Іван Франко. Дитинство письменника. Франко-казкар. «Фарбований Лис». Зміст казки

Про матеріал
Мета уроку: познайомити учнів із тяжким дитинством Івана Франка, розкрити його для себе як письменника – казкаря, розкрити зміст його казки «Фарбований Лис», поповнити знання з теорії літератури (літературна казка); розвивати пам'ять, увагу, навички виразного читання; виховувати негативне ставлення до брехні, хвалькуватості.
Перегляд файлу

 

Тема: Іван Франко. Дитинство письменника. Франко-казкар. «Фарбований Лис». Зміст казки

Мета уроку:

навчальна – познайомитися із тяжким дитинством Івана Франка, розкрити його для себе як письменника – казкаря, розкрити зміст його казки «Фарбований Лис», поповнити знання з теорії літератури (літературна казка);

розвивальна – розвивати пам'ять, увагу, навички виразного читання;

виховна – виховувати негативне ставлення до брехні, хвалькуватості.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Емоційна готовність

 -У нас гості. Привітайтесь. Наші гості дуже люблять рідну Україну і люблять українську мову. І прийшли сьогодні до нас послухати, як ви любите українську мову, добре нею володієте, читаєте твори українських письменників.

 -Чи любите ви подорожувати?

 -Що вас приваблює під час мандрівки?

 Отож, оскільки ви любите мандрувати, пізнавати нове, то вирушимо в подорож. А помандруємо ми у царство Казки. Адже казка приходить до нас у дитинстві і не полишає уже дорослих. Саме вона супроводжує людину з найдавніших часів до нинішніх.

ІІ. Мотивація

 Експрес-опитування. Підбір асоціацій

 -Казка… Яка вона? Спробуйте охарактеризувати за допомогою прикметників.

 -Що робить казка?

 Так, казка допомагає пізнати світ, велить бути сміливими й мудрими, вчить робити добро і зневажати зло.

 -Чи готові ви у мандрівку?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні ми помандруємо стежками літературної казки. Розгорніть зошити й запишіть число, тему уроку.

Ми познайомимося із тяжким дитинством Івана Франка, розкриємо його для себе як письменника – казкаря, розкриємо зміст його казки «Фарбований Лис», поповнимо знання з теорії літератури, розвиватимемо пам'ять, увагу, навички виразного читання.

ІV. Сприйняття і засвоєння матеріалу

А за епіграф нам слугуватиме українське народне прислів'я.

Не микайся, Грицю, бо дурниця боком вилізе.

Народна мудрість

Ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ  фантазії й мудрості. Згадаймо, з якої казки цей уривок: «Колись була птиця – жайворонок царем, а царицею – миша, і мали вони своє поле. Посіяли на тому полі пшеницю… («Яйце – райце»)

-Хто автор казки?

-Так, це українська народна казка. А які ще народні казки ви знаєте?

А сьогодні ми познайомимося з казками, які склав не народ, а конкретна людина. Такі казки називаються авторськими, або літературними.

-Запишіть, що таке літературна казка.

-З якими літературними казками ви вже знайомі?

На основі відомих для вас казок заповнимо таблицю, порівнявши народну казку та літературну.

Народна казка

Літературна казка

Автор народ

автор письменник

Форма усна

написана

Має варіанти

незмінна

Прозова мова

прозова або віршована мова

-Назвіть найвідоміших майстрів казок.

В українській літературі казки писали Наталя Забіла, Леся Українка, Іван Франко та інші.

-Яку літературну казку ви читали на сьогодні? Хто її автор?

-Так. Це Іван Якович Франко, ім'я якого відоме як в українській, так і світовій літературі. Подивіться уважно на нього. Благородне обличчя, щирі, розумні виразні очі, у погляді – замріяність, чуйність, доброта. Був щирим українцем, патріотом своєї землі, любив носити національний одяг – саме тому зображений у вишиванці.

Де і в якій сім'ї народився Іван Франко? Як здобував освіту? Коли почав писати? Щоб відповісти на ці питання, перенесімося на Львівщину, в с.Нагуєвичі.

Готуючись до уроку, дехто з вас на деякий час став дослідником і вивчав окремі сторінки дитинства і творчості письменника. І отриманими відомостями хочуть поділитися з вами.

Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в мальовничому селі Нагуєвичі на Львівщині. Поблизу солом'яної хати Франків текла річка, а навкруги було лісове царство. Сама ж хата мала дві кімнати. На подвір'ї знаходилася батькова кузня, бо батько був ковалем. Він дуже любив сина і часто брав його до кузні. Там хлопчик довідався, що на світі є бідні й багаті, добрі й злі люди.

Іван змалечку любив природу: ходив до лісу, швидко знаходив гриби, умів ловити рибу руками.

Мати Івана – Марія – була на 33 роки молодша від батька. Вона була набожною, з бідної родини. Якось її у церкві запримітив відомий на всю округу коваль Яків Франко. Через деякий час Марія та Яків одружилися. А згодом у них народився син – Іванко. На жаль, батько Івана помер, коли хлопчику виповнилося лише 9 років. Мати вийшла заміж вдруге. Вітчим був доброю людиною, Івана любив.

Коли Іванові було 6 років, батько віддав його до Ясеницької школи. Там, у селі Ясениця, жила бабуся хлопчика Людвіга Кульчицька. У школі він навчився читати і писати по-українськи, по-польськи, по-німецьки, рахувати, співати церковних пісень. До речі, українською мовою навчився читати за 10 днів.

Після навчання в початковій школі батьки віддають Івана до «нормальної» школи в Дрогобичі. Викладали тут німецькою мовою, навчатися було важко, але Іван виявив надзвичайні здібності й став першим учнем у класі. Багато читає. Навчання продовжив у Дрогобицькій гімназії. У цей час помирає мати. Блискуче закінчив гімназію і вступає до Львівського університету. Він мав феноменальну пам'ять. Лекцію вчителя запам'ятовував і міг переказати майже слово в слово. Щоб заробляти на життя, давав багатьом однокласникам приватні уроки з математики, історії, іноземної мови.

-Ви почули, що Іван Франко мав феноменальну пам'ять. Яка це пам'ять, на вашу думку? (рідкісна, незвичайна)

-Що ви можете сказати про таку дитину? (розумний, допитливий, спостережливий, працелюбний)

У старших класах ми познайомимося з дорослим життям письменника.

І.Франка називають Великим Каменярем, титаном праці. І це справді так. Понад 40 років працював І.Франко на терені української й світової літератур й науки. Він написав понад 4 тисячі художніх і наукових творів. Серед них чимало для дітей, близько 50 казок. Колись він мудро сказав: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли мама чи бабуся розповідали казки, не забудете до смерті».

Ось перед вами збірка, яку Іван Франко створив у 90-х роках ХІХ ст.. Називається «Коли ще звірі говорили». Написав для власних дітей – Андрія, Тараса, Петра та Ганни. Сюди ввійшов і твір «Фарбований Лис». Коли комісія прочитала цю казку, то заборонила її друкувати. Чому? На це питання ви спробуєте дати відповідь, коли розглянемо зміст казки.

-Як ви вважаєте, сам письменник у дитинстві любив казки? (думки дітей)

Як зазначила донька письменника, Ганна Іванівна, Іван Франко знав безліч казок. Ще в дитинстві умів фантазувати, захоплювався різними вигаданими історіями, і тому сам писав казки.

У кожного народу є свої звірі-улюбленці. З давніх-давен найбільшу популярність у нас мають вовк і лисиця. Про них складено багато казок, прислів'їв і приказок.

-Якою у них постає лисичка? Які риси характеру?

-Назвіть українські народні казки, в яких персонажем є хитра Лисичка – сестричка. Кого вона найчастіше обдурювала?

У казці «Фарбовааний Лис» теж змальовано найхитрішого і найспритнішого Лиса Микиту, який не зупиняється перед жодними злочинами. Проте цю казку склав не народ, а письменник.

 

Словникова робота

-Ви на сьогодні читали казку вдома. Чи помітили незрозумілі слова в тексті? Тому звернемось до тих, хто працював у довідковому бюро, з проханням пояснити значення слів.

Ярина -- городина

Торговиця -- базар

Діжа -- бочка

 Неборака -- нещасний

Миля -- міра довжини приблизно 2 км

Кобеля -- торба

Дати драпака -- швидко тікати

Мов муха в окропі -- метушитися

Мов у Бога за дверима -- жити в достатках

Мов полуда з очей спала -- людина прозріла

Баньки витріщив -- широко розплющив очі від здивування

Витягати соло -- співати

Робота за змістом казки

З'ясуймо, чи уважними ви були читачами, як запам'ятали зміст. Для цього проведемо гру  “Так чи ні”.

Лис Микита був дуже хитрим, його не змогли спіймати мисливці дуже довгий час.

+

У діжці Лиса знайшов Пес.

-

Лис вибрався з діжки, коли почало смеркатися, й одразу чкурнув до лісу.

+

Лис був пофарбований у зелений колір.

-

Звірі дуже зраділи, побачивши нового царя.

+

Лис правив рік, а тоді фарба з нього почала злазити, і всі впізнали рудого Лиса.

-

-Як ви гадаєте, на основі чого створював свої казки український письменник?

Джерелом натхнення письменника був фольклор, тому свої казки Іван Франко створював на основі сербських, індійських, грецьких казок. За основу цієї казки Іван Якович взяв індійську народну казку “Фарбований шакал”.

Порівняймо ці дві казки: що між ними спільне, і чим різняться. Але спершу послухаємо індійську народну казку.

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=10417

Мозковий штурм

-Запрошую до дошки двох учнів, яким треба відновити логічний ланцюжок подій.

А ми попрацюємо в групах. Ваше завдання: знайти і прочитати уривок про окрему подію і виконати завдання.

Який Лис Микита у місті?

 

Бідний, нерішучий, заляканий, бо зустрів собак; скрутився, мов муха в окропі, з переляку скочив у діжу з фарбою.

Який Лис Микита у діжці?

Вмирав зі страху, голодний, змучений, ледве живий, серце билося сильно.

 

Як Лис Микита розмовляв зі звірами?

Ласкаво, лагідно, солодко.

-Чому звірі прийняли Лиса за царя? (боялися невіданого звіра)

Ось який він у різних ситуаціях.

-Хто ховається під образом Лиса? (хитра й хижа людина, таких треба берегтись)

-Чому автор не просто переклав індійську казку, а створив на основі її свою?

Проблемне питання

Коли комісія прочитала цю казку, то заборонила її друкувати. Чому?

Казка “Фарбований Лис” -- сатирична. І.Франко в образі Лиса розкриває керівників тогочасної влади. Письменник викриває хитрого і підступного лиса, який живе за рахунок беззахисних звірів. Так було і серед простого люду та панства за часів життя автора казки. Саме тому казку було заборонено.

V. Підсумок уроку

-Чи вдало підібраний епіграф? Кого він характеризує?

VІ. Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

 Твори видатних майстрів слова завжди дають натхнення й іншим митцям: художникам, режисерам, мультиплікаторам. Перегляньте, будь ласка, мультфільм, режисером якого є Олександр Іванов. Яке враження викликав мультик? Чи схожі герої?

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
12 серпня 2025
Переглядів
152
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку