Тема. Іван Франко. «Захар Беркут». Характеристика образів Максима,
Мирослави, Тугара Вовка.
Мета: перевірити знання учнями змісту повісті Івана Франка «Захар Беркут», охарактеризувати образи Максима, Мирослави, Тугара Вовка; розвивати вміння критично мислити, творчі здібності; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
За допомогою тестових завдань перевіряю, чи знають діти зміст повісті.
1. Події описані в повісті відбувалися
а) в XII столітті
б) в XII столітті
в) XIV столітті
г) в XI столітті
2. “… був мужчина як дуб. Плечистий, присадкуватий, з грубими обрисами лиця і грубим, чорним волоссям, він і сам подобав на одного із тих злющих тухольських ведмедів …” - так описано у творі а) Максима Беркута
б) Бурунду-бегадира
в) Тугара Вовка
г) Батия
3. Проти ведмедиці Мирослава оборонялася
а) рушницею
б) топірцем
в) ратищем
г) ножем
4. Тухольська громада гнівалася на Тугара Вовка, бо він
а) присвоїв собі громадський ліс і полонину
б) вбив їхніх людей
в) незлюбив Максима Беркута
г) зазіхав на життя Захара Беркута
5. Слово «копа» в повісті означає
а) число 60
б) рада, зібрання
в) камінь
г) стяг
6. Батьком вісьмох синів у творі був
а) Бурунда
в) Максим
в) Тугар Вовк
г) Захар Беркут
7. Роботою Захара Беркута на старості літ були
а) ловля звіра, пасіка, сад
б) сад, пасіка, ліки
в) поле, сад, ліки
г) випасання овець, пасіка, ліки
8. Як називався камінь, якому молився Захар Беркут й інші тухольці а) Зелень
б) Сторож
в) Стороженко
г) Божок
9. Який князь подарував Тугару Вовку тухольське угіддя
а) Данило
б) Ярослав
в) Ігор
г) Володимир
10. Чому тухольська громада вирішила прогнати боярина з Тухлі і розібрати його дім?
а) бо він відмовився співпрацювати з тухольцями
б) бо не дозволив Мирославі одружитися з Максимом
в) бо хотіла покарати його
г) бо Тугар Вовк вбив Митька Вояка, який засвідчив, що боярин був зрадником
11. Хто навчив тухольців робити метавки?
а) Максим Беркут
б) Захар Беркут
в) Мирослава
г) Тугар Вовк
12. Що порадив тухольській громаді Максим, який вже був у монголо-татарському полоні?
13. Як поводили себе Бурунда-бегатир та Тугар Вовк у котловині, у пастці?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Опрацювання теми уроку
1. Клас ділиться на три групи, кожна з яких складає характеристику образу одного персонажа (Максима, Мирослави або Тугара Вовка). Потім учні зачитують їх.
2. Бесіда
❖ Чи можна вважати Тугара Вовка тільки негативним персонажем?
❖ Які риси характеру роблять Максима і Мирославу особливо привабливими?
❖ Як ви вважаєте, чи залишилося в Мирослави почуття любові до рідного батька?
❖ Як, на вашу думку, потрібно виховувати дітей, щоб ті виростали справжніми патріотами?
V. Підбиття підсумків уроку.
Запитання учнів один до одного щодо вражень від уроку.
VІ. Домашнє завдання
Скласти і записати в зошити характеристику образу Захара Беркута.