стоячи спиною до фонтану, кинути монету правою рукою через ліве плече. Після реставрації фонтану в 1991 році, міська влада заборонила туристам «смітити» грошима; втім, на забороні не наполягали, і незабаром ритуал відродився. Цікаво: підраховано, що щоденно, таким чином, туристи залишають тут більше 1 500 євро. Ці гроші йдуть в доброчинні організації.Існує ще одна традиція для туристів – випити води з «трубочок закоханих», які розташовані в правій частині фонтану. Слід орієнтуватися на кам'яний капелюх, що лежить на скелі. У 50-і і 60-і роки Рим стає «Голлівудом на Тібрі». На фоні цього фонтану знімається знаменита сцена фільму Федеріко Фелліні – «Солодке життя», де Аніта Екберг входить у воду. Там грає також Марчелло МастроянніЧарівність фонтану Треві підсилює контраст значних розмірів щодо маленької площі, на якій фонтан розташовується. Створюється враження, що площа навіть пригнічує його. Центр фонтану втілює Океан, що підіймається з води на колісниці, в упряжці морських ковзанів і тритонів між скелями, де зображені тридцять різних видів рослин.
Пізанська Вежа в Пізі Ще один із символів країни, одна з найбільш пізнаваних пам’яток Італії. Це не оптичний обман, і при цьому архітектори не припускали, що вежа так нахилиться. Ледве будівництво досягло третього ярусу, як вежа почала просідати в землю через поганий фундамент, і нахил став очевидним. В даний час ведуться роботи з укріплення Пізанської вежі з метою зберегти її для нащадків.