Клас: 5 клас
Тема: Іван Франко. Казка «Фарбований Лис». Життєвий і творчий шлях Івана Франка. Зміст казки. Лицемірство,зазнайство й хвалькуватість у казці. Роль діалогів у розкритті характеру головного героя. Морально-етична проблематика твору.
Мета: ознайомити учнів із цікавою сторінкою життя І.Я. Франка, розкрити зміст казки «Фарбований Лис», поглибити знання учнів про літературну казку; розвивати вміння висловлювати свою думку з приводу прочитаного, виразно читати і переказувати текст, визначати тему, основну думку, головних та другорядних персонажів твору; розвивати творчі здібності учнів; виховувати негативне ставлення до брехні, хвалькуватості, зазнайства.
Обладнання: біографічне відео про Івана Франка, роздатковий матеріал (ребуси, пазли).
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми роботи: слова вчителя, бесіда, відео про Івана Франка, онлайн тест, «Вікторина».
Форма роботи: індивідуальна, групова, фронтальна
Хід уроку
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
«Мозковий штурм»
Перевіримо, як ви знаєте зміст казки. Відновіть правильний порядок частин казки «Фарбований Лис»
Давайте пригадаємо, що таке казка?
Які казки називаються народними?
Які казки називаються літературними?
Дорогі діти, сьогодні ми з вами будемо говорити про життєвий і творчий шлях Івана Франка. Ми з вами ознайомимося з його казкою «Фарбований Лис»
Завдання 1. А зараз ми з вами дізнаємося про Івана Франка, і для цього переглянемо відео: https://www.youtube.com/watch?v=sYnxWgp3Um8
Завдання 2.Обговорення
Франко народився у с. Нагуєвичі
Франко навчався у гімназії Дрогобицькій
Батько був ковалем
Перша його поезія має назву "Моя пісня"
"Євгеній Онєгін" Пушкіна
Перша поетична збірка Франка "Балади і розкази"
Перший псевдонім Івана Франка Джеджалик
Скільки мов знав Франко 14
Завдання 3. Вікторина по казці «Фарбований Лис»
1. Як звали Лиса? (Микита)
2. Що пообіцяв вкрасти Лис з торговиці посеред білого дня? (Курку)
3. Кого злякався Лис на торговиці? (Псів)
4. Куди скочив Лис, ховаючись від погоні? (У діжу з фарбою)
5. У який колір пофарбувався Микита? (Синій)
6. Хто жив у домі, де стояла діжа з фарбою? (Маляр)
7. Чим підкріпився Лис Микита, доки дібрався додому? (Перепелиними яйцями)
8. Хто першим побачив пофарбованого Лиса? (Вовчик-Братик)
9. Що відчли звірі, коли побачили фарбованого Лиса? (Страх)
10.Хто, за словами Микити, виліпив його з небесної глини? (Святий Миколай)
11.Ким проголосив себе Микита? (Царем)
12.Як видав себе Лис Микита? (Завив по-лисячому)
Завдання 4. Усі учні отримують роздруковану табличку, та вчитель разом з учнями заповнюють її, обговорюючи казку.
Завдання 5. А зараз ми з вами обговоримо, які риси є у Лиса, і для цього нам потрібно розгадати ребус
1. Хитрий, 2. Гордий, 3. Товариський, 4. Зарозумілий, 5. Безпечний, 6. Впертий, 7. Красномовний
Онлайн тест https://wordwall.net/uk/resource/8977620/%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%BB%D0%B8%D1%81
Вирізати та зложити пазли, обдумати до якої частини відноситься картинка.