Тема : ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 З ТЕМИ «ДІЄПРИКМЕТНИК» (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ)
Мета:
навчальна: перевірити знання учнів з вивченої теми;
розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання, працювати самостійно; розвивати логічне мислення; мовленнєві навички;
виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
ІІІ. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ: (додаток №2)
Завдання 1–4 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. У якому рядку всі слова — дієприкметники?
Б підбілений, вимитий, прив’язаний;
В пекучий, печений, грізний;
Г несказаний, смажений, червоний.
2. У якому рядку всі дієприкметники активного стану?
А Задуманий, літаючий, сидячий;
Б посивілий, падаючий, сяючий;
В посинілий, лежачий, знесений;
Г заражений, стоячий, забруднений.
3. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?
А Розбитий, зламаний, скошений;
Б спалений, зігнутий, бажаючий;
В працюючий, побачений, стиснутий;
Г читаючий, помолоділий, співаючий.
4. У якому реченні дієприкметник ужито в місцевому відмінку?
А Шкільний сад стояв ліловий від розквітлого бузку.
Б Тремтяче повітря було наповнене пахощами гречки.
В Ще зорі поморгують у блідніючому небі.
Г З пониклою головою прислухалася Маланка до звуків затихаючої музики.
Завдання 5–6 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
5. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, доконаний вид Б пасивний стан, доконаний вид В активний стан, недоконаний вид Г пасивний стан, недоконаний вид |
1 вимитий 2 колотий 3 працюючий 4 посивілий 5 розумний |
6. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, минулий час, доконаний вид Б пасивний стан, минулий час, доконаний вид В активний стан, теперішній час, недоконаний вид Г пасивний стан, минулий час, недоконаний вид |
1 зарослий бур’яном 2 напоєна медом 3 очікуваний гість 4 сивіюче волосся 5 серйозні думки |
Завдання 7–8 — завдання відкритої форми.
8. Зробіть морфологічний розбір дієприкметника.
Її маленька постать, облита3 м’якою зеленуватою тінню акацій, була надзвичайно граціозна.
ІІ варіант
Завдання 1–4 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприкметниками:
А зраділий, веселий, розумний;
Б зеленіючий, промоклий, повний;
В стоячий, добрий, принесений;
Г розпечений, працюючий, розквітлий.
2. Позначте рядок, у якому всі дієприкметники є активними:
А збираючий, бачений, бувалий;
Б виконуючий, змоклий, пожовклий;
В молотий, написаний, прочитаний;
Г даруючий, бажаючий, зварений.
А Лише мох вкриває оте віковічне, ніким не займане каміння.
Б На березі хвилястої Десни стояло місто оповите в сни.
В Уся долина здається залитою зеленими морськими хви-лями.
Г На лугах ще трава не кошена, у полях красуються жита.
4. У якому реченні дієприкметник ужито в знахідному відмінку?
А Біля хати сіріли скопані грядки.
Б Усе навколо затихло під владою чаруючої ночі.
В На заході сонце зводило свої величезні сяючі будови.
Г Понад синіючим долом мерехтіли хвилі розігрітого повітря.
Завдання 5–6 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
5. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, доконаний вид Б пасивний стан, доконаний вид В активний стан, недоконаний вид Г пасивний стан, недоконаний вид |
1 лежачий камінь 2 засохле листя 3 замкнений учора 4 колотий ножем 5 найвпливовіша людина |
6. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками.
А активний стан, минулий час, доконаний вид Б пасивний стан, теперішній час, недоконаний вид В активний стан, теперішній час, недоконаний вид Г пасивний стан, минулий час, недоконаний вид |
1 ріжучий ніж 2 затверділа речовина 3 бачений світ 4 важлива подія 5 обговорювана проблема |
Завдання 7–8 — завдання відкритої форми.
8. Зробіть морфологічний розбір дієприкметника.
Здрастуй, сонячний килиме ще не скошених3 трав.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
Збирання зошитів
Рефлексія
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ДОДАТОК ДО УРОКУ №1
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання |
Завдання закритої форми |
|
|||||||
з вибором однієї відповіді |
на встановлення відповідності |
Завдання відкритої форми |
|||||||
Номер завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
Варіант 1 |
б |
б |
а |
в |
А‑4, Б‑1, В‑3, Г‑2 |
А‑1, Б‑2, В‑4, Г‑3 |
|
|
|
Варіант 2 |
г |
б |
б |
в |
А‑2, Б‑3, В‑1, Г‑4 |
А‑2, Б‑5, В‑1, Г‑3 |
|
|
|
Кількість балів |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Диктант
Поширений у нашому краї і оспіваний у народі барвінок здавна. Значне місце як символ посідав він у віруваннях давніх слов’ян, насамперед у Київській Русі. Відтоді вічнозелений чагарничок назавжди увійшов у побут, звичаї та обряди нашого народу. Рослина, щедро оспівана у фольклорній творчості, має багато символів. Перш за все барвінок символізує віру у свої сили, всепереможність природи.
Барвінок — символ краси. Здавна вважалися, що рослина дарує дівчині вроду. Дівчата в Україні колись умивалися напаром із барвінку.
Рослина ця не тільки декоративна, пісенна, а й цілюща. Згадки про її лікувальні властивості сягають сивої давнини. Барвінок був відомий античним лікарям.
Багато повір’їв і легенд складено про барвінок у середньовічні часи, коли ця рослина вважалася загадковою, чаровладною. Існувало, наприклад, повір’я, що досить чоловікові й жінці з’їсти листок барвінку, як між ними спалахне палке кохання. Казали, що ця рослина оберігає від нечистих сил та чаклування. Барвінок вішали над дверима й вікнами, щоб злі духи не проникали в дім. Як шанували цю рослину, свідчить і такий звичай — її ніколи не викидали на смітник, а тільки у воду, щоб вона не загинула від спраги.
Додаток №2
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ «ДІЄПРИКМЕТНИК»
Завдання №1 – 3 містять по одній правильній відповіді
А) особлива форма дієслова;
Б)особлива форма прикметника;
В) самостійна частина мови;
Г) службова частина мови.
А) дієслова та іменника;
Б) іменника та числівника;
В) прикметника та іменника;
Г) дієслова та прикметника
А) дієслово із залежним словом;
Б) словосполучення з підрядним зв’язком;
В) дієприкметник із залежним словом;
Г) дієприкметник, що перейшов у іменник.
Завдання №4 – 6 містить по три правильні відповіді
А) Стрекочучий, надсилаючий, зустрічаючий.
Б) Киваючий, стукаючий, наливаючий.
В) Прибитий, відсунутий, засипаний.
Г) Посивілий, керуючий, зриваючий.
Ґ) Хлоп’ячий, козячий, оленячий.
А) Попереду йшов помолоділий Лукан у білій сорочці в півнях .
Б) Велетенський диск розпеченого голубого світила повільно рухається над безживними розсипищами чорних і брудно-коричневих скель
В)Фіалкові барви заходу сонця, навислі над червоними смугами, зачаровували митця.
Г) За селом починалося розкидане в горах та глибоких ярах село.
Ґ) Чинник везіння, посідаючий у житті людини вагоме місце, часто сприяє її розвиткові.
А)Хай буде вік прожито як належить . Слово прожито — безособове дієслово на-то.
Б) Кожній людині відкрито в нас путь, якщо вона хоче трудящою буть. Слово відкрито – не є безособовою дієслівною формою.
В) Гарячі ночі й дні пов'язані спільною таємницею літа. Від пасивного дієприкметника пов'язані можна утворити безособове дієслово пов 'язано.
Г) Чепурний будиночок у кінці вулиці збудовано напрочуд швидко. Слово збудовано — пасивний дієприкметник.
Ґ). 1604 року було здобуто турецьку фортецю Варну, але не з моря, а з річки. Дієслівна форма на -то здобуто підкреслює результат дії, а не саму дію.
У завданнях №7 – 9 визначити всі правильні відповіді
7. У яких рядках у закінченнях дієприкметників пишеться буква і
А) міцніюч… руки, небачен…м землям, немигаюч…ми очима, в осушен…м болоті. Б) родюч…м ґрунтом, горюч…й сльозі, на обважніл…м колоссі, з відповідаюч…ми працівниками.
В) замерзаюч… пташки, розквітл…й квіточці, на дрижач…м кремні, у вивернут…м кожусі.
Г) перемагаюч… бійці, розв’язан..й задачі, на відкрит…й виставці, у забут…й книзі.
А) Невідремонтований прилад погано працював.
Б) Непомічені Мурчиком пташенята причаїлися в заростях.
В) Незакінчений портрет притягував погляди всіх, кому майстер показував його.
Г) Навіть у серпні трава на луках була не зжовкла, не висохла.
9. Визначте, в яких рядках допущено помилку:
А) нескорений народ, нездолàнна сила, виконане завдання, об’єднані загони.
Б) затриманий злочинець, загаченний став, незлíченні м’ячі, запрошені гості.
В) обтрушені груші, скопаний город, здоровений вовк, нездíйснені мрії.
Г) нездійснéнні плани, перевезені меблі, куплена сукня, заведений мотоцикл.
10. Встановити відповідність
До кожного рядка, позначеного ЦИФРОЮ, доберіть відповідник, позначений БУКВОЮ. З’ясуйте, в яких рядках подані словосполучення є :
1.Активними дієприкметниками теперішнього часу
2. Активними дієприкметниками минулого часу
3. Пасивними дієприкметниками
4. Безособовими формами на –но, -то.
5. Прикметниками
А) сердитий вітер, смачна ягода, хворий батько; зелений килим;
Б)вишитий рушник, обсипаний борошном, отримана листівка, перев’язана рука;
В)думати вдвох, розрізати навпіл, почервоніти від сорому, співати пісню;
Г)завдання виконано, сорочку вишито, шлях пройдено, підлогу вимито;
Ґ) посивілий дідусь, зів’яла троянда, пригорілий пиріг, достиглий врожай;
Д) палаючий обрій, зеленіючий очерет, згасаючі зорі, крокуюча тінь.
11. Завдання за текстом
(1)Традиційна українська хата воістину колиска нашого народу.
(2) Кожна господиня дбайливо доглядала своє житло.
(3) Тому в хаті завжди було чисто вибілено розмальовано кольоровою глиною оздоблено витинанками утикано квітами.
(4)В інтер’єрі хати, в усій організації внутрішнього її простору відбиваються численні народні традиції і символи, звичаї і обряди.
(5) Стіл застелений полотняною скатертиною. (6) Долівка потрушена свіжою травою.
ЗАВДАННЯ ДО ТЕКСТУ:
А) другому , Б) третьому, В) п’ятому , Г) шостому;
А) першому, Б) другому, В) третьому, Г) четвертому;
3. В якому реченні є дієприкметники?
А) третьому, Б) п’ятому, В)шостому, Г) такого речення немає;
12. Творче висловлювання
Складіть твір-мініатюру, використовуючи дієприкметники та дієприслівникові звороти, на тему: «Згаяного часу конем не наздоженеш»
ВІДПОВІДІ ДО ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ:
1-А, 2-Г, 3-В,
4-(А,Б,Г), 5-( В,Г,Ґ), 6-( А,В ,Ґ),
7-(В,Г), 8-(А,В,Г), 9-( Б, В ),
10- (1 – Д , 2 – Ґ, 3 –Б, 4 –Г, 5 – А),
11 – ( 1 – Б, 2 – А,В, 3 – Б,В),