6 клас Методична розробка
КАЗКА ПРО ВІДСОТКИ
Мета. Узагальнити знання учнів про відсотки; розвивати їхнє мислення; виховувати увагу, зосередженість, інтерес до математики; почуття колективізму. Обладнання. Роздатковий матеріал; ілюстрації до окремих етапів уроку.
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання
(учні з місця повідомляють результати виконання задач і здають зошити на перевірку)
2. Вступне слово вчителя
Ми з вами закінчуємо вивчати тему «Відсотки». На попередніх уроках розв'язували задачі на знаходження відсотків даного числа, числа за даною величиною його відсотків та відсоткового відношення двох чисел. А сьогодні ми узагальнимо наші знання на уроці-казці «Колобок»!
3. Розв'язування задач
Біля лісу у хатині
Дід та баба проживали.
От якось одної днини
Смачненького забажали.
Баба тісто замісила
Та медком підсолодила
Колобок спекла духмяний,
Круглобокий та рум’яний.
Стало дідові цікаво:
«Скільки меду ти поклала?»
Баба каже: «Не бурчи,
Сядь до столу й полічи.
Маса вся аж - 300 грам,
5 % меду там».
- «Бабо, та ти що, жартуєш?»
- «Як полічиш, то й скуштуєш!»
Давайте допоможемо дідові дізнатися масу меду в Колобкові.
Розв'язання
5 %= 0,05
300 х 0,05=15 (г) меду
Колобок був ще гарячий,
Та така вже в нього вдача –
З підвіконня він звалився
І стежкою покотився.
Раптом Зайчик скік та скок:
–Ти куди це, Колобок?
– На прогулянку біжу.
Довга стежка ця?
– Скажу.
Та не просто, а в задачі,
Розв'яжи, ти ж не ледачий!
40 метрів ти пробіг
(Хоч немає в тебе ніг) -
5% це від шляху,
Що до лісу йде від хати.
То якої довжини
Шлях до лісу – сам скажи!
Скажеш – далі йди гуляй,
Ні – то з’їм тебе і край.
Діти! Давайте допоможемо Колобкові обчислити довжину стежки від хати до лісу.
Розв'язання
5 % = 0,05
40 : 0,05 = 800 (м) довжина стежки
Колобок знов покотився –
Біля лісу зупинився.
Бачить, Білочка що надбає –
У коморі те складає.
Треба 800 горіхів
(Взимку їсти, не для втіхи),
Білка їх вже 200 має
І у Колобка питає:
– Колобок, веселий друже!
Ти в відсотках, кажуть, дужий.
Знати точно я бажаю:
Це ж який відсоток маю
Я горіхів? Підкажи!
Точну відповідь скажи.
Діти! Допоможіть Колобку розв'язати білоччину задачу.
Розв'язання
200 : 800 = 0,25 = 25 %
становлять зібрані горіхи від запланованих
Ось вже в лісі Колобок.
Кущик, деревце, пеньок,
Зеленіє скрізь трава,
А в дуплі сидить Сова.
Маю 5 задач, дивись!
Ти їх швиденько розв'яжи,
А тоді собі біжи!
Треба виручить дружка,
Веселого Колобка.
Рятівних бригад аж п'ять
Доведеться сформувать.
(Клас ділиться на п'ять груп, у кожній з них є хоча б один сильний учень – бригадир. Учитель кожній групі дає по задачі. Учні в групах розв'язують задачі. При необхідності учитель консультує командира групи, а той допомагає товаришам.)
Часу даром не марнуйте.
Розв'язали – то звітуйте.
(Командири груп виходять до дошки, вивішують коротку умову задачі, яку вчитель заготував заздалегідь на аркуші паперу, і розповідають хід розв'язку)
Задачі
1. Їжак назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжак віддав зайченятам?
Розв'язання
1) 35 % = 0,35;
2) 200 х 0,35 = 70 (яблук) – їжак залишив собі;
3) 200 - 70 = 130 (яблук) – отримали зайченята.
2. Дюймовочка сплела вінок із лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30 % усіх квітів, а решта – ромашки. Скільки ромашок у вінку?
Розв'язання
1) 30 % = 0,3;
2) 15 : 0,3 = 50 (квіток) – у вінку;
3) 50 - 15 = 35 (квіток) – були ромашками.
3. На лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 9 морквин він уже з’їв. Який відсоток морквин залишився на грядці зайчика?
Розв'язання
1) 9 : 45 = 0,2 = 20 % – становлять з'їдені морквини;
2) 100 % - 20 % = 80 % – морквин залишилося на грядці.
4. На галявині росла полуниця, що містить 6% цукру. Лисичка зібрала 4 кг полуниці. Чому дорівнює маса зібраної полуниці без цукру?
Розв'язання
1) 6 % = 0,06;
2) 4 х 0,06 = 0,24 (кг) – цукру в 4 кг полуниці;
3) 4 - 0,24 = 3,76 (кг) – маса зібраної полуниці без цукру.
5. У ведмедя на пасіці 120 вуликів. 6 вуликів ще не заселені, а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів дадуть ведмедеві меду?
Розв'язання
1) 6: 120 = 0,05=5% становлять порожні вулики;
2) 100% - 5% = 95% вуликів будуть з медом.
Покотився Колобок
Із долини на горбок
Раптом бачить – йде Лисиця,
Вовка-братика сестриця.
Облизнулася:
– «Юначе!
Ти куди так швидко скачеш?
В торбі в мене є задачі.
Не розв'яжеш – то заплачеш.»
Доведеться, діти, знову виручати Колобка. Ці задачі розв'яжемо із записом на дошці та в зошитах.
Задачі
1. Позавчора лисичка купила в лісовій крамниці банку згущеного молока за 4грн. Учора ціна молока піднялася на 5%, а сьогодні – знизилася на 5%. За яку ціну лисичка купила сьогодні те саме молоко?
Розв'язання
1) 4 х 0,05 = 0,2 (грн.) на скільки піднялась ціна учора;
2) 4 + 0,2 = 4,2 (грн.) ціна молока після подорожчання;
3) 4,2 х 0,05 = 0,21 (грн.) на скільки знизилася ціна;
4) 4,2 - 0,21 = 3,99 (грн.) заплатила сьогодні лисичка за молоко.
2. На галявині гралися 18 зайчиків і білченят. Скільки зайчиків і білченят гралося на галявині? Якщо відомо, що зайченята складають 80?
Розв'язання
Нехай на галявині бавилось х білченят. Тоді зайченят було 0,8х. Їхня загальна кількість х + 0,8х, що за умовою становить 18.
Складемо рівняння:
x + 0,8 х = 18
1,8 х = 18
х = 10
На галявині бавилося 10 білченят та 8 зайчат.
Діти! Ви так гарно постарались,
Що й лисиця здивувалась.
Відпустила Колобка!
Вам подяка ось яка.
(Вчитель оцінює роботу учнів на уроці)
4. Домашнє завдання
Скласти і розв'язати казку про Колобка.