Кейс-урок
Інтегрований урок природознавства, математики, трудового навчання в 2-А класі
Тема: Навчальний проект « Як тварини готуються до зими.»
Теми для інтеграції. Природознавство «Як тварини готуються до зими».
Математика «Закріплення обчислень виду 38+52».
Трудове навчання « Робота з природним матеріалом. Виготовлення годівнички для птахів»
Мета: закріпити та поглибити знання учнів про підготовку до зими комах, пташок та звірів; вдосконалювати обчислювальні навички та навички роботи з природним матеріалом; розвивати пізнавальний інтерес; формувати ключові компетентності: комунікативну, інформаційну, навчально-пізнавальну; виховувати екологічне мислення.
Тип уроку: інтегрований
Форма проведення: кейс-урок
Методико – дидактичне забезпечення уроку: презентація « Як тварини готуються до зими, відеоролік «Як звірі готуються до зими», «Метелик», «Природа восени», : дорожні карти по групах «Бджілки», «Білочки», «Синички», картки-завдання для роботи в групах, розмальовки комах, кольорові олівці, насіння, клейстер, пензлики, картонні основи для годівничок, соснові шишки, ілюстративний матеріал, лепбук «Тварини восени» , підручник для 2 класу Природознавство ./Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К: Генеза, 2012.
Хід уроку
І. Організація класу. Психологічна підготовка учнів до сприйняття матеріалу.
Холодно зараз в лісах і в лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Тепло і затишно в класі у нас,
Друзі мої, я вітаю всіх вас!
Добрий день, мої школярі!
Добрий день, наші любі гості!
Цікавий урок на порі-
То ж будьте уважними, прошу.
Діти сідають.
На сьогоднішньому уроці ми будемо повторювати вивчене, взнавати нове, рахувати, малювати, творчо працювати і, звичайно, відпочивати. Отже, починаємо урок, щоб дістатись до зірок. А допоможе нам в цьому кейс-технологія. Що таке кейс?
ІІ. Підсумок спостережень за погодою.
Кейс 1. Вправа «Синоптична лабораторія»
- Діти, запрошую вас в синоптичну лабораторію і на черзі кейс1.
- Яка пора року? Це чудова пора року. І про осінь навіть Т.Г. Шевченко казав:
Минає літо.
Шелестить пожовкле листя по діброві
Гуляють хмари,
сонце спить…
-А які осінні місяці ви знаєте? А звідки походить назва цього місяця?
- Назвіть сьогоднішню дату.
- Яка температура повітря? Як інакше ще можна сказати?
- Який стан неба?
- Чи були опади?
- Чи є вітер?
- Як змінюється погода восени?
- Які народні прикмети пов’язані з цим місяцем?
(Діти обирають умовні позначки та створюють на дошці календар погоди на сьогодні. Черговий синоптик інформує про прикмети погоди сьогоднішнього дня.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Кейс 2. «Літературна морока»
Розшифруйте тему нашого уроку
2 тва 5 го 8 ся
4 ни 7 ють 11 ми
1 як 3 ри 9 до
6 ту 10 зи
Кожен з вас на протязі тижня приймав участь у навчальному проекті «Як готуються тварини до зими»: кожен досліджував , як тварини готуються до зими, хтось працював над створенням лепбука, хтось майстрував, готував відео, але всі ви ви сумлінно готувалися до цього уроку. То ж давайте разом будемо насолоджуватися нашими з вами розповідями, результатами дослідження, математичними та мовними вміннями, презентаціями…. Та багатьма цікавинками. Гарного нам уроку!
ІV. Актуалізація знань. Мотивація навчальної діяльності.
Кейс 3. «Пташині детективи»
Загадка
Без сокири і без рук, а дім будують.
1. Вправа «Мозковий штурм»
- Яка користь від птахів? Що було б, коли б птахів не було?
2. Метод «Обери позицію» .
- Що страшніше для птахів узимку – голод чи холод?
( обговорення )
Взимку зимуючим птахам важко добувати їжу, все занесене снігом і від нестачі корму багато їх гине.
3. Інтерактивна вправа «Закінчіть мою думку»
- Діти, осінь нам на згадку подарувала чарівну картину природи. Ось погляньте, яких пташок ви впізнали ? (дерево з птахами та тваринами)
4. Гра « Четвертий зайвий» (діти вибирають по одній пташці і розподіляють на дереві)
- Діти, чи добре ви знаєте птахів? Знайдіть зайву птаху.
- Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях, та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок. Як каже народне прислів’я: «В гостях добре, а вдома найкраще». І це стосується не тільки пташок, а й нас, людей.
- Діти, а яких ще тварин ви бачите на дошці ? ( Ведмідь, лисиця, їжак )
- А чому ви їх не вибирали? ( Бо вони не птахи). Чому вони не птахи?
- До якої групи ми відносимо цих тварин? (До звірів)
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ »
- Які групи тварин ви знаєте?
звірі
комахи ТВАРИНИ риби
птахи
- Пригадайте ознаки звірів
— Багато клопоту восени не тільки у птахів, комах, але й у звірів. І далі на уроці ви більше дізнаєтеся, як змінюється життя звірів восени, як готуються комахи до зими, поглибите знання про інших тварин. А урок у нас далі буде незвичний – природо-трудо-математичний.
Вправа «Інтелектуальна хвилинка»
- Відгадайте загадки.
Зимою спить,
літом бринить.
Понад сади літає,
солодкий нектар збирає.
(Бджола)
Її часто називають лісовою пустункою. Особливо багато роботи вона має восени. Адже на зиму треба зробити запаси їжі. Швидко стрибає з гілки на гілку вона в пошуках шишок, горішків, жолудів, грибів. Пухнастий хвостик інколи встигаєш побачити серед гілок.
(Білка)
Це одна з найбільш корисних пташок, яка зимує в наших краях. Пара цих птахів з'їдає близько трьох тисяч гусениць за день.
Як зима – вона на гілці,
І співа, мов на сопілці…
Жовті груди, чорні крила,
Кусень сала сама з'їла.
3. Розподіл класу на групи за назвами тварин.( малюнки перед уроком обирають діти)
- Ми працюємо у групах, тому пригадаємо ПРАВИЛА РОБОТИ У ГРУПІ ( на екрані):
1.Працюють всі.
2.Кожний пропонує варіант відповіді по черзі.
3. Говорити коротко й чітко. Головне – не перебивати один одного.
4.Критикуй – не товариша, а ідею.
5.Ми працюємо разом, щоб було добре всім.
6.Культурна людина вміє не тільки говорити, а й слухати.
4. Робота в групах .
Діти, отримайте «Дорожню карту» (дод. 1), згідно якої ви будете переміщуватися по наших зупинках. На ній також є завдання, які слід виконати на кожній зупинці. (У кожної групи карта свого кольору). Час роботи на кожній зупинці – 7 хвилин.
|
1 |
2 |
3 |
«Білочки» |
Кейс 4.Онлайн станція |
Математична артгалерея |
Творча майстерня |
«Бджілки» |
Кейс 5. Математична артгалерея |
Творча майстерня |
Онлайн станція |
«Синички» |
Кейс 6.Творча майстерня |
Онлайн станція |
Математична артгалерея |
Діти передивляються відеоролик «Звірі восени» (https://www.youtube.com/watch?v=Trx86kplw9E ). За результатами перегляду кожна група працює з розрізаним деформованим реченням, складає його та приклеює біля відповідного малюнку, відповідає на питання та роблять висновок.
Вправа «Склади речення»
Група «Білочки»
Білочки, жолуді, запасають, гриби, горіхи.
– Готують запаси корму на зиму такі тварини:
________________________________________________
(миша-полівка, білка, хом’як, кріт, бобер)
– Отже, деякі звірі восени ___________________________
(запасають корм на зиму.)
Група «Бджілки»
Зайці, шубки, колір, змінюють, на, білий .
– Змінюють забарвлення хутра на зимове такі тварини:
_______________________________________________
(Заєць, лисиця, білка)
– Отже, восени звірі ________________________.
(линяють)
Група «Синички»
Ведмеді, будують, барліг, і, залягають, спати.
Восени готуються до зимової сплячки такі тварин:
_______________________________________________________
(їжак, борсук, ведмідь)
А чому вони залягають у сплячку? Деяким тваринам важко ______________.
(знайти їжу)
Діти працюють разом з учителем.
спосіб розв’язання прикладів виду 38+52.
Правило
1. Числа розклади на розрядні доданки .
2. Десятки додавай до десятків, а одиниці до одиниць.
3. Отримані результати додай.
26+14 = (20+6) + (10+4)=(20+10)+(6+4) =30+10=…
35+45 = (30+5)+(40+5)= (30+40)+(5+5)= ...
37+23 = (30+7)+(20+3)=...
68+12 = ...
«Допоможи мурашкам» (додаток 2)
Допоможи мурашкам залатати дірочки в мурашнику, щоб не дув холодний вітер, щоб їм тепло було спати. Для цього розв’яжіть приклади.
Цікаво знати.
«Допоможи бджілкам зібрати запаси на зиму» (додаток 3)
Цікаво знати.
«Впізнай комаху» (додаток 4)
Розфарбуй математичну розмальовку, пізнай комаху та розкажи, як вона готується до зими.
Цікаво знати.
Діти за інструкцією виготовляють годівнички для птахів з різних матеріалів.
Інструкція
1 Прив’яжіть нитку до основи годівнички.
2. Змастіть основу клейстером.
3. Приклейте насіння.
Увага!!! Не можна підгодовувати птахів чорним свіжим хлібом, солоною їжею, пшоном, апельсинами, лимонами, шкіркою бананів.
V. Фізкультхвилинка (після другої станції)
Танцювальні рухи під пісню Н. Май «Метелик»
VI. Закріплення та узагальнення знань, умінь та навичок
1. Підсумок роботи на онлайн станції
На підлозі розкладені гімнастичні обручі
1. Впадають у сплячку 2. Активні 3. Роблять запаси
Дітям роздаю малюнки: борсук, вовк, білка, заєць, їжак, ведмідь, лисиця, миша-полівка, бобри
- Один, два, три, кожен звір своє місце займи.
Гра «За і проти» ( за – зелена долонька, проти – червона долонька)
- З настанням холодів всі звірі готуються до зими. +
- У лісі всі звірі лягають спати до весни. -
- Зміну забарвлення і густоти хутра у тварин
називають линянням. +
- Їжак запасів на зиму не робить. +
- Узимку вовк може з’їсти навіть мишу і птаха. +
- Заєць їсть узимку моркву і капусту. –
- Лисиця часто підкрадається в село за домашньою птицею. +
2. Підсумок роботи в творчій майстерні
- Подивіться, які чудові годівнички ви зробили з доступних матеріалів!
«Лайфхакери» - презентація сучасних годівничок.
Що таке «лайфхакінг»? «Довідкове бюро» нам допоможе…
Це маленька хитрість чи корисна порада, яка спрощує процес чи економить час для досягнення мети.
Це «кмітливість», «рецепт», «знахідка».
Гра «Оплески»
До годівнички покладу:
Інсценівка «Прохання птахів»
Горобчик. Цір-цір-цір! Вийди, хлопчику, надвір!
Синичка. Час-час-час! Вийди, дівчинко до нас!
Дятел. Цинь-цинь-цинь! Хлопчику, зернятка кинь!
Сорока. Скре-ціть! Скре-ціть! Рятувати нас спішіть!
Хлопчик. Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу,
Співають для нас у гаю.
Дівчинка. Летіть, горобці і синички,
До наших осель і садів.
Зробили для вас годівнички,
Щоб взимку почути ваш спів.
Що цікавого ви дізналися про підготовку комах до зими? ( На дошці з'являються малюнки, створені групами)
Крім того, всі повторили спосіб розв'язування прикладів виду 38+52.
VII. Підсумок. Рефлексія
Тепер у нас цілий багаж знань. Чи досягли ми поставленої мети?
Вправа «Інтерв'ю»
VIII. Домашнє завдання
На дорожніх картах запропоноване завдання на вибір.
IX. Оцінювання.
• Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику — в будці, в сараї — корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо —
В будку Шарикові настеліть соломи,
Зайчикові покладіть під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти,
Теплу корівці поставте водичку
Птицям насипте крихт в годівничку.
Як допоможемо дружно, малята,—
Виживуть взимку птахи і звірята
Тож урок пройшов не марно.
Працювали від душі.
Другий клас – ви МОЛОДЦІ!
Дорожня карта
групи «Білочки»
1. Онлайн станція
2.Математична артгалерея
3. Творча майстерня
Домашнє завдання (за вибором)
54+26= 18+32+23=
81+19= 70-10+9=
30+10+5= 50-1-23=
43-12+29= 60+(28+12)=
21+29-20=
а |
з |
є |
и |
м |
ц |
ш |
ь |
100 |
80 |
45 |
69 |
73 |
50 |
26 |
30 |
Дорожня карта
групи «Бджілки»
Домашнє завдання (за вибором)
73+17= 25+35=
88-44= 17+3+13=
74+16-1= 13+14=
(24+46)-10= 37+23=
(31-11)+7=
а |
б |
ж |
і |
ї |
к |
л |
27 |
90 |
33 |
44 |
60 |
60 |
89 |
Дорожня карта
групи «Синички»
Домашнє завдання (за вибором)
Обчисли приклади. Склади назви тварин, користуючись ключем. Розкажи, як вони готуються до зими (користуйся інформацією підручника (с. 51)
73+17= 55+35=
88-64= 17+3+4=
74+16-0= 17-(14-7)=
(24+46)+20= 37-25=
(39+11)-40= 39+21=
б |
е |
к |
о |
р |
с |
у |
90 |
97 |
60 |
24 |
10 |
12 |
15 |
Додаток 2
45+25= 51+49= 18+22= 57+23=
36+44= 72+18= 19+31= 69+21=
64+26= 13+17= 54-34= 38+12=
Додаток 3
Додаток 4
15+15+6= блакитний 65- (31+29) = коричневий
11+13= рожевий 72-(28+32)= жовтий
24+26+1= синій (62-1)-50= зелений
27+13+4= фіолетовий 66-(32+28)= червоний